ماهواره اقیانوس‌شناسی سنتینل۶ به فضا پرتاب شد+فیلم

ماهواره‌ «سنتینل-۶ مایکل فریلیک» تازه‌ترین عضو از فضاپیماهای طراحی شده برای نظارت بر اقیانوس‌ها به فضا ارسال شد.

ماهواره اقیانوس‌شناسی سنتینل۶ ناسا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، شرکت فضایی اسپیس ایکس پس از انجام دومین ماموریت سرنشین دار خود برای ناسا، تمرکز خود را به صورت موقتی متوجه پرتاب هایی در ساحل غربی آمریکا کرده است.

این شرکت فضایی روز شنبه ۲۱ نوامبر ساعت ۹:۱۷ دقیقه صبح به وقت استاندارد اقیانوس آرام و یا ساعت ۱۷:۱۷ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی، ماهواره اقیانوس شناسی «سنتینل-۶ مایکل فریلیک» را سوار بر موشک «فالکون ۹» خود از پایگاه نیروی هوایی «وندنبرگ» در کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد.

این ماهواره با همکاری ناسا، اداره ملی اقیانوس شناسی و جوی آمریکا، سازمان فضایی اروپا و شرکای مختلف ساخته شده است.

از ماهواره‌ سنتینل-۶ برای پیش ‌بینی موج دریا که برای دریانوردی بسیار ضروری است، پیش ‌بینی توفان ‌های گرمسیری و تخلیه‌ سریع مناطق در صورت بروز بلایای طبیعی اقیانوسی استفاده خواهد شد. پس از دوره‌ راه‌اندازی یک ساله، داده ‌های خام این ماهواره توسط سازمان فضایی اروپا (ESA) به صورت عمومی از طریق اینترنت در دسترس قرار می ‌گیرد.

Sentinel-6 Michael Freilich - ماهواره سینتل 6 با ماموریت دریایی و اقیانوسی

به گفته‌ «کارن سن ژرمن» اندازه‌گیری ‌های ماهواره سنتینل-۶ می ‌تواند نشان دهد که چه میزان از افزایش سطح دریا ناشی از ذوب شدن یخ‌ هاست و چه میزان از گسترش اقیانوس‌‌ها به دلیل گرم شدن کلی آنها حاصل می ‌شود.

دوقلوی این ماهواره با نام Sentinel-۶B هم در سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ خورشیدی) به آن می ‌پیوندد و این زوج با هم وظیفه دارند تا دانسته‌های بشر را از اندازه‌گیری‌ های سطح دریا، که سابقه‌ای تقریبا ۳۰ ساله دارد گسترش دهند. ابزارهای موجود در این ماهواره ‌ها همچنین داده‌های جوی را فراهم می ‌کنند که پیش ‌بینی ‌های هواشناسی، مدل های آب‌ و هوایی و ردیابی توفان ‌ها را بهبود می‌ بخشد.

اینفوگرافیک ماهواره اقیانوس‌شناسی سنتینل۶

ماموریت رصد زمین «سنتینل-۶»به نام مدیر پیشین بخش علوم زمین ناسا «مایکل فریلیک» نام گذاری شده است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سرزمین قطر؛ از شن‌های صحرا تا لمس ابرها

د آذر 3 , 1399
در ادامه بررسی نمادهای شهری ساحلی و بندری کشورهای مختلف جهت مقایسه با ایران، در این گزارش به معرفی و بررسی نمادهای شهری مدرن کشور قطر- شهر بندری دوحه پرداخته شده است.
پرچم قطر داخل نقشه - Qatar Flag into map country

شاید برای شما جالب باشد