خط شاهین کشتی چیست؟

در این ویدئو که توسط دارزف تهیه شده با مفهوم خط شاهین کشتی که علامتی رسمی بر روی بدنه‌ی کشتی که نشان‌دهندۀ حد مجاز بارگیری است آشنا شوید.

زمان تماشا: 2 دقیقه
ویدئو: دارزف

به گزارش مارین‌پرس، خط آب خطی است که در آن تنهٔ کشتی با سطح آب برخورد می کند. خط آب نام یک علامت خاص نیز هست که در میانه‌ی کشتی قرار گرفته است و با نام خط بار بین‌المللی، خط شاهین( Plimsoll) و یا خط آب شناخته می‌شود. خط آب، آبخور شناور و حد قانونی بارگذاری بر کشتی‌ها را در آب‌ها و دماهای مختلف معین می‌کند تا کشتی به صورتی ایمن شناور باقی بماند. (خصوصا در مقابل خطر امواج)

درجه حرارت‌های متفاوت آب بر آبخور کشتی تأثیر می‌گذارند، زیرا آب گرم نسبت به آب سرد تراکم کمتری دارد و شناوری را کم‌تر می‌کند. همینطور، آب شیرین نسبت به آب شور و یا آب دریا کم‌تراکم‌تر است و اثر شناوری را کاهش می‌دهد.

همچنین شما می‌توانید متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی کنوانسیون بین‎المللی خط‎ شاهین کشتی‌ها (LOAD LINES ۱۹۶۶) را از اینجا دریافت کنید.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

3 دیدگاه برای “خط شاهین کشتی چیست؟

    1. بسیار خوشحالیم که مفید واقع شده است.
      موفق و پیروز باشید.

  1. با سلام و عرض ادب. از ویدئوی شما بسیار استفاده کردم. دست شما درد نکند و بسیار سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

لایروب کاترساکشن چیست؟

ی دی 28 , 1399
در این ویدئو، دارزف تلاش کرده تا لایروب کاتر ساکشن (Cutter Suction Dregger) را که در لایروبی اسکله‌ها و آبراه‌های کشتی‌ها و شناورها کاربرد دارد را به تصویر بکشد.
لایروبی اسکله‌ها و آبراه‌ها با لایروب کاترساکشن

شاید برای شما جالب باشد