نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک‌ها از اکوسیستم آبی

کاتالیست فنری شکلی ساخته شده‌ است که می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به‌ عنوان آلودگی آب از بین ببرد و اثرات منفی جانبی برای محیط‌زیست ندارد.

نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک‌ها از اکوسیستم آبی دریایی اقیانوسی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، محققان دانشگاه آدلاید راهبرد جدیدی ارائه کردند که می‌توان با استفاده از آن میکروپلاستیک‌ها را از آب جدا کرد بدون اینکه نیاز به میکرواورگانیسم‌ها باشد.

پسماندهای پلاستیک مسیر خود را به سوی اقیانوس پیدا می‌کنند و این موضوع به‌ عنوان چالش زیست‌ محیطی شناخته می‌شود که می‌تواند علاوه بر محیط‌زیست‌ به انسان و حیوانات نیز آسیب بزند.

پژوهشگران این پروژه روشی ارائه کردند که در آن از مواد مغناطیسی مبتنی بر کربن که ساختاری شبیه فنر دارند برای شکستن میکروپلاستیک‌ها استفاده کردند. نتایج این پروژه در نشریه Matter به چاپ رسیده است.

شائوبینگ وانگ از محققان این پروژه می‌گوید: «میکروپلاستیک‌ها آلودگی‌های فلزی و آلی را جذب می‌کنند و در جریان آب به حرکت در می‌آیند و می‌توانند مواد خطرناک را به میکرواورگانیسم‌های آبی منتقل کنند، خورده شدن این میکروپلاستیک‌ها موجب تجمع آن‌ها در بدن ماهی‌ها شده و از این طریق وارد چرخه غذایی می‌شوند.

نانوفنرهای کربنی به قدری استحکام داشته و پایدار هستند که می‌توانند میکروپلاستیک‌ها را شکسته و به ترکیبات بی‌خطر تبدیل کنند ترکیباتی که برای اکوسیستم دریایی تهدید محسوب نمی‌شوند.»

هرچند این میکروپلاستیک‌ها با چشم قابل روئیت نیستند اما یک منبع آلودگی فراگیر محسوب می‌شوند، میکروپلاستیک‌ها در مواد آرایشی وجود داشته و به دلیل قطر کمی که دارند توسط سیستم تصفیه آب، زدوده نمی‌شوند.

برای از بین بردن میکروپلاستیک‌ها، محققان از گونه‌های اکسیژن فعال استفاده می‌کنند که موجب شروع واکنشی می‌شود که به خرد کردن مولکول‌های بلند ختم شده و در نتیجه میکروپلاستیک‌ها را به مولکول‌های سبک‌تر تبدیل می‌کند. اما این گونه‌های فعال معمولا با مشکلاتی مانند نیاز به استفاده از برخی فلزات سنگین روبه‌رو هستند.

اما این کاتالیست کربنی می‌تواند در مدت هشت ساعت در محیط آزمایشگاهی، آلودگی‌های میکروپلاستیک را از بین ببرد.

این کاتالیست قادر است در محیط‌های خشن مانند شرایط اکسیدی دوام داشته باشد و به کار خود ادامه دهد، به دلیل ساختار فنری شکل این کاتالیست، مساحت سطحی آن به شدت بالا بوده و اثربخشی فرآیند نیز بالا خواهد بود.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

احتمال اعمال تخفیف گمرکی و کشتیرانی در بندر چابهار

ش شهریور 16 , 1398
مشاور قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعمال ۳۰ درصد تخفیف گمرکی از بندر چابهار همچون سایر بنادر کشور در دستور کار قرار گرفته و پیگیر تخفیفات کشتیرانی از بنادر چابهار هستیم.
احتمال اعمال ۳۰ درصد تخفیف گمرکی و کشتیرانی در بندر چابهار

شاید برای شما جالب باشد