دانشی که بدون هیچ آموزشی در اختیار ایران قرار گرفت

نیروی دریایی ایران برای حفظ منافع کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد و با بومی سازی ادوات، نیاز های خود را برطرف کرده است.

زمان مطالعه: 7 دقیقه

به گزارش مارین نیوز، نیروی دریایی در تمام دنیا به عنوان بازوی محوری هر کشور برای حفظ منافع در آب های سرزمینی و فرا سرزمینی محسوب می شود و از این رو همواره نیرویی تجهیزات محور است که به سلاح های به روز نیاز دارد.

نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از حساس ترین نیرو های مسلح کشور است. این نیرو در زمان آغاز جنگ تحمیلی و تنها پس از گذشت ۶۷ روز پس از شروع جنگ، سه عملیات بزرگ دریایی انجام داد و توانست نیروی دریایی عراق را منهدم و دو سکوی نفتی البکر و الامیه را نابود کند. عملیات مروارید که در ۷ آذر سال ۵۹ صورت گرفت نقطه عطفی در تاریخ عملیات های دریایی بود که این نیرو تنها با در اختیار داشتن ۱۲ فروند از موشک های هارپون توانست کمر نیروی دریای عراق را با انهدام پنج فروند ناوشکن و یک فروند هواپیمای میگ ۲۳به طور کامل بشکند.

در سال های اخیر، نیروی دریایی ماموریت های بسیار مهمی را علاوه بر آب های دریایی کشورمان در آب های آزاد و بین المللی به انجام رسانیده که یکی از این ماموریت ها مبارزه با دزدان دریایی در آب های بین المللی است. وظیفه حفاظت از آب های بین المللی به ناوگروه ۴۴ نیروی دریایی واگذار شده که این ناوگروه متشکل از ناوشکن الوند و ناو پشتیبانی رزمی بوشهر بوده که از اواسط مهرماه ۹۵ به منظور برقراری امنیت خطوط مواصلاتی و به اهتزاز درآمدن پرچم کشورمان ماموریت خود را در آب های آزاد و بین المللی آغاز کرد.

نیروی دریایی ارتش برای تحقق این ماموریت ها و تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز نیاز به تجهیزات و تسلیحات بومی دارد که در هنگام نیاز به صورت خودکفا و بومی از آن ها استفاده کند.

به همین دلیل مارین نیوز قصد دارد طی مجموعه گزارش هایی، دستاورد های بومی ایران در عرصه دریا را بررسی و معرفی کند.

در قسمت اول این مجموعه گزارش ها ناوشکن جماران، دومین گزارش ناوشکن دماوند، سومین گزارش به ناوشکن سهند، چهارمین گزارش زیردریایی فاتح، پنجمین گزارش زیردریایی غدیر، ششمین گزارش اژدر حوت، هفتمین گزارش اژدر والفجر، هشتیمن گزارش هواناو تندر و نهمین قسمت هواناو یونس را تحلیل کردیم و در آخرین قمست از این مجموعه گزارش ها دو اژدر ۵۳۳ و TEST-۷۱ را مورد بررسی قرار دادیم.

اژدر های ۵۳۳ و TEST-۷۱ پدر اژدر های ایرانی

سال های ۱۳۷۰ و ۱۳۷۲ با ورود ۳ فروند زیردریایی کیلو شوروی به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دلار به ایران، اولین یگان زیرسطحی در نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و همزمان نیاز به سلاح هایی چون اژدر برای این شناور ها مورد توجه قرار گرفت و در همین راستا نمونه های اولیه اژدر ها خریده شد.

۳ فروند زیردریایی کلاس کیلو ایران که پس از ورود به نام های نور- طارق- یونس نام گذاری شدند از همان ابتدا نیاز به اژدر داشتند و از آنجایی که تا آن زمان ایران هیچ یگان زیرسطحی نداشت، هیچکدام از ادوات این یگان را هم دراختیار نداشت و مجبور به خرید اژدر از خارج شد.

در آن زمان اتحاد جماهیر شوروی یکی از ابرقدرت های زیرسطحی در جهان بود و بیشترین تسلیحات زیردریایی را در اختیار داشت، از طرف دیگر زیردریایی های ایران هم از کلاس کیلو این کشور بودند در نتیجه انواع اژدر ها هم از شوروی خریداری شد.

یکی از اژدر هایی که در آن زمان برای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خریداری و مورد استفاده قرار گرفت اژدر ۵۵۳ است که به راحتی نیرو های ایرانی می توانستند آن را از هر ۳ فروند زیردریایی های کلاس کیلو شلیک کنند، دلیل این که اژدر ۵۵۳ را به این اسم نامگذاری کردند نشان دادن قطر اژدر بود، این اژدر قطری به اندازه ۵۵۳ میلیمتر دارد.

اژدر ۵۳۳ در مدل های مختلف بردی بین ۱۸ تا ۲۲ کیلومتر دارد و از سر جنگی ۳۰۰ کیلوگرمی شدید الانفجار بهره می برد که برای انهدام اهداف بزرگ به کار گرفته می شود، این موضوع ۵۳۳ را به شکارچی پرقدرت تبدیل می کرد، اما فقط دااختیار داشتن آن مهم نبود چرا که با روش مهندسی معکوس از این اژدر، اژدر حوت ایران که شکارچی بی رقیب شنارو ها است با تفاوت های فراوان با ۵۳۳ ساخته شد.

سرعت پیمایش اژدر ۵۵۳ در بیشترین حد خود به ۲۲ متر بر ثانیه می رسد و به دلیل وزن سر جنگی قدرت تخریب آن بیشتر شده در حالی که اژدر حوت ایرانی سرعتی بالغ بر دو برابر ۵۳۳ دارد و قادر است هر هدفی را در کم ترین زمان منهدم کند، حوت قابلیت پرتاب از روی شناور و یا زیردریایی در عمق ۱۰۰ متری را دارد. با سرعت حدود ۵۰ نات (۹۳ کیلومتر بر ساعت) کپسول پرتاب خود را ترک می کند. با فرو رفتن در آب و رسیدن به عمق مناسب، موتور خود را روشن کرده و به سمت هدف راهی می شود.

بخاطر چنین توانایی بود که زیردریایی های کلاس کیلو به نحوی طراحی شدند تا توان حمل ۱۸ تیر از این اژدر را داشته باشند که ۶ تیر آن آماده به شلیک و ۱۲ تیر آن در محفظه انبار است.

دومین اژدر که پس از مدتی کار مهندسی معکوس روی آن هم صورت گرفت اژدر TEST-۷۱ شوروی بود که پس از ۵۳۳ وارد نیروی دریایی ارتش شد، این اژدر هم مانند همتای دیگر خود قابل شلیک از هر ۳ فروند زیردریایی های کلاس کیلو ایران بود، اما یک ویژگی یا به عبارت بهتر یک برتری بود.

TEST-۷۱ یکی از دقیق ترین اژدر های شوروی و جهان بود به نحوی که بسیاری از شناور ها از این اژدر در هراس بودند و این ترس هم بخاطر وجود دو سیستم هدایت سونار و تلوزیونی بود که شوروی در این اژدر نصب کرده بود تا هر هدفی را به راحتی منهدم کند، سونار نوعی سیستم رهگیری است که در آن با انتشار امواج صوتی و دریافت بازتاب این امواج موقعیت هدف مشخص می شود.

این اژدر شوروی که وزن ۱۸۰۰ کیلوگرمی و دارای سر جنگی شدید الانفجار ۲۰۵ کیلوگرمی است با بیشینه سرعت ۲۰ متر بر ثانیه در آب حرکت می کند و برد آن ۲۰ کیلومتر و عمق درگیری ۵۰۰ متری دارد، اما نسبت به ۵۳۳ دست برتر را دارد، اژدر TEST-۷۱ از نظر ابعاد از نوع ۵۳۳ کوچک تر، اما دقیق تر است و همین موضوع هر شناوری را به چالش می کشد.

دراختیار داشتن چنین تسلیحاتی آن هم در زمانی که تازه اوایل راه انقلاب بود قدرت بسیار زیادی را به جمهوری اسلامی ایران می داد حال باید تصور کرد امروز که ایران به چنان دانشی دست پیدا کرده که می تواند خود طراح و سازنده تجهیزات آن هم در لبه تکنولوژی دنیا باشد به تهدیدات چگونه پاسخ می دهد؛ موضوعی که دشمنان هم این روز ها دیگر آن را در محاسبات خود می آورند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ارسال لایحه اصلاحات کنوانسیون استانداردهای آموزش و صدور گواهینامه برای دریانوردان به مجلس

ش آبان 4 , 1398
رئیس جمهوری لایحه اصلاحات کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی برای دریانوردان (اس تی سی دبلیو ۱۹۷۸ (۱۳۵۷)) را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
حسن روحانی - رئیس جمهوری ایران

شاید برای شما جالب باشد