روستای لافت قشم، میزبان آیین میراث دریایی هوزار(بادبان)

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از برگزاری مراسم آیینی میراث دریایی هوزار(بادبان) در نخستین اکوموزه کشور خبر داد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز،  طاهره شهرکی اظهار داشت: این مراسم با برافراشتن نمادین بادبان لنجی در ساحل روستای لافت، روز دوشنبه ۲۱ مرداد ماه در هم زمانی با عید سعید قربان آغاز شد.

شهرکی افزود: هدف از برگزاری این آیین، احیا و پاسداشت داشته های نیاکان این سرزمین و انتقال آن به نسل جدید است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم ادامه داد: اجرای آیین «ازوا» (یک نوع طبل زنی توسط افراد محلی)، برگزاری آیین «شاواری» که حاکی از شادی ملوانان و خانواده های آن ها برای آغاز سفری دریایی است، بخش هایی از این مراسم بود.

شهرکی به بالا بردن نمادین بادبان ها و بالا کشیدن لنگر در این برنامه اشاره کرد و گفت: اجرای مراسم آغاز سفر همراه با آوازهایی به زبان های عربی، هندی و افریقایی و اعلام مقصد سفر توسط ناخدا به ملوانان با صدای بلند، بخش های دیگری بود که به صورت نمادین اجرا شد تا یادآور رسوم گذشتگان در اعصار گذشته باشد.

آیین میراث دریایی هوزار در لافت قشم

به گفته وی، این آیین به همت مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم و با همکاری شورای اسلامی و دهیاری روستای لافت برگزار شد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در پایان از حضور حدود ۵۰۰ شرکت کننده از مردم محلی لافت و سایر مناطق جزیره قشم قدردانی کرد و اظهار داشت: مشارکت و حضور صیادان، ملوانان، ناخدایان و خانواده های آن ها همراه با سایر اقشار و همچنین اعضای انجمن عکاسان جزیره قشم، مشوق ما برای تداوم اجرای چنین مراسماتی است.

گفتنی است، آیین میراث دریایی هوزار(بادبان) به میزبانی نخستین اکوموزه کشور واقع در روستای لافت جزیره قشم، عصر روز دوشنبه ۲۱ مرداد ماه و در هم زمانی با عید سعید قربان برگزار شد.

منبع: فرینا

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تخلیه و بارگیری ۵۱۸ هزار کانتینر در بندر شهید رجایی

چ مرداد 23 , 1398
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت:از ابتدای سال تاکنون ۵۱۷ هزار و ۹۰۱ TEU کانتینر در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده است.
بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران

شاید برای شما جالب باشد