پکن: مخالف هرگونه تماس تایوان و آمریکا هستیم

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه اعلام کرد که پکن مخالف هرگونه تماس رسمی یا نظامی بین آمریکا و تایوان و همچنین دخالت های واشنگتن در امور این جزیره است.

وانگ در این باره با تاکید بر اینکه روابط آمریکا و چین بر اساس اصل چین واحد استوار است، گفت: آمریکا باید به اصل چین واحد و مفاد اعلامیه رسمی آمریکا و چین پایبند باشد. ما به شدت با هرگونه تماس رسمی و نظامی بین ایالات متحده و تایوان و همچنین دخالت ایالات متحده در امور داخلی چین مخالفیم.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی بیان شده است که کمی پیشتر «سای اینگ-ون» رئیس جمهور تایوان در مصاحبه ای با شبکه «سی ان ان» با اذعان به حضور نیروهای ایالات متحده در این جزیره گفت که تعدادی از نظامیان آمریکایی در آنجا جهت آموزش نظامیان تایوانی حضور دارند.

وی همچنین مدعی شده بود که تهدید چین هر روز در حال افزایش است و نسبت به حمایت واشنگتن در صورت حمله ابراز اطمینان کرد.

اظهارات رئیس جمهور و وزیر دفاع تایوان و اذعان آنها به حضور نظامیان آمریکا در این جزیره در حالی بیان می شود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت واشنگتن در اجلاس مجازی «آ سه آن» خطاب به به کشورهای جنوب شرق آسیا ادعا کرد که واشنگتن در دفاع از آزادی ناوبری در دریاها و دموکراسی در کنار آنها خواهد بود.

بایدن ادامه داد که آمریکا تعهدی «استوار» به تایوان دارد و به شدت نگران اقدامات قهری چین است.

تایوان خود را دولتی مستقل می‌داند اما چین از تایوان به عنوان یک استان جدا شده از خود یاد می‌کند و توسل به نیروی نظامی برای اتحاد خود و این جزیره را رد نکرده است.

تعدادی از متحدان غربی تایوان اخیرا از نمایش آشکار قدرت نظامی چین ابراز نگرانی کرده‌اند. با این حال جو بایدن گفته است که با «شی جینپینگ» همتای چینی‌اش موافقت کرده است که به توافق تایوان پایبند باشد.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بررسی اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته در خصوص طوفان حاره‌ای شاهین/ ضرورت تهیه دستورالعمل مشترک مدیریتی و عملیاتی برای پدیده های حاد دریایی/ ضرورت تشکیل و آماده‌به‌کاری تیم‌های عملیاتی کنترل بحران با مشارکت ارگان‌ها و سازمان ها

پ آبان 6 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ساز و کار اجرایی صورت گرفته در خصوص طوفان حاره‌ای اخیر در سواحل چابهار، گفت: با کم شدن فاصله زمانی بروز پدیده‌های طبیعی و بحران‌های حاد […]
جلیل اسلامی، معاون امور دریایی،  طوفان، سازمان بنادر و دریانوردی