لایروبی ۳کانال ورودی آب برای احیاء خلیج گرگان در دستورکار سازمان بنادر قرار گرفت/ حل مشکل قایق های مسافری از بندر ترکمن به جزیره آشوراده/ توسعه تجارت دریایی خزر با جدیت دنبال می شود

زمان مطالعه: 3 دقیقهمعاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، یکی از مهم ترین تصمیمات اتخاذ شده در سفر رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به استان گلستان را لایروبی کانال های ورودی چوپوقلی و خوزینی و آشوراده به منظور احیای خلیج گرگان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی با اشاره به دستاوردهای حوزه دریایی و بندری استان گلستان در این سفر توضیح داد: متولی خلیج گرگان، سازمان حفاظت محیط زیست است اما متاسفانه لایروبی آن سال ها است مدنظر قرار نگرفته و با توجه به مصوبه کارگروه تالاب ها، این کار در دستور کار ساز مان بنادر قرار گرفت و باید به سرعت انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خلیج گرگان یکی از جاذبه های توریستی مهم کشور به شمار می رود که با معضل بسیاری مواجه شده است، گفت: عمق آب این خلیج بسیار کاهش یافته و در برخی نقاط به نیم تا یک متر رسیده است.

به گفته صفایی، مطالعات جامعی برای نجات جان خلیج گرگان آغاز و انجام شده و مقوله لایروبی، یکی از اقدامات کوتاه مدت است.

وی با بیان اینکه ورودی دریای خزر از سمت رود ولگا در غرب روسیه به علت سدهای ایجاد شده روی ورودی ولگا، باعث کاهش تراز آب دریای خزر شده است، ادامه داد: علاوه بر این رودخانه هایی که به خلیج گرگان آبریز داشته اند یا خشک شده اند یا به شدت کاهش ورودی داشته اند، همچنین تبخیر آب دریا به دلیل گرم شدن کره زمین سبب شده تراز آب دریای خزر به شدت پایین بیاید؛ طی ۲۷ سال گذشته تا کنون، ۱.۵ متر تراز آب دریا کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان بنادر  و دریانوردی تاکیدکرد:  بر اساس دستور رییس جمهور به دنبال این هستیم فعالیت مربوط به لایروبی در اسرع وقت انجام شود.

وی اعلام کرد: مباحث مربوط به هیدروگرافی را به فوریت پیش خواهیم برد و با مصوبه ای که دولت خواهد داشت اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی رسما به صورت ناظر آغاز خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: یکی از دیگر از موضوعاتی که در سفر به گلستان مدنظر قرار گرفت، مربوط به قایق های مسافری بود؛ این قایق ها، برای اینکه توریست ها و مردم را از بندر ترکمن به جزیره آشوراده ببرند با مشکل آبخور مواجه هستند و موتورشان در برخورد با گِل آسیب می دید که تصمیم گرفتیم به منظور رفاه حال مردم و گردشگرانی که قرار است در ایام عید از جزیره بازدید کنند، شرایط اسکله متحرک را فراهم کنیم و طول دسترسی به آب را افزایش دهیم تا قایق ها به سهولت تردد داشته باشند.

معاون وزیر راه در مورد بازدیدهای خود در سفر به گلستان یادآور شد: از پروژه ساخت بندر خصوصی خواجه نفس بازدید شد که در طول ۱۰ سال گذشته، مشمول تاخیرات زیادی شده است و در این سفر به بخش خصوصی تذکر داده شد تا هرچه سریع تر کار را پیش ببرد.

صفایی با بیان اینکه باید از ظرفیت های موجود در راستای ساخت سایر بنادر مدنظر استفاده کنیم، گفت: ظرفیت بسیار خوبی در بنادر شمالی وجود دارد و این اضافه ظرفیت باید با ترافیک کالا همراه باشد و امیدواریم با بازاریابی و ارتباط خوب و نیز فرصت هایی که از طریق روسیه ایجاد می شود، شاهد بهبود وضعیت باشیم.

وی ادامه داد: با بخش خصوصی جلساتی مدنظر قرار گرفته و تهدیدها و فرصت های بسیاری پیش روی ما مشخص است؛ تصمیم بر این است که حمل و نقل دریایی و رونق تجاری در دریای خزر با همکاری بخش خصوصی دنبال شود و سازمان بنادر و دریانوردی حمایت های لازم را از بخش خصوصی مدنظر قرار خواهد داد تا سطح ترافیک و تردد کالا و تجارت با کشورهای حوزه دریای خزر افزایش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان بنادر با بیان اینکه آمار خوبی در رابطه با افزایش ترانزیت کالا به کشورهای شرق و شمال غرب دریای خزر به دست آمده است، گفت: در تلاش هستیم افزایش ترافیک کالا را بیش از پیش تجربه کنیم.

 

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جسد یکی از صیادان تنگستانی پیدا شد

ش اسفند 14 , 1400
زمان مطالعه: 3 دقیقه یونس باربرز روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این صیادان روز یکشنبه هفته گذشته با یک فروند قایق صیادی از بندر عامری شهرستان تنگستان عازم بندر دیر شدند اما هنوز بازنگشته و ناپدید شده‌اند. وی اضافه کرد: عملیات جست و جو برای یافتن […]

همچنین بخوانید: