ساخت یک ربات برای جمع آوری مواد معدنی کمیاب از کف دریا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک شرکت رباتیک موفق شد، اولین ربات معلق به‌ منظور استخراج پایدار مواد معدنی دریا‌ها و اقیانوس‌ ها را بسازد.

به گزارش مرین‌پرس از وبگاه وارپ نیوز (warp news)، نیاز به مواد معدنی برای تولید باتری رو به فزونی است و بسیاری از این مواد روی سنگ‌ های کف اقیانوس وجود دارند. اکنون، شرکتی به نام Impossible Metals (فلزات غیرممکن) روشی ارایه کرده است که امکان استخراج این مواد را از کف اقیانوس و دریا به روشی پایدار فراهم می‌کند.

کف دریاها با سنگ‌ های چند فلزی (polymetallic nodules) پوشیده شده است. سنگ‌ های چند فلزی سنگ‌ هایی هستند که با فلزات مختلف پر شده‌ اند. شرکت یاد شده به‌ تازگی اثبات کرده است که می‌ توان این سنگ‌ ها را بدون لایروبی با گاوآهن‌ های مخرب بزرگ و با به‌ کارگیری دقت و یادگیری هوشمند جمع‌ آوری کرد. روش آن‌ ها شامل استفاده از اولین ربات استخراج انتخابی مواد معدنی زیر آب به نام اورِکا ۱ (Eureka ۱) است.

این سنگ‌ ها مملو از لیتیوم، نیکل و همچنین کبالت هستند و منبع پایدارتری را برای تولید باتری فراهم می‌ کنند که مستلزم استخراج کربن فشرده نیست؛ ضمن اینکه از مشکلات ژئوپلیتیکی (سیاست جغرافیایی) مرتبط با استخراج این مواد معدنی در مناطق جنگی یا کشورهایی که امنیت پایداری ندارند، جلوگیری می‌ کند.

سازندگان اورکا ۱ می‌ گویند: این ربات‌ ها کف دریا را لمس نمی‌ کنند. ما در حال طراحی ناوگانی از وسایل نقلیه رباتیک زیر آب هستیم که به کشتی متصل نیستند. آن‌ ها با بستر دریا تماس ندارند و در بالای آن شناور می‌ شوند.

هنگامی که ربات در نزدیکی کف دریا شناور می‌ شود، یک رایانه مجهز به هوش مصنوعی، سنگ‌ ها را با استفاده از بازوهای خرچنگ‌ مانند می‌ گیرد و آن‌ ها را از طریق یک شلنگ وارد محفظه جمع‌ آوری می‌ کند.

با استفاده از این روش می‌ توان از ورود صدمه جدی به بستر دریا و نابودی تنوع زیستی و توده‌ های رسوبات بزرگ جلوگیری کرد.

سازندگان این ربات امیدوارند بتوانند تا سال ۲۰۲۶ اورکا ۱ را به تولید انبوه برسانند.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بویه غوطه‌ور بومی در بندر شهید رجایی به آب‌اندازی شد

س دی 13 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه برای نخستین بار در کشور یک فروند بویه غوطه‌ور ساخته شده به دست متخصصان داخلی با موفقیت در بندر شهید رجایی به آب‌اندازی شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمدرضا پوررجبی افزود: برای نخستین بار در کشور یک فروند […]
بویه غوطه‌ور بومی در بندر شهید رجایی به آب‌اندازی شد

همچنین بخوانید: