وزارت جهاد کشاورزی و دبیرخانه شورای عالی توسعه سواحل مکران تفاهم ‌نامه همکاری امضا کردند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بخش دیگری از طرح توسعه سواحل مکران با انعقاد تفاهم‌ نامه همکاری میان وزیر جهادکشاورزی و نماینده ویژه رییس‌ جمهور و دبیر شورای عالی توسعه سواحل مکران در یک قدمی اجرا قرار گرفت.

 به گزارش مارین نیوز، محمدعلی نیکبخت و حسین دهقان به همراه تعدادی از مسوولان وزارت جهادکشاورزی، صبح یکم مهر ماه برای اجرای زیربخش‌های کشاورزی در توسعه سواحل مکران با یکدیگر تفاهم‌ نامه امضا کردند.

وزیر جهادکشاورزی در این مراسم با برشمردن ظرفیت‌های منطقه گفت: بخش بزرگی از این سواحل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، این مناطق به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد، دریای عمان و سواحل کشورهای آفریقایی فرصت کم‌نظیری برای توسعه صید و صیادی و آبزی‌پروری و شیلات فراهم می‌آورد.

نیکبخت در ادامه به ظرفیت استان سیستان و بلوچستان هم اشاره‌ای کرد و گفت: این استان از نظر فرصت سرمایه‌گذاری، رتبه نخست کشور و به لحاظ استعداد در حوزه‌های مختلف باغبانی، شیلات، دامپروری، تجارت و معادن، در بین سه استان اول کشور قرار دارد.

وی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری تصریح کرد: طرح توسعه سواحل مکران از جانب معظم‌له نشان از ظرفیت کم‌نظیر و در بیشتر موارد حکایت از فرصت‌های بکر و بی‌نظیر این منطقه از کشورمان است و به حق ایشان از این سواحل به عنوان گنج تعبیر کرده‌اند.

نیکبخت با بیان این که شیلات، اولویت یک سرمایه‌گذاری در منطقه است، اظهار داشت: شیلات و آبزی‌پروری قادر است، مناطق مکران و به تبع آن از سیستان و بلوچستان تا خراسان شمالی را متحول کند و با دسترسی به آب‌های آزاد به اشتغال شرق کشور رونق دهد.

مشارکت مردم محلی عامل پیشرفت طرح توسعه

حسین دهقان نماینده ویژه رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی طرح توسعه سواحل مکران در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری گفت: مشارکت مردم در کنار تسهیلات دولت می‌تواند طرح را با سرعت بیشتری به پیش بَرَد.

وی همچنین افزود: طی برنامه‌ای پنج ساله نقاط تمرکز و اولویت‌ها روشن و با تبدیل آن به پروژه‌های اهرمی دیکر طرح‌ها را به جلو خواهیم برد.

دهقان جلب مشارکت و اعتماد مردم را نقطه قوت پیشبرد طرح دانست و گفت: با اجرای فناوری متکی بر زیست‌بوم منطقه، ترویج و ارتقای دانش و توسعه، می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و در کنار آن با جلب اعتماد و مشارکت مردم، منابع ملی و محلی را همراه ساخت تا ضمن خروج منطقه از محرومیت دسترسی بیشتری برای مردم این مناطق فراهم شود.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم سند تفاهم‌نامه همکاری به امضای وزیر جهادکشاورزی و دبیر شورای عالی توسعه سواحل مکران رسید، به این ترتیب وزارت جهادکشاورزی در پیشبرد طرح و توسعه سواحل مکران نقش برجسته‌ای ایفا خواهد کرد.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نشست ساماندهی سواحل استان خوزستان/ موانع صدور مجوز برای سرمایه‌گذاری در سواحل خوزستان رفع شود

د مهر 3 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، ابوطالب گرایلو در نشست ساماندهی سواحل استان خوزستان که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هم‌افزایی دستگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد تا بهترین بهره را از سواحل استان در بخش‌های بنادر تجاری، صیادی و گردشگری داشته باشیم.   […]
نشست ساماندهی سواحل استان خوزستان/ موانع صدور مجوز برای سرمایه‌گذاری در سواحل خوزستان رفع شود

همچنین بخوانید: