پاسخ ایران به ادعا امارات درباره جزایر سه گانه ایران در سازمان ملل

زمان مطالعه: 2 دقیقه

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعاهای وزیر مشاور در امور همکاری های بین المللی امارات متحده عربی درباره جزایر سه گانه ایرانی پاسخ داد.

به گزارش مارین نیوز، «ریم الهاشمی» وزیر مشاور اماراتی در امور همکاری‌های بین‌المللی ادعای این کشور درباره جزایر سه‌گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را تکرار کرد. براساس گزارش بامداد روز یکشنبه خبرگزاری رسمی امارات (وام)، این اظهارات، روز شنبه، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شده است. ریم الهاشمی در این سخنرانی ایران را به اشغال جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی متهم کرد و مدعی شد که حاکمیت امارات عربی متحده بر این سه‌جزیره ایرانی حق مشروع این کشور است.

هیات جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن رد ادعای تکراری نماینده امارات در خصوص جزایر سه گانه خلیج فارس گفت: باعث تاسف است که نمایندگان این کشور هر ساله در این نشست همان ادعای بی پایه در خصوص این جزایر ایرانی در خلیج فارس را تکرار می کنند.

در بیانیه جمهوری اسلامی ایران آمده است: ما چنین اظهارات و ادعاهای بی پایه در تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل را به منزله نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرده و آن را ناقض اصل همسایگی مطلوب و ضرورت احترام به تمامیت ارضی کشورها می دانیم.

نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس همواره بخشی جداناپذیر از سرزمین ایران و تحت حاکمیت کامل ایران بوده و همواره همینگونه خواهد ماند. هرگونه ادعای در مغایرت با این حقیقت، بی اعتبار است.

بیانیه هیات جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتاد و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل اظهار می دارد ایران همواره به سیاست دوستی و همسایگی مطلوب نسبت به تمام همسایگان خود پایبند بوده و نسبت به توسعه روابط با تمام همسایگان خود از جمله امارات متحده عربی اهتمام کامل دارد. درعین حال تاکید می کند تمامیت ارضی ایران و حاکمیت ایران بر این جزایر موضوع هیچ مذاکره ای نخواهد بود.

این بیانیه همچنین در ادامه با اشاره به اظهارات هیات کویت در جریان این نشست در خصوص منابع مشترک گازی در خلیج فارس اظهار می دارد، دولت ایران معتقد است مسائل مربوط به تحدید حدود مرزهای دریایی و بهره برداری از منابع طبیعی مشترک بین کشورها باید از طریق گفتگو و مذاکرات دوجانبه و با در نظر گرفتن اصل حسن همجواری حل و فصل شود.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

باراموندی: ماهی مقاوم در برابر شرایط محیطی

د مهر 3 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه اگر بخواهیم تقاضای رو به رشد جهانی غذاهای دریایی را در مواجهه با چالش‌های آب و هوایی برآورده کنیم، گونه‌هایی مانند باراموندی که به طرزچشمگیری سازگارهستند نامزدهای قوی برای آبزی‌پروری می‌باشند. باراموندی، یا باس آسیایی، گونه‌ای بسیار سازگار و مقاوم در شرایط محیطی. © Barramundi Asia […]

همچنین بخوانید: