دریا جور خشکسالی ایران را می ‌کشد

زمان مطالعه: 1 دقیقه

بارندگی ایران به طور متوسط در 20 سال اخیر 20 درصد کم شده و صنعت آب قصد دارد با افزایش سهم منابع دیگر نظیر دریا، این کمبود را تا پایان سال 1405 جبران کند.

به گزارش مارین نیوز، فصل پاییز و یک ماه از زمستان در حالی سپری می ‌شود که ایران تنها نیمی از آب مورد نیاز خود را از آسمان نقد کرده و کشور وارد چهارمین خشکسالی پیاپی می ‌شود.

در حالیکه سهم آب شرب شهرها و روستاها در کنار مصرف صنایع در ایران به 10 میلیارد متر مکعب می ‌رسد، شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش داد تا سال 1405، سهم شیرین‌ سازی آب از دریا 2 برابر شده و به 1.3 میلیارد متر مکعب می ‌رسد.

سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ ‌زاده به کاهش 20 درصدی بارش ایران در روند بلند مدت اشاره کرده و می‌ گوید که قصد داریم با تکیه بر منابع آب جدید اثر خشکسالی را خنثی کنیم.

انتقال آب از دریا در ایران ادبیاتی 50 ساله دارد اما کار اجرایی در این حوضه با محوریت تامین آب بخش صنعت و معدن از نیمه دهه هشتاد کلید خورد.

بر اساس گزارش شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، هم اکنون 5 خط انتقال آب از دریا به فلات مرکزی به طور همزمان در حال اجرا است و از طرفی آب شیرین شده دریا 3 میلیون ساکن نوار ساحلی کشور را سیراب خواهد کرد.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توسعه و عمران جزایر بطور جدی در دستور کار دولت

پ دی 21 , 1402
زمان مطالعه: 1 دقیقه جلسه بررسی راهکارهای توسعه و عمران جزایر کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. به گزارش مارین نیوز، دکتر محمد مخبر در این جلسه امروز بررسی راهکارهای توسعه و عمران جزایر کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه ای نسبت به توسعه و […]

همچنین بخوانید: