افزایش قدرت موتور قایق‌های صیادی در خوزستان اجرایی می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیر کل شیلات خوزستان از اجرایی شدن دستورالعمل ابلاغی هیئت دولت مبنی بر افزایش قدرت موتور قایق‌های صیادی در خوزستان از ۴۸ اسب بخار به ۱۶۵ اسب بخار و تغییر سوخت این شناور‌ها از بنزینی به گازوئیلی خبر داد.

افزایش قدرت موتور قایق‌های صیادی در خوزستان اجرایی می‌شود

به گزارش خبرنگار مانا، دکتر مرتضی سوری در حاشیه نشست شورای راهبری توسعه شیلات استان در گفتگوی رسانه‌ای با اشاره به پیگیری مصوبات پیشین این شورا، یکی از موضوعات اولویت‌دار این نشست را تسریع در پیشبرد روند تکمیل زیرساخت‌های پروژه‌های شیلاتی مجتمع خاویاری شوهان دزفول و فاز ۲ مجتمع پرورش ماهیان گرمابی آزادگان شهرستان کارون عنوان کرد و افزود: با توجه به گذشت هفت سال از شروع به کار پروژه خاویاری دزفول که در زمینی به مساحت حدود ۵۰ هکتار در حال احداث است، در خصوص تخصیص آب مورد نیاز و عقد قرارداد اجاره اراضی مجتمع مذکور تصمیمات لازم اتخاذ شد.
وی افزود: از دیگر موضوعات این نشست تکمیل آسفالت جاده دسترسی و برق رسانی مجتمع پرورش ماهی گرمابی آزادگان کارون بود که در دستور کار قرار گرفت.
مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به وجود ظرفیت‌ها و شرایط اقلیمی متنوع و مناسب برای تکثیر و پرورش انواع آبزیان در استان خوزستان خواستار تسهیل در صدور مجوز‌های زیست محیطی با هدف ایجاد تنوع در گونه‌های پرورشی استان به منظور تثبیت و ارتقاء جایگاه صادراتی و رقابت پذیرتر کردن تولیدات شیلاتی در بازار‌های جهانی و افزایش درآمد تولید کنندگان شد.
سوری مهمترین اقدامات شیلات در راستای حفاظت از ذخایر ارزشمند آبزیان دریایی در صیدگاه‌های استان را رهاسازی بچه ماهی در دریا، استقرار بیش از دو هزار سازه زیستگاه مصنوعی، اعمال دریابست، ممنوعیت صید ماهی حلوا سفید و شوریده در زمان پیک تخم ریزی و سایر گونه‌های در معرض خطر برشمرد.
وی به لزوم همکاری کشور‌های همسایه بر‌اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی به منظور ساماندهی فعالیت‌های صیادی و بهسازی ذخایر آبزیان در مرز‌های آبی و ذخایر آبزی مشترک اشاره کرد و ادامه داد: حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی تحت حاکمیت نیازمند یک عزم ملی است.
سوری در خصوص تأمین سوخت شناور‌های صیادی نیز بیان کرد: مطابق دستورالعمل ابلاغی هیئت دولت افزایش قدرت موتور قایق‌های صیادی از ۴۸ اسب بخار به ۱۶۵ اسب بخار و تغییر سوخت این شناور‌ها از بنزینی به گازوئیلی اجرایی می‌شود.
مدیرکل شیلات خوزستان در ادامه گفت: استان خوزستان در حال حاضر رتبه دوم کشور به لحاظ تولید آبزیان را دارد و فرصت‌های سرمایه گذاری و برنامه تحولی شیلات استان با توجه به ظرفیت‌ها و استعداد‌های کم نظیر شیلاتی در استان تدوین شده است و در کارگروه‌هایی تخصصی چالش‌های موجود در مسیر توسعه شیلات استان شناسایی و مورد پیگیری جدی قرار خواهند گرفت.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از مانا

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رزمایشی بزرگ در منطقه‌ ای راهبردی / برقرای صلح و امنیت شعار ایران، روسیه و چین

ش اسفند 26 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ با شعار «با هم برای برقراری صلح و امنیت» و در منطقه ‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع، با پیام صلح و دوستی کار خود را به اجرا رساند. به گزارش مارین نیوز، رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ […]

همچنین بخوانید: