هشدار وقوع سیل و تخریب محصولات کشاورزی درکشور

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هشدار وقوع سیل  و تخریب محصولات کشاورزی درکشور

با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی، امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شرقی کردستان و کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان، اصفهان، یزد، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و خراسان جنوبی رگبار و رعد و برق گاهی وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.
شدت بارش در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی سمنان، گلستان و خراسان شمالی است.
همچنین جمعه و شنبه در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان، نیمه شمالی همدان، مرکزی و نیمه شمالی اصفهان بارش ادامه خواهد داشت.
یکشنبه در شمال غرب سواحل دریای خزر استان‌های واقع در دامنه‌های البرز، مرکزی و مناطقی در مرکز کشور رگبار و رعد و برق وزش باد رخ می‌دهد و دوشنبه در مناطقی از شمال غرب سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.
طی پنج روز آینده در دامنه‌های جنوبی البرز مرکز جنوب شرق و به ویژه نوار شرقی کشور در برخی ساعات وزش باد شدید رخ می‌دهد، که در برخی مناطق موجب خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.
سازمان هواشناسی با اعلام اینکه در ۲۲ استان کشور بارش باران پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: بارش‌ها تا روز دوشنبه در اکثر نقاط کشور تدوام خواهد داشت.

 هشدار وقوع سیل و تخریب محصولات کشاورزی به ۱۰ استان کشور
کارشناس سازمان هواشناسی از صدور هشدار نارنجی برای ۱۰ استان کشور تا روز جمعه خبر داد و گفت: امکان سیلابی شدن مسیل ها و تخریب محصولات کشاورزی در پی با تشدید رگباری بارش‌ها پیش‌بینی می‌شود.
امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با صدور هشدار نارنجی برای ۱۰ استان کشور به دلیل تشدید بارش‌ها به همراه ناپایدارهای محلی و تداوم بارش‌ها در دوشنبه در اکثر نقاط کشور، گفت: امروز استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی کردستان و کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان، اصفهان، یزد، زنجان، قزوین، البرز، تهران، و سمنان از بعد از ظهر رشد ابر و در پی آن رگبار و تشدید باران، وزش باد شدید، رعد و برق رخ خواهد داد.
کارشناس هواشناسی در ادامه تاکید کرد: البته شدت بارش‌های امروز برای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه شمالی سمنان، گلستان و خراسان شمالی پیش بینی می‌شود.
وی نسبت به تأثیرات این بارش‌ها هشدار داد و افزود: در پی این بارش‌ها اختلال در ناوگان حمل و نقلی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت (بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی)، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ، خسارت به محصولات باغی و زراعی و احتمال ریزش سنگ در گردنه‌ها دور از انتظار نخواهد بود.
نقشینه با اشاره به هشدار نارنجی هواشناسی، توصیه کرد: سفرهای غیر ضروری، پروازهای ورزشی و تفریحی بالگرد، هواپیماهای سبک و انواع بالگردها، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب رودخانه‌ها و بویژه در نواحی سردسیر، کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی، استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی خودداری کنند.
وی افزود: همچنین روزهای جمعه و شنبه در نیمه شمالی کشور، استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان، نیمه شمالی همدان، مرکزی و اصفهان بارش باران خواهند داشت.
نقشینه با اشاره به وضعیت جوی روز یکشنبه کشور، تصریح کرد: در روز یکشنبه بارش‌ها به استان‌های شمال غربی، سواحل دریای خزر و استان‌های واقع در البرز مرکزی محدود خواهد داشت.
این مسؤول تاکید کرد: روز دوشنبه بارش‌ها در سطح کشور پراکنده و از شدت آن کاسته خواهد شد و این بارش‌ها در شمال غرب، سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز پیش‌بینی می‌شود.
وی افزود: طی ۵ روز آینده، دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز، جنوب، شرق و به ویژه نوار شرقی کشور در برخی ساعات وزش باد شدید رخ می‌دهد که در برخی مناطق موجب خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: از فردا تا روز یکشنبه شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان نیز دارای مواج و تلاطم خواهد بود.
نقشینه درباره شرایط جوی پایتخت گفت: آسمان امروز تهران، قسمتی ابری همراه با افزایش باد و در بعضی ساعت‌ها افزایش ابر خواهد بود؛ همچنین آسمان تهران طی سه روز آینده، رگبار، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید در بعد از ظهرها پیش‌بینی می‌شود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رزمایش «مجازات شدید»‌ چین علیه جزیره تایوان

ش خرداد 5 , 1403
زمان مطالعه: 4 دقیقه گروه امنیت دریایی – ویلیام لای، رئیس جمهور جدید تایوان، پس از آغاز رزمایش نظامی چین در اطراف آن جزیره، قول داد که از آزادی و دموکراسی کشورش دفاع کند. پکن گفت که برای جلوگیری از استقلال تایوان، در حال آزمایش توانایی خود برای حمله و محاصره […]

همچنین بخوانید: