«شیر یا خط»هلندی‌ها برای حضور دریایی در تنگه هرمز

یک روزنامه هلندی در گزارشی به بررسی احتمال اعزام نیروی دریایی سلطنتی هلند به منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز در قالب ائتلاف مورد درخواست آمریکا پرداخته و این کار را دارای خطرات احتمالی برای نیروی دریایی هلند دانسته است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز،  به نقل از وب سایت ” تایمز هلند”، روزنامه پرتیراژ ” Algemeen Dagblad” (مخفف: AD) هلند در این باره نوشته است:

اگر دولت هلند تصمیم بگیرد به درخواست آمریکایی‌ها ناوگان دریایی سلطنتی خود را به تنگه هرمز در نزدیکی ایران بفرستد، تفنگداران دریایی هلند باید انتظار وقوع درگیری احتمالی با نیروهای ایرانی را در نظر داشته باشند.

 برخی کارشناسان نظامی اما معتقدند ناوگان دریایی هلند به طور قطع برای این چالش آماده است و خطرات ناشی از چنین مأموریتی به احتمال زیاد محدود باشد.

هم‌اکنون ناو بریتانیایی” اچ ام اس مونتروز” در تنگه هرمز مستقر است تا در صورت اقدام ایران به توقیف احتمالی نفتکش‌های بریتانیایی، وارد عمل شود؛ در کمتر از یک ماه گذشته  این ناو بریتانیایی 85 مورد مواجهه با نیروهای دریایی سپاه پاسداران در منطقه داشته که عمدتاً مربوط به تبادل هشدارها بوده است. همچنین در طی همین مدت و در موارد معدودی، برخی ناوگان دریایی ایران احتمالا به قصد سنجش واکنش نیروی دریایی بریتانیا به آنها نزدیک شده‌اند.

به گفته کاپیتان دریایی” جان وین”، یک مشکل بزرگ در تنگه هرمز این است که قایق‌های قاچاق زیادی در این منطقه وجود دارد که شبیه به قایق‌های گشت (تندرو) سپاه پاسداران است. به گفته او: “قایق‌های قاچاق سریع‌ترین مسیر را انتخاب می‌کنند و به کشتی‌های دیگر اهمیت نمی‌دهند. این می‌تواند تهدیدی جدی ایجاد کند.”

به گفته این مقام نیروی دریایی هلند، دریانوردان هلندی در صورت اعزام به منقطه باید به زودی با این چالش مواجه شوند. او می‌گوید:” “اولین کاری که هلندی‌ها باید انجام دهند، داشتن یک تصویر کامل از وضعیت منطقه است تا در آینده دچار سوء تفاهم و برخوردهای نظامی احتمالی نشوند.”

به گفته “جان وین”، نیروی دریایی هلند برای عملیات در آب‌های شلوغ بین‌المللی تجربه دارد، بنابراین در این مورد نباید مشکل خاصی باشد.

نیروی دریایی هلند در تنگه هرمز

“جان وین” معتقد است مشکلی جدی امنیت جانی سربازان هلندی را در صورت اعزام به  منطقه تهدید نمی‌کند؛ اما وی تأکید دارد که هلند بنا به دلایل فنی نمی‌تواند و نباید به صورت منفردانه این مأموریت را انجام دهد. برای مثال سوختگیری ناوگان هلندی اگر در تنگه هرمز تنها باشد، باید در بنادر صورت ‌گیرد که زمان زیادی را می‌طلبد؛ اما در قالب عملکرد ائتلافی، این کار با همکاری ناوگان دیگر کشورها به سرعت و در دریا انجام خواهد شد.

هنوز هلند تصمیم قطعی و نهایی خود را برای اعزام ناوگان به منطقه نگرفته است.

 دولت  آلمان اخیراً آشکارا اعلام کرد که حاضر به حضور در چنین ائتلافی نیست؛ اگر هلند هم بخواهد راه آلمان را برود، این مساله ممکن است تاثیرات سویی را بر روابط با مهم‌ترین متحد ناتویی هلند یعنی ایالات متحده آمریکا بر جای گذارد. این روابط در حال حاضر هم تا حدودی متشنج است؛ – ترامپ مدتی است که هلند را تحت فشار داده است که 2٪ از تولید ناخالص داخلی خود را برای اموردفاعی، – آنطور که ناتو می‌خواهد-  هزینه نمی‌کند. همچنین دولت هلند پیشتر هم به درخواست آمریکا مبنی بر اعزام نیروی زمینی به سوریه در قالب ماموریت صلح‌بانی پاسخ منفی داده است.

مسئله دیگر این است که هلند و بقیه اتحادیه اروپا نسبت به ایالات متحده نظر بسیار متفاوتی دارند. اتحادیه اروپا مخالف خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران (برجام) است و هنوز هم امیدوار است این بحران را از روش دیپلماتیک حل و فصل کند. موافقت هلند (و دیگر متحدان اروپایی آمریکا) با شرکت در ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز، اعمال این استراتژی اروپا را اگر نه غیرممکن، بلکه بسیار سخت‌تر می کند.

به نظر می‌رسد با جمیع ملاحظات پاسخ مثبت هلند به درخواست آمریکا برای حضور در ائتلاف دریایی در تنگه هرمز ایمن‌ترین گزینه برای منافع و سیاست خارجی هلند باشد.

 به ویژه اینکه هلند تجربه‌ای طولانی در انجام چنین ماموریت‌های دریایی دارد. با این حال نباید از نظر دور داشت که هیچ طرفی نمی‌تواند تضمین دهد که اوضاع در منطقه تنگه هرمز از کنترل خارج نخواهد شد.  

 دولت هلند (به واشنگتن) قول داده  تا اواسط ماه اوت (همین روزها) به درخواست آنها درباره حضور در ائتلاف، پاسخ  قطعی دهد. با این حال افراد مرتبط با موضوع در دولت هلند گفته‌اند که هنوز دولت آمستردام در این باره تصمیم قطعی نگرفته است.

منبع: عصر ابران

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

«قایق سراج» شمشیر نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

س مرداد 22 , 1398
قایق‌های تندرو در حوزه‌های گشت دریایی، حفاظت از مرز‌های آبی و دفاع از حملات و تهاجم‌های احتمالی کاربرد بسیاری دارد.

شاید برای شما جالب باشد