جذب سرمایه‌گذاران با تکمیل زیرساخت‌های سواحل مکران

معاون اول رئیس جمهور گفت: تکمیل زیرساخت‌های سواحل مکران نقش مهمی در جذب سرمایه‌گذاران دارد.

سواحل زیبا مکران در چابهار
زمان مطالعه: 7 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، جلسه شورای توسعه سواحل مکران به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه با تأکید بر لزوم حفاظت و حراست از اراضی سواحل مکران و جلوگیری از تصرف این اراضی توسط افراد سودجو، گفت: معمولاً با تصویب طرح‌های توسعه برای یکی از مناطق کشور، افراد سودجو با ارائه طرح‌ها و پروژه‌های صوری و حتی گاه تحت عنوان وقف، در صدد تصرف اراضی این مناطق برمی آیند که باید با جدیت در این خصوص مراقبت شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بر ضرورت حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاران در سواحل مکران تأکید و خاطرنشان کرد: هر چه ورود دولت چه به لحاظ اجرایی و چه به لحاظ بودجه‌ای در طرح توسعه سواحل مکران کمتر باشد به مصلحت این منطقه است و باید از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاران در اجرای این طرح استفاده شود، اما باید دقت کنیم که این مشارکت‌ها با هدف تصرف اراضی نباشد.

وی افزود: لازم است قرارداد‌هایی که با بخش خصوصی منعقد می‌شود زمان‌دار و با مدت محدود باشد تا اگر پس از واگذاری اراضی، اقدام موثری در مدت زمان تعیین شده انجام نشد، این اراضی از آن‌ها خلع ید شده و به سرمایه گذاران دیگر واگذار شود.

جهانگیری ادامه داد: مطمئنا عده زیادی برای تملک و تصرف اراضی سواحل مکران هجوم خواهند آورد که لازم است وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و استانداران هرمزگان و سیستان و بلوچستان نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند چرا که اگر مراقبت نشود ممکن است چند سال بعد عده‌ای مدعی شوند که مالک بخشی از این اراضی هستند. همانطور که نمونه این اتفاق را در بندرعسلویه شاهد بودیم که شخصی مدعی بود مالک چندین هکتار از این اراضی است که پس از رسیدگی و بررسی موضوع، مشخص شد ادعای این فرد بی ربط و بی اساس بوده است.

تصویر ماهواره‌ای از سواحل مکران و خلیج فارس و دریای عمان

جدیت دولت در اجرای طرح جامع توسعه سواحل مکران

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به سواحل مکران و تأکید ایشان مبنی بر ضرورت توسعه این منطقه اظهار داشت: توسعه سواحل مکران در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است و دولت با جدیت به دنبال اجرای طرح جامع توسعه سواحل مکران است.

وی اضافه کرد: در مقطعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران را عهده دار بود که لازم است از تلاش‌ها و زحمات این وزارتخانه قدردانی شود. پس از آنکه برنامه‌های توسعه‌ای وارد فاز اجرایی شد تصمیم بر این شد که دبیرخانه این شورا به یک وزارتخانه توسعه‌ای منتقل شود که هم اکنون در وزارت راه و شهرسازی مستقر است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: برای نخستین بار است که پیش از اجرای یک برنامه توسعه‌ای، ابتدا طرحی جامع تدوین شده است تا دیگر دغدغه‌ها و نگرانی‌های زیست محیطی و جابجایی جمعیتی که در عسلویه شاهد آن بودیم، تکرار نشود.

جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه در طرح جامع توسعه سواحل مکران همه جوانب مدنظر قرار گرفته و این طرح جامع در شورای عالی شهرسازی و ستاد آمایش سازمان برنامه و بودجه نیز بررسی و به سند معتبری تبدیل شده که قرار است مبنای توسعه سواحل مکران باشد.

توسعه سواحل مکران برگ برنده ایران در تجارت جهانی

چابهار و جاسک دو کانون توسعه سواحل مکران

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تا این لحظه دو کانون اصلی توسعه در سواحل مکران مدنظر قرار گرفته است گفت: یکی از این مناطق، منطقه جاسک و اطراف آن در استان هرمزگان و منطقه دیگر چابهار و مناطق اطراف آن در استان سیستان و بلوچستان است که این مناطق از هر نظر شایستگی و ظرفیت آن را دارند که بار بزرگی از توسعه کشور را بر دوش بگیرند و به کانون‌های توسعه تبدیل شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت نفت برای انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک افزود: این اقدام وزارت نفت اقدامی راهبردی است که جاسک را به یکی از کانون‌های اصلی صادرات نفت خام کشور در شرق تنگه هرمز تبدیل خواهد کرد.

پایانه نفتی دریایی بندر جاسک
پایانه نفتی دریایی بندر جاسک

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سرعت گرفتن روند اجرای طرح‌های توسعه‌ای در چابهار خاطرنشان کرد: یکی از نیاز‌ها و تنگنا‌های اصلی توسعه چابهار عدم برخورداری از خطوط ریلی و اتصال به راه آهن سراسری کشور بود که با مجوز مقام معظم رهبری ۳۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای تکمیل سریعتر راه آهن چابهار و اتصال آن به راه آهن سراسری برداشت شد و امیدوارم هر چه زودتر شاهد تکمیل آن باشیم.

جهانگیری همچنین با تأکید بر ضرورت بهسازی مسیر‌های جاده‌ای بندر چابهار گفت: خوشبختانه وزارت نفت نیز با سرعت در حال فعالیت و تکمیل خطوط انتقال گاز به چابهار، ایرانشهر و واحد‌های صنعتی است که باید از گاز استفاده کنند.

منقطه آزاد تجاری و بندر چابهار در سواحل مکران
بندر چابهار

درخواست از سازمان محیط زیست جهت حضور مستمر و دائم در سواحل مکران

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی سواحل مکران به گونه‌ای فراهم شود که سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی داخلی با انگیزه به این منطقه ورود کنند، از سازمان حفاظت محیط زیست خواست به صورت مستمر و دائمی در این منطقه حضور و نظارت داشته باشند و اقدامات و فعالیت‌ها را رصد کند.

وی افزود: اگرچه قرار است طرح‌ها و پروژه‌های توسعه سواحل مکران در چارچوب طرح جامع توسعه این سواحل اجرایی شود، اما با توجه به آنکه مسایل زیست محیطی خط قرمز در اجرای هر پروژه‌ای محسوب می‌شود، لازم است که سازمان حفاظت محیط زیست به صورت مستمر برنامه‌های توسعه‌ای در این منطقه را پایش و گزارش کند.

جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به گزارش رئیس سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص برنامه‌های این سازمان برای ایجاد بندر بزرگ تجاری در سواحل مکران گفت: ایجاد بندری بزرگ در سواحل مکران یکی از مهمترین و اصلی‌ترین کار‌ها برای توسعه کشور و خصوصا این منطقه است؛ که لازم است دبیرخانه شورا با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، سرعت کار‌های مطالعاتی این طرح را افزایش دهد تا شاهد ایجاد بندری بزرگ و پرظرفیت در سواحل مکران باشیم.

کوه‌های مریخی بندر چابهار در سواحل مکران

گزارش طرح توسعه منطقه مکران در قالب پروژه‌های عمرانی

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان توسعه تجارت و رئیس سازمان بنادر و دریانوردی نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران گزارشی از طرح توسعه منطقه مکران در قالب پروژه‌های عمرانی (زیرساختی و توسعه ای، اشتغال و بهبود فضای کسب و کار و توسعه علم و فناوری) ارائه کرد.

سواحل مکران

در ادامه این جلسه همچنین رئیس سازمان بنادر و دریانوردی گزارشی از برنامه ریزی‌های انجام شده برای ایجاد بندر بزرگ تجاری در سواحل مکران ارائه کرد و به تشریح برنامه‌های انجام شده برای ایجاد بندر بزرگ شرق هرمزگان در محدوده کوه مبارک پرداخت.

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص طرح جامع توسعه سواحل مکران، برخی درخواست‌ها و پیشنهادات از سوی دبیرخانه شورا مطرح شد و مورد تصمیم گیری قرار گرفت.

همچنین مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی ساز و کار مناسبی را برای نحوه تأمین مالی سرمایه گذاران در سواحل مکران طراحی و گزارش آن را به دبیرخانه شورا ارائه دهد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اجرایی شدن استاندارد‌های جدید آبِ توازن کشتی‌ها

س آبان 6 , 1399
زمان مطالعه: 7 دقیقه به گزارش مارین‌پرس، بر این اساس سیستم‌های آبِ توازنی که بر روی کشتی‌ها با توجه به قانون D2 نصب شده بود باید براساس قانون D3 تأیید شود. براساس این گزارش سیستم پالایشی که در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ و بعد از آن نصب می‌شود، نیاز به […]
تخلیه آب توازن کشتی-ballast water management

شاید برای شما جالب باشد