مرین‌پرس > استان‌های ساحلی > گیلان > کرونا بلای جان طرح سالم‌سازی سواحل گیلان/نگرانی از شیوع بیماری کرونا در سواحل
کد خبر: 6209 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

کرونا بلای جان طرح سالم‌سازی سواحل گیلان/نگرانی از شیوع بیماری کرونا در سواحل

در روزهایی روزانه بیش از ۱۰۰ نفر در اثر ابتلا به کرونا در کشور فوت می‌شوند، حضور مردم در سواحل و‌ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی جای بسیار تأمل دارد زیرا ادامه این روند و همچنین هجوم مسافران احتمال شیوع دوباره کرونا در گیلان را با افزایش مواجه کرده است.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، در اوایل اسفند بود که اولین مورد ویروس کرونا در استان قم مشاهده شد و پس‌ازآن استان گیلان دومین کانون شیوع این ویروس منحوس در کل کشور بوده و افراد بسیاری را در این استان به کووید (۱۹) مبتلا شدند به‌طوری‌که از نیمه دوم اسفندماه تمامی مراکز تفریحی، گردشگری و مذهبی در گیلان هم‌زمان با سراسر کشور تعطیل‌شده و منع رفت‌وآمدهای بین‌شهری اعمال شد.

استان گیلان همواره یکی از استان‌های توریست پذیر در ایام مختلف سال بوده که مسافران زیادی را جذب خود می‌کند به‌طوری‌که اقتصاد بسیاری از مردم گیلان وابسته به گردشگری است ولی کرونا اقتصاد گردشگری گیلان را دگرگون کرد.

این استان سرسبز و معتدل دارای جاذبه‌های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی است که مهم‌ترین آن وجود نوار ساحلی بی‌شمار و دریا است لذا هرساله و با آغاز فصل گرما، هم‌وطنان عزیز از اقصی نقاط کشور به گیلان سفر کرده و از سواحل این استان و دریا استفاده می‌کنند ولی امسال با توجه به وجود شیوع کرونا در کشور، شرایط تا حدی در گیلان متفاوت است.

کرونا بلای جان طرح سالم‌سازی سواحل گیلان

استان گیلان دارای ۲۷۰ کیلو نوار ساحلی بوده که ۷۰ درصد آن آزادسازی شده است.

حضور گردشگران در سواحل را باید به‌عنوان یک فرصت یاد کرد زیرا آن‌ها ظرفیت‌های بالقوه‌ای هستند که با برنامه‌ریزی و هدایت درست می‌توان به اهداف مختلفی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دست یافت لذا باید برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی اجراشده در سواحل علاوه بر جذاب بودن تأمین‌کننده نیاز گردشگران هم باشد.

کرونا بلای جان طرح سالم‌سازی سواحل گیلان

به گفته رحیم حیدری گلرودباری مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان در ایام تابستان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های فرهنگی متنوعی در سواحل استان گیلان به‌مانند برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، برگزاری کارگاه‌های فرهنگی و هنری، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی از قبیل روز ملی کاسپین، روز تالاب و موارد مشابه، برگزاری چنگ شادی، برنامه‌های مناسبتی دهه ولایت، کنسرت ساحلی، مراسم آیینی محلی، کاروان پیک امید، جشنواره مجسمه‌سازی، جشنواره بازی‌های بومی و محلی، برگزاری برنامه‌های معنوی و مذهبی برای ایام خاص و اجرای طرح نشاط معنوی برگزار می‌شود.

غرق شدن 29 نفر در سواحل گیلان در سال گذشته

در سال گذشته ۲۹ نفر از هم‌وطنان به علت بی‌احتیاطی در سواحل گیلان غرق‌شده و جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به دو سال گذشته با کاهش ۳۰ درصدی مواجه بوده است.

هرساله با شروع فصل گرما مردم به کنار سواحل گیلان رفته و مشغول شنا کردن می‌شوند ولی بعضی مواقع این دریای بی‌رحم اعضا خانواده‌ها را داغدار کرده و بسیاری جوانان خود را از دست می‌دهند به همین منظور طرح سالم‌سازی دریا چندین ساله در استان گیلان و به‌منظور کاهش آمار غرق‌شدگان اجرایی ‌شده و تاکنون بنا بر اعلام مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان ۳۰ جلسه ستادی استانی، شهرستانی و توسط کمیته‌های ۹ گانه سواحل و دستگاه‌های اجرایی برگزارشده است.

ولی بنا بر گفته سرپرست هیئت نجات‌غریق و غواصی استان گیلان امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، هم‌وطنان چندان رغبتی به استفاده از طرح‌های سالم‌سازی ندارند.

با گرم هوا در این چند روز خبرهایی مبنی بر عدم رغبت مردم به حضور در طرح سالم‌سازی دریا به گوش ما رسید به همین دلیل راهی یکی از سواحل گیلان شده تا از وضعیت سواحل در ایام کرونا گزارشی تهیه کنیم و وقتی به ساحل رسیدیم صحنه‌های عجیب و قابل‌تأملی را در مقابل چشمانمان دیدیم.

در سواحل گیلان مردم که غالباً مسافر و بومی هستند در کنار یکدیگر و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی نشسته و مشغول شنا کردن هستند درحالی‌که چند متر بالاتر طرح سالم‌سازی دریا بسیار خلوت است و وقتی دلیل این اتفاق را از مهرداد مهرگان جویا شدم او گفت: مردم همواره به دنبال استفاده از مناطق بکر و خلوت هستند که با شیوع کرونا این امر با جدیت توسط مردم دنبال می‌شود که جای بسیار نگرانی دارد.

تاکنون ۲۸۴ نقطه خطرآفرین در سواحل دریایی استان گیلان شناسایی‌شده ولی پیش‌بینی می‌شود این آمار به ۳۵۰ نقطه هم برسد.

آماده‌سازی ۱۸ طرح سالم‌سازی همراه با شنا گاه‌ها

مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان می‌گوید که ۱۸ طرح سالم‌سازی همراه با شنا گاه‌ها و سایر طرح‌ها در حال آماده شدن و بازگشایی در سواحل گیلان بوده و ۱۲۵ ناجی غریق در طرح سالم‌سازی و ۳۴۳ ناجی غریق هم در نقاط خطرآفرین فعالیت دارند تا در مواقع لزوم به کمک هم‌وطنان بشتابند‌.

در روزهایی روزانه بیش از ۱۰۰ نفر در اثر ابتلا به کرونا در کشور فوت می‌شوند، حضور مردم در سواحل و‌ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی جای تأمل دارد زیرا ادامه این روند و همچنین هجوم مسافران احتمال شیوع دوباره کرونا در گیلان را با افزایش مواجه می‌کند هرچند به گفته حیدری گلرودباری برنامه پروتکل بهداشتی به کلیه فرمانداران ساحلی، کمیته‌های ۹ گانه سواحل و دستگاه‌های اجرایی جهت اجرا در طرح‌ها ارسال‌شده و لازم‌الاجرا است.

کرونا بلای جان طرح سالم‌سازی سواحل گیلان

وقتی با مردم حاضر در ساحل در خصوص دلایل عدم اجرایی کردن فاصله‌گذاری اجتماعی در پرسیدم همه یک پاسخ مشترک دادند و آن خستگی از قرنطینه‌های طولانی‌مدت بود.

ولی قطعاً اجرا کردن طرح سالم‌سازی دریا به‌نوعی در مغایرت و تضاد با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی است و آن‌طور که در چند روز گذشته نیز شاهد بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی در سواحل استان بودیم زیرا بسیاری از افراد بدون توجه به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ضمن تجمع به شنا کردن دسته‌جمعی نیز مشغول شدند و این برای استان اصلاً ایدئال نیست.

علی‌ای‌حال اجرای طرح سالم‌سازی دریا در این روزهای کرونایی منجر به انتقاد شدید افکار عمومی در مدیریت ویروس کرونا می‌شود زیرا یکی از ابهاماتی که برای همه ما وجود دارد این است که هنوز مشخص نیست که ویروس کووید-۱۹ از طریق آب دریا قابلیت انتقال دارد یا نه و این چالش بزرگی جهت اجرای طرح دریا است که باید تمهیدات لازم را در این خصوصی اندیشیده شود.


منبع: فارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

استقبال هند از ایجاد منطقه آزاد تجاری در بندر چابهار

پ تیر 12 , 1399
پروژه بندر چابهار ایران که با سرمایه گذاری هند در حال توسعه است، شامل یک منطقه آزاد تجاری خواهد شد و همچنین قرار است افغانستان در این منطقه یک شعبه بانکی ایجاد کند.
منقطه آزاد تجاری و بندر چابهار در سواحل مکران