تامین امنیت ناوگان تجاری وظیفه نیروی دریایی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: زمانی که در این محدوده خطوط مواصلاتی دریایی کشور امتداد پیدا می‌کند یعنی کشتی‌های تجاری و نفتکش ما باید محدوده‌ای را طی کنند تا کالایی را صادر و یا وارد کنند، این مناطق اگر دچار ناامنی باشند قطعاً وظیفه نیروی دریایی است که امنیت را برای آنها برقرار کند.

گرفتن دزدادن دریایی سومالی توسط نیروی دریایی ارتش
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، امیر دریادار حسین خانزادی در خصوص حضور شناورهای نداجا در دریای سرخ برای مقابله با دزدان و تروریست‌های دریایی خبر اظهار داشت: زمانی که در این محدوده خطوط مواصلاتی دریایی کشور امتداد پیدا می‌کند یعنی کشتی‌های تجاری و نفتکش ما باید محدوده‌ای را طی کنند تا کالایی را صادر و یا وارد کنند، این مناطق اگر دچار ناامنی باشند قطعاً وظیفه نیروی دریایی است که امنیت را برای آنها برقرار کند. گاهی این ناامنی دزدی دریایی است که فرمول مقابله خاص خود را دارد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: گشت‌های دریایی، استفاده از ظرفیت تکاوران نیروی دریایی و عملیات ویژه، ناوشکن‌ها، پروازی‌ها کمک می‌کنند که برای کشتی‌های جمهوری اسلامی و چه سایرین که از این منطقه تردد می‌کنند امنیت برقرار شود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی نیروی نظامی مستقر شد و امنیت را برقرار کرد همه از آن بهره مند می‌شوند؛ اما زمانی شیطنت‌های تروریستی رخ می‌دهد و دنباله‌های دولتی دارد یعنی یک سری از دولت‌ها پشت عوامل تروریستی اقداماتی می‌کنند که ظاهر قضیه مشخص نیست و به دولت خاصی منتسب نمی‌شود اما ابزارها و اطلاعاتی که می‌آید نشان می‌دهد یک گروهک تروریستی ساده با ظرفیت‌های مشخص نیست، حتماً یک دولتی از این موضوع حمایت می‌کند و باعث ناامنی می‌شود.

مقام ارشد نظامی ایران تصریح کرد: تروریست‌ها از سلاح استفاده می‌کنند و ممکن است آسیب‌های جمعی داشته باشد. اینجا به یک نیروی قهری نیاز است که عملیات نظامی انجام دهد، یکی از عملیات نظامی مهم اسکورت مستقیم است، یک ناوشکن یا ناوگروه در کنار کشتی‌های تجاری و نفتکش قرار می‌گیرد، محیط را پایش و کنترل دقیق می‌کند و با عملیات تروریستی مقابله می‌کند تا ناامنی صورت نگیرد.

دریادار خانزادی بیان کرد: در سال گذشته چندین بار لازم شد که ما کشتی‌هایمان را تا دهانه کانال سوئز همراهی کنیم و هر زمان لازم باشد این کار را انجام خواهیم داد، برای مقابله با هر تهدیدی در دریا حضور داریم و در این ارتباط با هیچکس شوخی نداریم، اگر لازم باشد کشتی توقیف یا بازرسی شود حتماً این کار را انجام می‌دهیم و تا هر کجای دنیا لازم باشد کشتی‌های مان را اسکورت مستقیم می‌کنیم.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تجهیز شناورهای نداجا به سیلوهای عمود پرتاب در حال انجام است

ش شهریور 15 , 1399
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: کار تجهیز شناورهای نداجا به سیلوهای عمود پرتاب در حال انجام است.
موشک عمود پرتاب کشتی ناوشکن - LVC

شاید برای شما جالب باشد