سرمایه‌گذاری قزاقستان و آذربایجان در خزر

آذربایجان و قزاقستان قصد دارند یک گروه کاری برای تقویت ظرفیت‌های حمل‌ونقلی و لجستیکی منطقه‌ای در دریای خزر ایجاد کرده و نیز اقتصاد خود در بخش غیرنفتی و غیرگازی را توسعه دهند.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، در اواخر ماه فوریه رؤسای شرکت دریایی آذربایجان خزر و راه‌آهن قزاقستان در مورد مسائل مربوط به مسیرهای حمل‌ونقل دریایی در دریای خزر و همچنین کار آذربایجان به‌روی مدرن‌سازی نیروی دریایی خود دیدار کردند.

رئیس شرکت کشتیرانی دریای خزر آذربایجان رئوف ولی‌یِف گفت: “شرکت کشتیرانی دریایی خزر آذربایجان همچنان به استراتژی خود ادامه خواهد داد تا از افزایش حجم حمل‌ونقل در دریای خزر اطمینان حاصل کند”. او اعلام کرد که این شرکت قصد دارد در سال جاری پنج کشتی جدید خریداری کند. دو کشتی از این پنج کشتی در شرکت کشتیرانی باکو ساخته خواهند شد، سه کشتی دیگر از شرکت‌های خارجی خریداری خواهند شد. در طول پنج سال گذشته، این شرکت 20 کشتی را برای جایگزینی کشتی‌های قدیمی خود خریداری کرده است.

در این نشست همچنین امکان مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی مورد بحث قرار گرفت. هم در باکو و هم در آستانه، اطمینان دارند که، به‌محض اینکه این مسیر با ظرفیت کامل به‌اجرا درآید، تحویل کالا از چین به اروپا سریعتر صورت می‌گیرد. این مسیر موازی با خط راه‌آهن سراسری سیبری روسیه است، از چین از طریق قزاقستان، دریای خزر، آذربایجان، گرجستان، ترکیه، به کشورهای اروپایی می‌رود. با استفاده از این مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی، زمان حمل کالا می‌بایست از یک ماه تا 14 روز کاهش یابد، علاوه بر این، هزینه حمل‌ونقل بین‌المللی نیز کاهش خواهد یافت.

کشورهای خزر، به‌ویژه آذربایجان و قزاقستان، بخش حمل‌ونقل و انتقال کالا را به‌عنوان راهی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود می‌دانند. آذربایجان از یک پتانسیل ژئواستراتژیکی بزرگی برخوردار است؛ مسیرهای هوایی، دریایی، راه‌آهن و جاده‌ای در اوراسیا از جمله همین مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی، کوریدورهای شمال ــ جنوب و شرق ــ غرب و همچنین راه‌آهن باکو ــ تفلیس ــ قارص از این کشور عبور می‌کند.

بندر جدید باکو، که سال گذشته افتتاح شد، تبدیل به بزرگترین و مدرنترین بندر دریای خزر شده است. انتظار می‌رود که نقش کلیدی در حمل‌ونقل دریایی بین دریای سیاه و دریای خزر را بازی کند. این بندر به بزرگراه‌ها و راه‌آهن‌های موجود در آذربایجان متصل شده است، که می‌تواند منطقه‌هایی را که دسترسی به دریا ندارند با کشورهای منطقه، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان مرتبط سازد، تا اینکه کالاهای خود را بتوانند از طریق این مسیر به بازارهای اروپایی برسانند. به‌گزارش کمیتۀ آمار دولتی آذربایجان، در سال گذشته حجم کالای حمل‌ونقل دریایی به 8.2 میلیون تن رسید.

قزاقستان، به‌عنوان همسایه آذربایجان، قصد دارد حمل‌ونقل محموله‌های دریایی را افزایش داده تا حجم حمل‌ونقل کالای چینی از طریق قزاقستان افزایش یابد و کالاها را از طریق باکو به اروپا برساند. چین، همسایه شرقی قزاقستان، بزرگترین کشور آسیای مرکزی را به‌عنوان دروازه ورود به بازارهای غربی می‌بیند. پکن قبلاً “آستانه” را در ابتکار “یک کمربند ــ یک راه” خود قرار داده است، که هدف آن احیای جاده ابریشم افسانه‌ای در شرایط مدرن است. قزاقستان در سال 2015 پس از اینکه کشورها به توافق رسیدند تا به راه‌آهن قزاقستان بپیوندند، به این طرح بلندپروازانه چین در سال 2015 پیوست.

به‌منظور افزایش ظرفیت حمل‌ونقل منطقه‌ای و امکان لجستیک جهانی در سال 2018، قزاقستان یک مجتمع کشتی در بندر خزری کوریک راه‌اندازی کرد. ظرف مدت 10 ماه در سال 2018 حجم حمل‌ونقل کانتینری از طریق قزاقستان به 411،500 استاندارد کانتینری TEU (معادل بیست پا) رسید که 49٪ بیشتر از دوره مشابه سال قبل است. در همان زمان، در مسیر چین ــ اروپا ــ چین، این رقم 235.500 TEU بود، که 54٪ بیشتر نسبت به مدت مشابه سال 2017 است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

برگزاری چالش نوآوری ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی

چ اسفند 15 , 1397
بیست‌وسومین چالش نوآوری نانو با عنوان « چالش ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی»، با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و شرکت تولیدی و صنعتی گوهرفام برگزار می‌شود.
برگزاری چالش نوآوری ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی

شاید برای شما جالب باشد