مرین‌پرس > اخبار شرکت‌ها > بازسازی پهلوگیر اسکله نفتی لاوان و جلوگیری از توقف صادرات فرآورده‌های نفتی+فیلم
کد خبر: 6168 تاریخ انتشار: مرداد 5, 1399

بازسازی پهلوگیر اسکله نفتی لاوان و جلوگیری از توقف صادرات فرآورده‌های نفتی+فیلمزمان مطالعه: 2 دقیقه

پهلوگیر سکوی B3 اسکله نفتی لاوان با موفقیت تعمیر و بازسازی و از توقف صادرات فرآورده‌های نفتی جلوگیری شد.

به گزارش مرین‌پرس،  این عملیات دشوار با همت و تلاش کارشناسان واحدهای تعمیرات زیرآب، نوسازی و تعمیرات مکانیک، عملیات دریایی، همچنین واحد تعمیرات دریایی و برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات ستاد، انجام شد. 

رییس تعمیرات زیرآب منطقه لاوان در این زمینه گفت: در اثر نیروی وارد شده به پهلوگیر 6 عدد پایه آن از داخل پایل‌های کوبیده شده در بستر دریا جدا و از راستای عمود خارج شده و پهلوگیر در حالت معلق قرار گرفته بود. صرف نظر از خطر سقوط این سازه عظیم با وزن 57 تن که منجر به برخورد با سازه زیرآب و خسارت اساسی به آن می‌شد، قطع صدور فرآورده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود و تبعات بسیاری را درپی داشت. 

امیرعباس نوید افزود: با توجه به حساسیت موضوع تلاش‌های فراوانی برای هم محور کردن 6 رشته پایل که از عمق 4 متری تا بستر دریا در عمق 22 متر امتداد یافته‌اند انجام شد، تا بتوان به طور همزمان 6 عدد پایه 14 اینچ متصل به پهلوگیر را که 30 سانتیمتر انتهایی آنها به قطر 12 و سه چهارم اینچ کاهش یافته بود، در عمق 4 متری به درون پایل‌ها هدایت کرد. ولی به دلیل اختلاف بسیار ناچیز قطر داخلی و خارجی قسمت‌هایی که باید درون هم قفل می‌شدند، همچنین با توجه به ضرورت انجام همزمان این روند برای هر 6 پایه، این تلاش‌ها با چالش‌های خاصی همراه شد.

وی گفت: روز دوشنبه دوم تیر پس از بازنگری در روند اجرای کار و ارائه طرح کلمپ قیف مانند توسط تعمیرات زیرآب تلاش جدیدی برای اجرای این پروژه آغاز شد و در نهایت پس از ساخت و نصب 6 دستگاه GUIDE FUNNEL CLAMP در روز جمعه ششم تیر، پایه‌ها با استفاده از جرثقیل، وینچ، تجهیزات ریگری کشنده و نیروی وزن عظیم خود پهلوگیر به درون پایل‌ها هدایت و در محل خود محکم شد.

گفتنی است، این عملیات موفقیت‌آمیز با صرف 300 نفر ساعت کار غواصی و 700 نفر ساعت کار جوشکاری و برشکاری و در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن اجرا شد. در این عملیات پیچیده، تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی همه کارکنان واحدهای عملیاتی منطقه و پشتیبانی واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات ستاد مثال زدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اتوبوس دریایی به ساحل نرسید/ اتکای گردشگری دریایی به مشاغل کاذب

س تیر 10 , 1399
سال‌ها از وعده پهلوگیری اتوبوس گردشگری در مازندران می‌گذرد و همچنان سوت این کشتی در سواحل مازندران شنیده نمی‌شود.