مطالعات در بخش‌های عمیق دریای کاسپین/ نمونه‌برداری از عمق ۸۰۰ متری

مطالعات در بخش‌های عمیق دریای کاسپین، برای اولین بار توسط پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی کشور انجام شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، ابطحی رئیس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در نشست تخصصی دریای خزر که باحضور جمعی از محققان و مدیران در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، گفت: دریای خزر ازلحاظ اینکه منبع زندگی در استان‌های شمالی است دارای اهمیت بسیاری است.

وی افزود: تغییرات انسانی در دریای خزر بیش از تغییرات طبیعی تأثیرگذار است. ساخت‌وسازها در سواحل، تخریب رودخانه‌ها، برداشت بی‌رویه از رودخانه، افزایش آلاینده‌ها در مناطق ساحلی ازجمله عوامل تهدیدکننده در حاشیه جنوبی دریای خزر هستند.

رئیس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی تصریح کرد: نمونه‌برداری از عمق ۸۰۰ متری دریای خزر و مطالعه در فیزیک و شیمی دریای خزر نیز در این راستا انجام شد.

دریای خزر دارای ارتباط هیدرولوژیک نیست

در ادامه حمید علیزاده معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با بیان اینکه دریای خزر دارای ارتباط هیدرولوژیک نیست و فقط ارتباط کشتیرانی دارد، گفت: حوزه خزر یخبندان دائمی ندارد فقط برخی از قله‌های البرز و قفقاز وجود دارند که یخچال‌های موجود در این منطقه ازنظر اندازه، کوچک و فاقد اهمیت هیدرولوژیک هستند.

وی خاطرنشان ساخت: مصرف آب حوضه آبخیز دریای خزر، در حال حاضر ۴۳ کیلومترمربع در سال است که در کشورهای شمالی دریای خزر، مصرف آب کاهش داشته اما در کشور ایران که در بخش جنوبی دریای خزر قرار دارد، مصرف آب در حال افزایش است.

ماهیان دریای خزر، در حال انقراض هستند

سپس نادری عضو هیئت‌علمی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر گفت: بیش از ۸۵۰ گونه جانوری دریایی و ۱۳۰ گونه ماهی در ۱۹ حوضه آبخیز دریای خزر وجود دارد.

وی افزود: به دلایل مختلف مانند صید بی‌رویه، تخریب زیستگاه، احداث سدهای غیراستاندارد و برداشت شن و ماسه، ماهیان دریای خزر، در حال انقراض هستند.

منبع: وزارت علوم

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نیروی دریایی سپاه مسئول امنیت تنگه هرمز است

س مرداد 22 , 1398
فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه مسئول امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس بوده و هیچ نیازی به غریبه‌ها نیست.

شاید برای شما جالب باشد