اسیدی شدن اقیانوس ها، عامل نابودی انبوه حیات دریایی

شواهد فسیلی از ۶۶ میلیون سال پیش نشان داده است که اسیدی شدن اقیانوس ها می تواند باعث انقراض گسترده حیات دریایی شود.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شواهد فسیلی از ۶۶ میلیون سال پیش نشان داده است که اسیدی شدن اقیانوس ها می تواند باعث انقراض گسترده حیات دریایی شود.

به گزارش مارین‌‌پرس، تاثیر اصلی بحران اقلیمیِ امروز آن است که دریاها در اثر جذب کربن های انتشار یافته از سوختن زغال سنگ، نفت و گاز دوباره شروع به اسیدی تر شدن می کنند.

دانشمندان اعلام کرده اند: جدیدترین تحقیقات، هشداری است مبنی بر این که بشریت در معرض خطر “فروپاشی زیست محیطی” احتمالی در اقیانوس ها است که نیمی از اکسیژن مورد نظر ما را تولید می کنند.

محققان پوسته های کوچک رسوبات را که اندکی پس از برخورد یک شهاب سنگ غول پیکر روی زمین و از بین بردن دایناسورها و سه چهارم از گونه های دریایی، ته نشین شده اند، تجزیه و تحلیل کردند.

تجزیه و تحلیل شیمیایی پوسته ها، افت شدید pH اقیانوس را نشان داد. این تحقیقات نشان داد که برخورد شهاب سنگ منجر به اسیدی تر شدن اقیانوس ها و حل شدن پوسته های گچی بسیاری از گونه ها شده است. فعالیت آتشفشانی در مقیاس بزرگ نیز یکی از مقصران احتمالی محسوب می شده اما این اتفاق در یک دوره بسیار طولانی تر رخ داده است.

تاثیر شهاب سنگ بر سنگ های هوادهی شده حاوی سولفات ها و کربنات ها باعث بارش اسید سولفوریک و کربن اسید شده است. از بین رفتن انبوه گیاهان در زمین پس از برخورد نیز باعث افزایش کربن دی اکسید در جو شد.

محققان دریافتند که pH در ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پس از برخورد ۰.۲۵ واحد pH کاهش یافته است. این احتمال وجود دارد که در یک یا دو دهه بعد از برخورد، افت pH حتی بیشتر بوده باشد و از همین رو دانشمندان رسوبات دیگر را حتی با جزئیات دقیق تر بررسی می کنند.

به گفته محققان اگر  ۰.۲۵ واحد کاهش pH برای انقراض انبوه کافی بوده باشد، ما نیز باید امروزه از این بابت بسیار نگران باشیم. محققان تخمین می زنند که اگر انتشار کربن متوقف نشود، pH اقیانوس ها تا پایان این قرن با ۰.۴ واحد pH کاهش روبه رو خواهد شد و در صورتی که افزایش درجه حرارت جهانی به ۲ درجه سانتی گراد محدود شود، این میزان تا ۰.۱۵ واحد خواهد بود.

به گفته محققان در صورتی که میزان اسیدی شدن اقیانوس ها به زمان برخورد شهاب سنگ برسد، تاثیرات آن بر گونه ها و انقراض گونه ها تنها مربوط به نسل های بعدی نبوده و این معضل در تمام طول نسل بشر وجود خواهد داشت.

به باور محققان اقیانوس ها امروزه نیز با فشارهای اضافی روبرو هستند، از گرمایش جهانی گرفته تا آلودگی های گسترده، ماهیگیری بیش از حد و گونه های بیگانه مهاجم که همگی آن را با خطرات زیادی مواجه کرده اند.

به نوشته روزنامه گاردین، این مطالعه هشدار بیشتری می دهد که تغییرات جهانی در وضعیت شیمیایی اقیانوس ها که بشر عامل آن است، می تواند باعث آسیب های بسیار نامطلوب و به طور موثر برگشت ناپذیری به وضعیت زیست شناسی اقیانوس شود.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تامین سوخت کم سولفور کشتی های ایرانی از منابع داخلی

ش آبان 4 , 1398
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: وزارت نفت برای تامین سوخت کم سولفور از منابع داخلی، برای ناوگان ملی قول های عملیاتی داده است.

شاید برای شما جالب باشد