مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > مرجان‌های خلیج فارس در خطر نابودی هستند
کد خبر: 11103 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

رییس مرکز اقیانوس‌شناسی بندرعباس:

مرجان‌های خلیج فارس در خطر نابودی هستند

رییس مرکز اقیانوس شناسی بندرعباس گفت: مرجان های خلیج فارس به دلایل مختلف از جمله آلایندگی، گرمایش زمین و عوامل انسانی در خطر نابودی قرار دارند و براساس برخی برآوردها تا ۹۰ درصد این مرجان‌ها از بین رفته‌اند.

تپه مرجانی خلیج فارس
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، صمد حمزه ئی اظهار داشت: در اطراف جزیره های مانند کیش، قشم و لارک و اکوسیستم های مرجانی خوبی وجود داشته که بخش عمده آن‌ها از بین رفته‌اند.

وی ادامه داد: دریا ثروتی بین نسلی بوده که گذشتگان با استفاده درست و به اندازه نیاز، آن را حفظ کرده‌اند و ما نیز بایستی با بهره‌برداری صحیح و در مسیر توسعه پایدار این ثروت را برای بهره نسل‌های آینده محفوظ نگه داریم.

وی اضافه کرد: فشار بیش از حد به اکوسیستم‌های دریایی موجب تخریب آن‌ها شده و نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

رییس مرکز اقیانوس شناسی بندرعباس یادآور شد: مرجان‌های خلیج‌فارس یکی از اکوسیستم‌های حساس و در معرض خطر هستند که عوامل متعددی موجب تخریب آن‌ها می‌شود، یکی از این عوامل گرمایش کره زمین است.

حمزه‌ئی خاطرنشان کرد: درحال حاضر مرجان‌ها در آستانه تحمل گرما و شوری قرار داشته و تحمل گرما و شوری بیشتر آب را ندارند.

وی توضیح داد: مرجان های اقیانوسی در دمای ۲۴ – ۲۵ درجه سانتیگراد رشد کرده اند اما مرجان های خلیج‌فارس در دمای ۳۳ -۳۴ درجه رشد کرده و خود را با محیط تطبیق داده‌اند و تحمل دمای بالاتر را ندارند.

اسیدی شدن دریا تاثیر نامطلوب بر اکوسیستم مرجان‌ها دارد

به گفته رییس مرکز اقیانوس شناسی بندرعباس، مساله مهم دیگر اسیدی شدن دریا و وجود آلودگی‌هاست که تاثیر نامطلوب خود را بر اکوسیستم مرجان‌ها دارد.

حمزه ئی اشاره کرد: مرجان‌ها در عمق قابل دسترس و محدوده خاصی از ساحل رشد می‌کنند که همین مساله آن‌ها را در دسترس انسان قرار داده است و برخی افراد این آب سنگ‌ها را به خاطر زیبایی و یا استفاده در آکواریم از بستر محیط طبیعی خود جدا می‌کنند.

وی افزود: برخی افراد هم مرجان ها را از محل شکل‌گیری طبیعی جدا کرده و به عنوان یک صنایع دستی با خود به شهرستان‌ها می‌برند، بی‌آنکه متوجه باشند این آب سنگ‌ها بسیار حساس بوده و بخش زیادی از آن در طول مسیر نابود می‌شود.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

«خلیج همیشه فارس» در گذر زمان

ش شهریور 22 , 1399
کتاب «خلیج همیشه فارس» به نویسندگی لیلی کرم پور به معرفی تاریخ این منطقه دریایی بزرگ از دوره ایرانیان باستان تا زمان قاجار پرداخته است.