سیل‌های ساحلی ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان را از بین می‌برند

نتایج یک بررسی علمی نشان می‌دهد ظرف ۸۰ سال آینده وقوع سیل‌های مکرر در سواحل جهان بر اثر گرمایش زمین، باعث از بین رفتن ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشورها می‌شود.

سیل در پارک ساحلی اهواز
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، بررسی‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد وقوع سیل در سواحل نقاط مختلف کشورهای جهان ظرف ۸۰ سال آینده تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد و این امر زندگی و کسب و کار میلیون‌ها نفر را نابود کرده و ۲۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشورها را هم از بین می‌برد.

پژوهشی که در این زمینه در دانشگاه ملبورن صورت گرفته نشان می‌دهد باید برای مقابله با تبعات گرمایش زمین اقدامات جدی صورت بگیرد و همین طور سدها و آب بندهای مرتفع‌تر و مستحکم‌تری ایجاد شوند تا از ساکنان شهرهای ساحلی و همین طور اقتصاد این کشورها محافظت شود.

افزایش توفان‌های ساحلی حاصل گرم شدن زمین، آب شدن یخ‌های قطبی و تشدید وقوع گردبادهای مهیب دریایی است و مدل سازی رایانه‌ای این پدیده‌ها نشان می‌دهد که سواحل زیادی در جهان در معرض این خطر هستند. بر همین اساس تشدید ۵۰ درصدی وقوع سیل‌های ساحلی تا سال ۲۱۰۰ مناطقی به وسعت مجموعاً ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچنین تعداد افراد معرض خطر بدین علت نیز بین ۱۷۶ تا ۲۸۷ میلیون نفر خواهد بود و ارزش زیرساخت‌هایی که به همین علت تخریب می‌شوند نیز به ۱۴.۲ تریلیون دلار بالغ خواهد شد. مهم‌ترین مناطق در معرض این خطر در آمریکای شمالی، شمال و غرب اروپا، بخش‌هایی از استرالیا، نیوزلند، چین، هند، جنوب شرق آسیا و جنوب شرق آفریقا واقع هستند.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کارگروه تخصصی رفع مشکلات پروژه مجتمع بندری نگین بوشهر تشکیل شود

ش مرداد 11 , 1399
استاندار بوشهر گفت: کارگروه تخصصی برای رفع مشکلات تسریع در اجرای پروژه مجتمع بندری نگین تشکیل شود.
عبدالکریم گراوند-عبدالکریم گراوند - استاندار بوشهر

شاید برای شما جالب باشد