مرگ مرجان‌های دریایی و ‌انواع آبزیان در خلیج فارس

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه “آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس سبب خسارت به ذخایر آبزیان از جمله آبسنگ‌ها شده است” گفت: در این راستا ایستگاه‌های سنجش آلودگی خلیج فارس در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.

لکه نفتی میدان ابوذر
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، خلیج فارس دارای یکی از اکوسیستم‌های مهم دریایی با تنوع زیستی ارزشمند انواع آبزیان و ذخایر است که حفظ  ذخایر دریایی و جلوگیری از آلودگی  زیستی یکی از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست است.

آلودگی نفتی یکی از موارد مهم در وارد شدن خسارت به زیستگاه‌های دریایی خلیج فارس محسوب می‌شود که مقابله با آلودگی نفتی خلیج فارس در اولویت برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست  قرار دارد

براساس آمارهای موجود سالانه بیش از 50 هزار کشتی اقیانوس‌پیما در منطقه خلیج فارس تردد می‌کنند که بی توجهی به کنوانسیون‌های محیط زیست دریایی خسارت جبران ناپذیری به زیستگاه‌های آبزیان از جمله آبسنگ‌ها وارد می‌کند.

سفید شدن مرجان‌های دریایی و مرگ‌ومیر انواع آبزیان ناشی از آلودگی‌های نفتی است که ضرورت توجه بیشتر به زیرساخت‌های جلوگیری از آلودگی‌ها را دو چندان کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر همکاری ادارات مرتبط در پاکسازی آلودگی‌های نفتی دریایی را ستود و اظهار داشت: در این راستا شرکت‌های نفتی در قالب برنامه‌های مدیریت زیست محیطی  ضمن رعایت الزامات باید اقدامات کنترلی از ورود و نشت نفت جلوگیری کنند.

فرهاد قلی‌نژاد با بیان اینکه آلودگی‌های نفتی محیط زیست دریایی، اکوسیستم‌های حساس و آبزیان خلیج فارس را با تهدید روبه‌رو کرده است افزود: آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس با رعایت قانون و کنوانسیون‌های  ارائه شده قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه خسارت‌‌های فراوان آلودگی‌ نفتی به اکوسیستم خلیج فارس وارد کرده است افزود: در این راستا برنامه‌های مدیریت زیست محیطی به شرکتهای نفتی ارائه و مهلت قانونی تعیین  می‌شود.

وی نمونه‌برداری و پایش آبهای خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: در این راستا ایستگاه‌های سنجش آلودگی خلیج فارس در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تاکید بر نقش مهم خلیج فارس در تامین معیشت و درآمدزایی  ساحل نشینان بیان کرد:  با توجه به نقش مهم اکوسیستم دریایی خلیج فارس به عنوان یک زیستگاه ارزشمند و  نقش مهم آن در معیشت و زندگی ساحل نشینان و اقتصاد کشور باید جلوگیری از آلودگی آن در اولویت برنامه‌ها قرار بگیرد

فرهاد قلی‌نژاد تاکید کرد: منطقه خلیج فارس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پهنه‌های آبی جهان به لحاظ تنوع زیستی، منابع شیلاتی و به‌خصوص منابع نفتی غنی، اکوسیستمی منحصربه‌فرد به‌شمار می‌رود.

حفاظت از خورها و اکوسیستم دریایی از اولویت‌های محیط زیست استان بوشهر است

وی با اشاره به اینکه حفاظت از خورها و اکوسیستم دریایی از اولویت‌های محیط زیست استان بوشهر است تصریح کرد: اکوسیستم دریایی به همراه خورها و تالابها زیستگاه انواع گونه‌های زیستی اعم از پستانداران، پرندگان، آبزیان و گونه‌های ارزشمند گیاهی است که حفاظت از زیستگاه‌های دریایی علاوه از بر حفاظت از گونه‌های زیستی و محیط زیست در میزان زادآوری ماهیان و آبزیان قابل صید موثر است.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تاکید کرد: در این راستا از تصرفات عدوانی خورها، استحصال دریا جلوگیری شده و در این راستا تاکنون پرونده‌های قضایی  متعددی در شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تشکیل شده است.

فرهاد قلی‌نژاد با بیان اینکه هرگونه تخریب خورها و تالابها وفق قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالابها ممنوع است خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین و مقررات هرگونه استحصال زمین از دریا بدون مجوزهای قانونی ممنوع است زیرا استحصال دریا و خورهای خلیج فارس سبب خسارت فراوان به اکوسیستم دریایی و نابودی منظرگاه طبیعی خلیج فارس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تخریب و آلودگی دریایی در خوریات و تالابها بر جمعیت آبزیان به ویژه ماهیان و آبزیان  قابل صید تاثیر نامطلوب دارد گفت: حفاظت از دریا، خوریات و تالابها در راستای پایداری معیشت صیادان بومی ضروری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست  استان بوشهر بیان کرد: جلوگیری از تخریب سواحل و دریا همواره مورد تاکید ارگانهای متولی بوده و در ابلاغ دستور جدید رئیس جمهور بر جلوگیری از تخریب سواحل و دریا در استانهای ساحلی کشور تاکید شده است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پرونده قضایی برای آلودگی ساحل گناوه تشکیل شد

چ مرداد 15 , 1399
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: آلودگی ساحل این بندر به مواد نفتی از طریق مراجع قضایی در دست پیگیری است و با تشکیل پرونده تامین دلیل شد.
لکه‌های نفتی در ساحل بندر گناوه

شاید برای شما جالب باشد