بومی سازی فناوری تولید آب شیرین برای شناورهای دریایی

یک شرکت دانش بنیان موفق به بومی سازی فناوری تولید آب شیرین تا هزار لیتر در روز برای شناورهای دریایی شد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز و به نقل از معاونت علم و فناوری ریاست‌جمهوری، در حالی که شناورهای دریایی در سواحل جنوب برای تأمین ۴ تا ۱۰ متر مکعب آب شیرین، باید ساعت‌ها در صف بایستند و بعد از بارگیری با مشکل حفظ تعادل مواجه هستند، یک شرکت دانش بنیان فناوری تولید آب شیرین تا هزار لیتر در روز را برای شناورها بومی کرد.

این شرکت دانش بنیان با راه اندازی صنایع آب شیرین کن (BWD) علاوه بر اینکه آب دریا را جهت تأمین نیاز شناورها و قایق‌ها به آب قابل شرب تبدیل می‌کند، در بخش‌های تبدیل آب جهت مصرف کشاورزی و صنعتی هم فعال است. این شرکت با تلاش مستمر ۴ ساله در بخش تحقیق و توسعه (R&D) فناوری شیرین کردن آب دریا را کاملاً بومی کرده است.

سعید اشکش، مدیر عامل این شرکت در این باره گفت: با استفاده از مصرف انرژی کمتر و توان تولیدی بالاتر توانستیم ۸۰ درصد آب را تسویه کنیم.

وی با بیان اینکه در فرآیند کار دستگاه‌های آب شیرین کن که در خشکی کار می‌کنند، علاوه بر آب، نمک هم به عنوان یک محصول جنبی تولید می‌شود، ادامه داد: دستگاه‌های آب شیرین کن در دو نوع گازی و گازوئیل سوز است و برای شناورها باید از دستگاه گازوئیل سوز استفاده کنیم. اما به دلیل مشکلات مجوز، تأمین سوخت برای دستگاه‌ها مشکل است.

وی ادامه داد: این مجموعه علاوه بر اینکه مجوزهای لازم را از سازمان استاندارد و وزارت بهداشت اخذ کرده است، کماکان در اخذ مجوز سوخت از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با مشکلاتی مواجه است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در صورت نصب دستگاه‌های آب شیرین کن روی شناورها صرفه اقتصادی ۵۰ درصدی نسبت به خریداری آب و نگهداری در مخازن ایجاد می‌شود، گفت: در صورتی که قایق‌ها بخواهند به میزان ۴ الی ۱۰ متر مکعب آب تهیه کنند، هم مجبورند در صف منتظر بمانند تا این میزان آب را تهیه کنند و هم اینکه بعد از بارگیری همین حجم آب با مشکل حفظ تعادل در حرکت مواجه خواهند بود، اما دستگاه آب شیرین کن می‌تواند روزانه ۱۰۰۰ لیتر آب شیرین، تأمین کند.

به گفته وی، یکی از مزایای دستگاه آب شیرین کن نسبت به نمونه‌های قبلی آن کار کردن دستگاه‌ها در حرارت‌های پایین‌تر (۶۰ الی ۸۰ درجه سانتیگراد) است.

گفته می‌شود از روش‌های حرارتی نمک زدایی از آب دریا به فراوانی در منطقه‎ غرب آسیا استفاده می‌شود. به طوری که در این منطقه در سال ۲۰۱۳، به طور متوسط روزانه ۱۵.۹ میلیون متر مکعب آب توسط این فرآیندها شیرین شده است. در کشورهای عربی خلیج فارس، واحدهای عظیم نمک‌زدایی از نوع حرارتی ساخته شده است. برای مثال نیروگاه «الخُبَر» در عربستان سعودی و «ام النار» در امارات، به ترتیب دارای ظرفیت‌های ۸۱۱ هزار و ۳۹۴ هزار متر مکعب در روز در تولید آب شیرین هستند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ناوگروه شصت و دوم نداجا عازم دریا می‌شود

پ خرداد 2 , 1398
ناوگروه شصت و دوم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن بایندر، ناو پشتیبانی لاوان و ناو پشتیبانی بوشهر برای انجام ماموریت دریانوردی، گشت‌های امنیتی و مقابله با دزدان دریایی طی روزهای آینده عازم دریا می‌شود.
ناو پشتیبانی بوشهر

شاید برای شما جالب باشد