رباتی که حساس‌ترین موجودات دریا را زنده می‌گیرد!

دانشمندان ربات جدیدی را ساخته‌اند که می‌تواند بهترین راه برای مطالعه آسیب‌پذیرترین موجودات اقیانوس‌ها باشد.

رباتی که حساس‌ترین موجودات دریا را زنده می‌گیرد
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، در مقاله جدیدی که در Science Robotics منتشر شده است، نینا سیناترا مهندس مکانیک از دانشگاه هاروارد و همکارانش یک ربات جدید با شاخه‌های انگشت مانند نرم ساخته است که می‌تواند موجودات دریایی حساسی مانند عروس دریایی را بدون آسیب رساندن به آن‌ها به دام بیندازد.

این ربات ۶ زائده انگشت مانند دارد که با ظرافت در اطراف ماهی قرار می‌گیرد؛ یک کانال هوایی هم در داخل هر انگشت قرار می‌گیرد که آن را مجبور می‌کند؛ انگشتان به سمت داخل خم شوند به علاوه پوشش سیلیکونی نرم بیرونی هر انگشت با توری از نانوالیاف پوشانده می‌شود که به هدایت آن حرکت می‌کنند.

او و همکارانش نخست این ایده را در آزمایشگاه خود روی چتر دریایی مصنوعی آزمایش کردند که آیا انگشتان طراحی‌شده برای آن می‌توانند بدون آسیب رساندن به موجودات حساس آن‌ها را شکار کنند یا خیر.

چگونگی افزایش کارایی روبات‌های دریایی 

سیناترا و همکارانش سپس این روبات را به آزمایشگاه آکواریوم نیوانگلند در بوستون بردند تا نمونه چهارانگشتی آن را روی سه گونه معمولی عروس دریایی آزمایش کنند، بنابراین دانشمندان دو انگشت اضافی را در قسمت بالا و پایین کف دست اضافه کردند تا کارائی روبات را افزایش دهند.

برای جلوگیری از آسیب‌زدن به موجود در هنگام شکار، روبات باید فشار مناسبی را اعمال کند و فشار یک کیلوپاسکال یا بیشتر می‌تواندعروس‌های دریایی آسیب‌پذیر را از بین ببرد؛ بنابراین در طول آزمایشات، ربات با فشار متوسط بسیار کمتر از حد مجاز یعنی تقریباً ۰/۰۵ کیلوپاسکال عمل می‌کند.

این تیم همچنین دوام ربات را هم مورد بررسی قرار دادند و مشاهده کردند انگشتان این روبات برای به دام انداختن ۱۰۰ چتر دریایی کارائی دارد.

در آینده، زیست شناسان دریایی می‌توانند از این فناوری به عنوان ابزار نمونه‌گیری نهایی برای موجودات دریایی حساس استفاده کنند.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مجمع عمومی صندوق توسعه صنایع دریایی برگزار شد

س شهریور 12 , 1398
مجمع عمومی عادی سالیانه صندوق توسعه صنایع دریایی برای بررسی عملکرد صندوق در سال 97 به ریاست یونس الستی معاون وزیر صمت برگزار شد.
مجمع عمومی صندوق توسعه صنایع دریایی

شاید برای شما جالب باشد