ساخت ماهی روباتیک اقیانوس‌پیما

محققان با الهام از طبیعت موفق به ساخت روباتی شدند که با سرعتی باورنکردنی شنا می‌کند.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، این ماهی رباتیک توسط تیمی از مهندسان مکانیک در دانشکده مهندسی دانشگاه ویرجینیا و با همکاری زیست شناسان دانشگاه هاروارد ساخته شده است.

این دستگاه آبزی به نام Tunabot نامگذاری و با الهام از سرعت و حرکت گونه‌ای از ماهی تن طراحی شده است که در آب‌های اقیانوس‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان یافت می‌شود.

Tunabot، ده اینچ طول دارد و می‌تواند با حداکثر فرکانس ۱۵ هرتز با دم خود به آب ضربه وارد کند که با دارابودن این ویژگی، می‌تواند ۱۵ اینچ در ثانیه شنا کند.

این تیم در طراحی ماهی روباتیک خود لیزری به رنگ سبز را در وسط آن تعبیه کرده است که سرعت حرکت دم را اندازه گیری می‌کند.

هیلاری بارت اسمیت، استاد مهندسی مکانیک و هوافضا و محقق این طرح می‌گوید: این روبات شناگر در نوع خود از اولین نمونه‌هائی است که با این سرعت قادر به طی کردن مسیر در زیر آب است و هدف ما از این طرح، درک فیزیکی نیرو محرکه نمونه زنده ماهی تن با هدف توسعه فناوری است.

به گفته این محقق ساختن وسیله‌ای که بتوانیم توسط آن فرضیه‌های خودمان را با الهام از موجودات آبزی، آزمایش کنیم، به ما در طراحی وسایل نقلیه سریع و کارآمد در زیر آب، کمک می‌کند.

محققان امیدوارند که این روبات بتواند راه را برای توسعه سیستم‌های پیشران در زیر آب قوی‌تر و کارآمدتر هموار کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

همکاری‌نکردن بانک‌ها؛ معضلی برای متقاضیان پرورش ماهی در قفس

س مهر 2 , 1398
صنعت پرورش ماهی در قفس چند سالی است که جهت احیای آبزیان و اشتغال مولد و پایدار در کشور شکل گرفته و جای گسترش دارد، اما به گفته مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید تجهیزات دریایی، هر مزرعه پرورش ماهی در قفس نیاز به شناور دارد که باید از طریق دریافت وام بانکی صورت گیرد که متاسفانه بانک‌ها در این زمینه با دارندگان مزارع همکاری نمی‌کنند.
پرورش ماهی در قفس

شاید برای شما جالب باشد