ایجاد فناوری های جدید دریایی در منطقه آزاد کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از همکاری سه جانبه میان این سازمان، دانشگاه علم و صنعت و سازمان حفاظت از محیط زیست با هدف تجاری سازی و ایجاد فناوری های جدید در حوزه دریا و محیط زیست خبر داد.

ایجاد فناوری های جدید دریایی در منطقه آزاد کیش
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان این سازمان و دانشگاه علم‌وصنعت و سازمان حفاظت محیط زیست، این تفاهم‌نامه را نقطه آغاز اقدامات اجرایی در “حوزه دریا و محیط زیست” و باعث توسعه فناوری های تامین آب و انرژی دانست و افزود: این همکاری در زمینه های توسعه پایدار اقتصادی و دریایی، شهر سبز، حمل و نقل پاک، اجرای سیاست های توسعه دریا محور، مقابله با آلودگی های دریایی، راه اندازی سامانه هشدار و ردیابی آلودگی، توسعه آموزش و پژوهش در حوزه حفاظت از محیط زیست دریایی، تحقق می یابد.

مظفری با اشاره به ویژگی های خاص جزیره کیش گفت: بخشی از ویژگی های جزیره  در حوزه های “دریا و محیط زیست دریا” منحصر به فرد است و به همین منظور سازمان منطقه آزاد کیش و بخش های علمی کشور و سازمان حفاظت از محیط زیست که متولی اصلی کار است، حفظ و ارتقای محیط زیست را به عنوان راهبردی های اصلی در اولویت کار خود قرار دادند.

وی با اشاره به این که جزیره کیش یکی از چهار منطقه‌ای است که در دنیا بیشترین میزان اکسیژن خالص را داراست گفت: با توجه به این که پتانسیل ها و ظرفیت های جزیره کیش در منطقه و کشور بی نظیر است، با هدف حفظ و توسعه این جزیره به عنوان یکی از جزایر بزرگ مرجانی در دنیا، مجموعه اقدامات مناسبی در این حوزه انجام شده است.

اصلی ترین فعالیت شرکت های دانش بنیان مرکز نوآوری کیش در حوزه دریا است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اهداف کلان برنامه های راهبردی این سازمان را در قالب “اسناد بالادستی، طرح جامع و برنامه عملیاتی سه ساله” بر شمرد و افزود: بر اساس آیین نامه های تدوین شده، اصلی ترین فعالیت شرکت های دانش بنیان مرکز نوآوری کیش در حوزه های ” دریا، اقتصاد دریا و سواحل است و می تواند به عنوان یک الگو در کشور مطرح شود.

غلامحسین مظفری در ادامه خاطر نشان کرد: با انعقاد این تفاهم نامه ظرفیت های جزیره کیش در قالب یک مجموعه و همکاری های مشترک موجب هم افزایی در حوزه های دریا و محیط زیست دریای منطقه آزاد کیش خواهد شد.

مظفری امضای تفاهم نامه سه جانبه را برای کسانی که در حوزه پژوهش با موضوع دریا و اقتصاد دریا علاقمند به فعالیت هستند مثبت ارزیابی کرد و گفت: ضمن این که این منطقه دارای بستری مناسب برای همکاری در زمینه های مختلف است، سازمان منطقه آزاد کیش نیز به عنوان مجموعه حاکمیتی تمام امکانات موجود را برای فعالیت در این حوزه ها به کار خواهد گرفت.

تاکید بر لزوم  بهره گیری از “صندوق ملی محیط زیست” با هدف حفظ محیط زیست دریا

در ادامه این نشست احمد رضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم  بهره گیری از “صندوق ملی محیط زیست” با هدف حفظ محیط زیست دریا تاکید کرد و گفت: در حوزه های دریایی در محدوده جزیره کیش با مشارکت دانشگاه ها می توان کارهای بزرگی را انجام داد.

جبارعلی ذاکری سردرودی رئیس دانشگاه علم و صنعت در خصوص گام های دوم و مشارکت دانشگاه علم و صنعت در جزیره کیش و حمایت از مراکز نوآوری دانشگاه و شکل گیری پژوهشکده محیط زیست اظهار داشت: انعقاد تفاهم نامه سه جانبه باعث می شود سازمان حفاظت از محیط زیست در کنار دانشگاه و سازمان منطقه آزاد کیش قرار بگیرد و این می تواند پیش‌زمینه‌ای برای فعالیت های مشترک بعدی با مراکز علمی و پژوهشی کشور باشد.

ذاکری با بیان این که با همت دانشگاه علم و صنعت رونمایی هایی از فعالیت در حوزه دریا و محیط زیست دریا انجام شده است گفت: امیدواریم بخش های اجرایی که 90 درصد آنها به وزراتخانه ها مربوط می شود از این ظرفیت های ایجاد شده استفاده خوبی داشته باشند.

شایان ذکر است در مراسم انعقاد تفاهم نامه سه جانبه” سازمان منطقه آزاد کیش، دانشگاه علم و صنعت،سازمان محیط زیست” عباس طائب رئیس هیئت مدیره صندوق سرمایه گذاری و خطرپذیر دانشگاه علم و صنعت، نماینده معاون مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یونس نظری مدیر دپارتمان ارتباط صنعت و دانشگاه سازمان مدیریت صعنتی، محمد ذوالقدری مدیرعامل شرکت ریل پرداز آفرین از بخش خصوصی حضور داشتند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اوضاع نگران کننده صید کیلکا در مازندران

س تیر 17 , 1399
یک ماه از شروع صید کیلکا در دریای خزر می‌گذرد و به گفته صیادان اوضاع صید خوب و رضایت‌بخش نیست.
اوضاع نگران کننده صید کیلکا در مازندران

شاید برای شما جالب باشد