کاهش ۵۰ درصدی غرق شدگی در آب‌های دریای مازندران

کاهش ۵۰ درصدی غرق شدگی در آب‌های دریای مازندران

فضل الله کیقبادی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: با توجه به آخرین آمار ارائه شده مبنی بر تعداد غرق شدگان در دریای خزر، مقایسه آن با تعداد غرق شدگی‌ها در مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش ۵۰ درصدی غرق شدگی در آب‌های مازندران است.

معاون ستاد ساماندهی سواحل و دریای استانداری مازندران، ادامه داد: همچنین آمار غرق شدگان در مقایسه با دو سال قبل حاکی از کاهش ۸۰ درصدی غرق شدگان است.

وی تاکید کرد: کاهش غرق شدگی‌ها در حالی است که طی دو سال گذشته و پس از عبور از دوران کرونا شاهد افزایش ۲۰ برابری حضور گردشگران در مازندران هستیم.

این مقام مسئول در استانداری مازندران تاکید کرد: از سوی دیگر بخش زیادی از سواحل استان آزاد سازی شده و مردم دسترسی بیشتری به سواحل جهت شنا کردن دارند.

وی با اشاره به اینکه آزاد سازی سواحل به دلیل امکان دسترسی به دریا منجر به افزایش چشمگیر نقاط خطرآفرین شنا شده است، گفت: بر‌اساس آخرین بررسی‌های انجام شده هم اکنون تعداد نقاط خطر‌آفرین در طول سواحل مازندران به ۵۴۰ نقطه افزایش یافته است.

کیقبادی در ادامه گفته‌های خود خاطرنشان ساخت: این در حالی است که تا دو سال پیش، تعداد نقاط خطر آفرین مازندران ۳۷۰ نقطه بود که سال گذشته به ۴۲۰ نقطه رسید و امسال با افزایش ۱۲۰ نقطه دیگر به ۵۴۰ نقطه افزایش یافته است.

این مقام مسئول در استانداری مازندران تصریح کرد: آزادسازی سواحل و به دنبال آن افزایش نقاط خطرآفرین شنا برای گردشگران باعث شده تا نسبت به افزایش فرهنگ سازی جهت جلوگیری از شنای گردشگران در نقاط خطرآفرین و نیز افزایش خدمات امداد و نجات اقدامات قابل توجهی صورت گیرد.

وی اذعان داشت: در همین راستا شاهد افزایش تخصیص اعتبارات به بخش امداد و نجات دریایی و افزایش تعداد ناجیان غریق در نقاط خطرآفرین ساحلی استان بودیم که در نهایت امسال با وجود افزایش نقاط خطرآفرین شاهد کاهش چشمگیر آمار غرق شدگی‌ها نیز هستیم.

معاون ستاد ساماندهی سواحل و دریای استان مازندران با اشاره به اینکه امیدواریم تا پایان فصل تابستان شاهد تداوم روند کاهشی غرق شدگی‌ها در آب‌های دریای خزر باشیم، خاطرنشان ساخت: اکثر غرق شدگی‌ها در بین ساعت هشت صبح تا هشت شب یعنی در زمان عدم حضور ناجیان غریق  و در مناطق ممنوعه شنا دچار حادثه شد‌اند.

وی با اشاره به استقرار ناجیان غریق در طول نوار ساحلی استان مازندران، تصریح کرد: این ناجیان از هشت صبح تا هشت شب در قالب چند شیفت به گردشگران خدمات رسانی می‌کنند.

کیقبادی با تاکید بر اینکه تمام غرق شدگی‌ها خارج از طرح‌های ساماندهی دریا به وقوع پیوسته اند، اظهار داشت: امیدواریم با توجه به تعطیلی موقت شناگاه‌ها، مردم از ورود به مناطق خطر‌آفرین جهت شنا جلوگیری کنند و در این مدت وارد دریا نشوند.

وی در ادامه گفته‌های خود، یادآور شد: آمار‌ها حاکی از آن است که بیشترین غرق شدگی‌ها در شهرستان‌های محمود آباد، بابلسر، نوشهر، چالوس و عباس آباد به وقوع پیوسته است.

معاون ستاد ساماندهی سواحل و دریای استان مازندران با اشاره به گستردگی نوار ساحلی استان مازندران به طول ۷۲۰ کیلومتر، ایجاد شرایط امن برای شنای گردشگران را یکی از مهمترین مواردی دانست که در دستور کار استانداری مازندران قرار گرفته است.

به گفته وی، افزایش کمی و کیفی طرح‌های سالم سازی دریا در نقاط مختلف نوار ساحلی استان با همکاری فرمانداری‌ها شهرستان‌های ساحلی و ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی امسال انجام شده است تا شاهد کمترین میزان غرق شدگی باشیم.

وی یادآور شد: امسال طرح‌های ساماندهی دریا با مدیریت سرمایه گذاران بخش خصوصی از ابتدای خرداد ماه آغاز به کار کرده‌اند که فعالیت آن معمولاً تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رطوبت نفسگیر و طاقت‌فرسا در شهر‌های بندری آبادان و ماهشهر

چ شهریور ۸ , ۱۴۰۲
محمدسبزه‌زاری در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: میزان رطوبت در آبادان ۹۱ درصد، ماهشهر ۸۷، هندیجان ۸۱ و شادگان ۷۸ درصد  ثبت شده است. وی اظهار داشت: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی، تا اواخر روز پنجشنبه با جنوبی شدن جریانات و انتقال رطوبت از روی خلیج فارس به مناطق ساحلی استان را […]