تغییر معادلات گازی ترکیه به ضرر ایران

کارشناسان معتقدند کشف میدان عظیم گازی ترکیه در دریای سیاه می تواند معادلات بازار گاز تغییر داده و بی شک بر صادرات گاز ایران به ترکیه موثر باشد.

کشتی اکتشافی و تحقیقاتی یاووز (YAVUZ) ترکیه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که ترکیه بزرگترین میدان نفتی در دریای سیاه را کشف کرده که حاوی ذخایر گاز طبیعی به حجم ۳۲۰ میلیارد متر مکعب است و هدف آنکارا این است که گاز طبیعی آن را تا سال ۲۰۲۳ میلادی آماده توزیع و فروش کند. به این ترتیب ترکیه بزرگترین میدان گاز طبیعی در تاریخ خود را در دریای سیاه کشف کرده است.

وی همچنین پیش بینی کرد که اکتشافات دیگری نه تنها در دریا بلکه در اراضی این کشور انجام شود.

تغییر جایگاه تزارها در بازار گازی اروپا

چنین خبری برای ترکیه که همواره طی سالیان سال مشکل تأمین انرژی خود را داشته است، می‌تواند علاوه بر تأمین نیاز داخلی آن، معادلات صادراتی و استراتژیک اروپا با این کشور را تغییر اساسی دهد. با توجه به سودای حضور ترکیه در بازار گازی اروپا، چنین اکتشافی می‌تواند زنگ خطری برای تزارها که یکه تاز بازار گازی قاره سبز هستند، به شمار رود. به عبارتی دیگر این اکتشاف معادلات بازار گازی اروپا را می‌تواند به ضرر غول گازی دنیا تغییر دهد. از سویی دیگر پیش بینی کارشناسان بر این است که اروپایی‌ها که همواره در پی متنوع سازی مبادی واردات گاز خود بوده و در این راستا همواره بر خواست روس‌ها گردن نهاده بودند، از چنین تحولی به سرکردگی ترکیه، استقبال کنند.

به گزارش مارین‌پرس، بررسی روند وارداتی گاز ترکیه طی ماه‌های اخیر سال جاری میلادی نشان می‌دهد، این کشور قدم در مسیر کاهش وابستگی گازی خود به روسیه گذاشته است. در همین راستا سهم گاز وارداتی روسیه را از ۴۶ به ۲۸ درصد رسانده و جبران این سهم واردات گاز را از طریق افزایش واردات از جمهوری آذربایجان و به ویژه نیجریه انجام داده است. حتی در برخی موارد از مصر نیز افزایش وارداتی داشته و چندی پیش از آمریکا محموله ال ان جی وارد کرد.

سهم ایران در بازار گازی ترکیه

به گفته کارشناسان سهم ایران در سبد وارداتی گاز ترکیه از ۱۲ به ۱۶ درصد رسیده است و در مقابل افزایش سهم، حجم واردات گاز از ایران کاهش داشته است علت این کاهش نیز، کاهش میزان واردات گاز ترکیه به طور کلی است. بنابراین این افزایش سهم به نفع ایران نیست و نشان می‌دهد ایران از فرصت موجود برای افزایش سهم و حجم صادرات گاز به ترکیه به خوبی استفاده نکرده است؛ این در حالی است که قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه امکان افزایش ظرفیت از ۸ به ۱۲ میلیارد مترمکعب در سال را داشته و حتی نیاز به عقد قرارداد جدیدی ندارد.

به گزارش، حال با توجه به کشف چنین میدانی گازی در دریای سیاه، اوضاع ترک‌ها دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد که در این میان بی شک ایران نیز متأثر می‌شود و برآورد نخستین متخصصین از چنین تحولاتی که در آینده نه چندان دور رخ می‌دهد، نشان دهنده این است که ایران می‌تواند از چنین اکتشافی متضرر شود. چرا که میزان وابستگی و واردات گاز ترکیه از ایران کاهش یافته و از سویی دیگر برای نخستین بار، ترکیه در قامت یک بازیگر گازی در بازار ظاهر می‌شود.

متخصصین معتقدند اینکه چقدر در بازار گاز ترکیه سهم داریم به هوشمندی ایران باز می‌گردد به همین منظور نباید مذاکرات خود را به سال ۲۰۲۶ میلادی که زمان پایان قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه است واگذار کنیم.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رزمایش نیروی هوایی و دریایی ترکیه در دریای اژه

د شهریور 3 , 1399
وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، نیروهای هوایی و دریایی این کشور دست به اجرای مانورهای مشترکی در دریای اژه به دنبال بالا گرفتن تنش بین آنکارا و آتن بر سر منابع هیدروکربنی زده‌اند.
ناوهای نیروی دریایی ترکیه

شاید برای شما جالب باشد