جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

گروهی از معماران اهل نیویورک قصد دارند به منظور بزرگداشت پنجاهمین سالگرد آغاز توسعه کانکون، شهری واقع در کشور مکزیک، در سال ۲۰۲۰ جزیره‌ای در آب‌های این شهر بنا کنند که علاوه‌بر پاکسازی اقیانوس از هرگونه آلودگی، انرژی تجدیدپذیر تولید می‌کند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، این جزیره مصنوعی که گراند کانکون نام خواهد گرفت، همانند شهر کوچکی طراحی خواهد شد که تمام امکانات مجلل شهری شامل سالن ناهار خوری زیردریایی، هتل‌ها، مراکز تجاری، سالن‌های اجتماعات و سینماهای بسیاری را در برخواهد گرفت.

با این حال چیزی که بیشتر از امکانات مجلل شهری باعث جذابیت جزیره مصنوعی گراند کانکون خواهد شد، سازگاری زیست محیطی این سازه است، چرا که قرار است به گونه‌ای طراحی شود که علاوه بر تصفیه آب دریا از آلودگی، انرژی تجدیدپذیر نیز تولید کند.

جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

سازندگان قرار است تمام سطح بالایی جزیره را با پنل‌های خورشیدی بپوشانند تا علاوه‌بر تولید انرژی مورد نیاز جزیره مصنوعی، جریان انرژی را به شبکه سراسری شهر نیز هدایت کنند.

جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

توربین‌های بادی عمودی تعبیه شده روی این سازه عظیم و همچنین گردآورهای انرژی جزر و مدی زیردریایی نیز به تولید انرژی پاک بیشتری در جزیره گراند کانکون کمک خواهد کرد.

جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

یک سیستم جمع‌آوری آب نیز باعث ذخیره آب باران می‌شود تا در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب سیستم جمع‌آوری آب باران با یک دستگاه نمک‌زدا و آب‌شیرین‌کن کوچک باعث ایجاد یک مجموعه کاملا خودکفا خواهد شد.

جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

پروژه عظیم گراند کانکون، با اثرات کربن صفر، اولین پروژه دریایی است که به دنبال بهره‌برداری از منابع طبیعی پیرامون خود نیست. در عوض، شهر دریایی گراندکانکون به‌گونه‌ای طراحی شده است که به پاکسازی آب از هرگونه آلودگی‌ کمک خواهد کرد، به این صورت که از طریق پالایش هیدروکربن‌ها و آلاینده‌های آب، اکوسیستمی سالم‌تر را برای موجودات دریایی فراهم خواهد کرد.    

جزیره‌ای که انرژی تولید می‌کند

منبع: ایمنا

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ایران چه بالگرد و هواپیماهایی در اسکادران‌ نیروی دریایی خود دارد؟

ی مهر 7 , 1398
در یگان هوادریای ارتش و سپاه در مجموع بالگردها و هواپیماهایی مشغول انجام خدمت هستند که اسکادران‌ هوایی کشورمان را تشکیل می‌دهند و نقش مهمی در پیشبرد عملیات‌های مختلف این یگان برعهده دارند.
بالگرد یگان هوای دریای نیروی دریایی

شاید برای شما جالب باشد