1400 زمان صادرات اولین محموله نفت ایران از سواحل مکران

وزیر نفت از تکمیل پایانه صادرات نفت جاسک تا پایان سال ۹۹ خبر داد و گفت: اولین محموله نفت صادراتی ایران برای صادرات از مکران از این پایانه نفتی در پایان سال ۹۹ صادر می‌شود.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، بیژن زنگنه در آیین افتتاح رسمی فاز‌های ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر در پارس جنوبی به ظرفیت تولید ۶۶۰ میلیون متر مکعب گاز غنی از مخزن پارس جنوبی در هر روز رسیده‌ایم که این ظرفیت با تکمیل ۳ فاز دریایی در سال آینده و همچنین تکمیل فاز ۱۴ در سال ۹۹ به حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد که در این صورت بجز فاز ۱۱، تمامی فاز‌های پارس جنوبی تکمیل خواهند شد.

وی افزود: امسال به طور متوسط تولید گاز کشور به صورت میانگین در روز به ۸۴۱ میلیون متر مکعب رسیده بود که این رقم در سال آینده باز هم افزایش پیدا می‌کند که البته این ارقام به صورت متوسط در طول سال است، اما به زودی تولید روزانه گاز کشور به یک هزار میلیون متر مکعب می‌رسد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها به ۴۳ درصد می‌رسید گفت: اکنون مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها به زیر ۱۰ درصد رسیده، اما اگر روند گذشته در میزان مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها ادامه پیدا می‌کرد، امسال در شهر‌های بزرگ نمی‌توانستیم از نظر میزان آلودگی هوا نفس بکشیم.

زنگنه درخصوص میزان گازرسانی گفت: گازرسانی کل کشور به ۹۳ درصد رسیده و در اواسط سال ۹۸، از میزان تعهد خودمان که رسیدن گازرسانی به ۹۵ درصد جمعیت کشور بود فراتر خواهیم رفت.

وی تصریح کرد: پایانه صادرات نفت جاسک تا قبل از پایان سال ۹۹ تکمیل و برای اولین بار، نفت ایران از مکران صادر می‌شود.

وزیر نفت با تاکید بر ادامه توسعه پروژه‌های میادین مشترک اذعان داشت: ما موفق شدیم طی سال‌های گذشته، میزان تولید نفت از میادین غرب کارون را به ۵ برابر رسانده و اکنون روزانه از این میادین مشترک ۳۵۵ هزار بشکه تولید نفت داریم.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گردشگری از بیابان تا سواحل شنی سیریک/جنگل های سحرآمیز خلیج فارس

د اسفند 27 , 1397
تالاب بین المللی آذینی در شهرستان سیریک یکی از جاذبه های منحصر به فرد طبیعی با درختان شناور بر روی دریا است.
گردشگری از بیابان تا سواحل شنی سیریک

شاید برای شما جالب باشد