کلید شکوفایی منطقه کاسپین، پایبندی به اصول کنوانسیون حقوقی است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در سخنرانی خود در اجلاس سران کشورهای ساحلی کاسپین در عشق آباد گفت: کلید شکوفایی منطقه کاسپین، پایبندی دقیق به اصول مندرج در کنوانسیون وضعیت حقوقی این دریا خواهد بود.

به گزارش مرین‌پرس از ریانووستی، رئیس جمهور روسیه در ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای کاسپین با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به میزبانی عشق آباد، اظهار داشت: روسیه همواره از تعمیق مشارکت بین پنج دریای کاسپین در سیاست، امنیت، اقتصاد و محیط زیست و همچنین در بسیاری از جنبه‌های برنامه بشردوستانه حمایت کرده است.

ولادیمیر پوتین افزود: در عین حال، ما متقاعد شده‌ایم که ضامن شکوفایی مشترک ما پایبندی منطقه به اصولی که در کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای کاسپین آمده است، خواهد بود.

پوتین از جمله وظایف کلیدی “پنج کشور حوزه کاسپین را ایجاد بیشتر روابط تجاری و سرمایه گذاری منطقه ای، تعمیق همکاری های صنعتی و فناوری پیشرفته نام برد.

رئیس جمهور روسیه گفت: «پنج کاسپین» باید همکاری‌ها را برای پاسخگویی سریع به شرایط اضطراری طبیعی و انسانی در دریای کاسپین افزایش دهد.

وی گفت: «روسیه به طور مداوم از تعمیق مشارکت بین پنج کشور دریای کاسپین  در حوزه های سیاست، امنیت، اقتصاد و حفاظت از محیط زیست و همچنین در بسیاری از جنبه‌های دستور کار بشردوستانه حمایت کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد کرد که کشورهای عضو کنوانسیون تهران با هدف حفاظت از دریای کاسپین به این کنفرانس دعوت شوند.

رهبر روسیه بر اهمیت تقویت همکاری‌های کشورهای منطقه در زمینه امنیت محیط زیست، حفظ دریای کاسپین و منابع دریایی تاکید کرد. پوتین از ایده همکاران آذربایجانی و قزاقستانی برای افزایش توانایی واکنش سریع به حوادث و پدیده های طبیعی و مصنوعی دریای کاسپین که بر رفاه و زندگی مردم منطقه تأثیر منفی می گذارد، حمایت کرد.

وی افزود: ما معتقدیم برای نجات موثرتر اکوسیستم شکننده دریایی، تکمیل فرآیند ایجاد چارچوب قانونی مناسب  بر اساس کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریای کاسپین، ضروری است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: در این راستا پیشنهاد می‌کنیم در آینده نزدیک به برگزاری کنفرانس طرف‌های این کنوانسیون فکر کنیم.

پوتین از جمله مشکلات زیست محیطی کاسپین، کاهش شدید جمعیت ماهیان خاویاری را نام برد. رئیس جمهور تاکید کرد که فدراسیون روسیه در تلاش است تا سهم قابل توجهی در حفاظت از تنوع زیستی در کاسپین داشته باشد، به ویژه اینکه سالانه افزون  بر ۴۰ میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری را در دریای کاسپین رها می کند که به همین دلیل بیش از ۸۰ درصد به اصطلاح ماهیان خاویاری روسی امروزه از جوجه کشی های روسی می آیند. علاوه بر این، به گفته رهبر روسیه، برنامه ای برای حفاظت از پستانداران و پرندگان دریایی و پاکسازی آب دریا با موفقیت اجرا می شود.

پوتین همچنین خاطرنشان کرد، مسکو طرفدار تسریع اجرای اسناد امضا شده در زمینه های مهمی مانند مبارزه با تروریسم و ‌جرایم سازمان یافته و پیشگیری از جنایات دریایی است.

تعامل در انرژی

پوتین گفت: “پنج کشور فرصت های زیادی برای همکاری در بخش انرژی دارند. توافق نامه هایی در مورد بهره برداری مشترک از میادین نفت و گاز واقع در دریای کاسپین در بخش های انرژی های نوآورانه و جایگزین در حال اجرا است. “

افزایش روابط تجاری

پوتین گفت: روسیه تداوم ایجاد روابط اقتصادی را از وظایف اصلی کشورهای “پنج” دریای کاسپین می داند.

او گفت: «البته در میان وظایف کلیدی، ما ایجاد بیشتر روابط تجاری و سرمایه گذاری منطقه ای، تعمیق همکاری های صنعتی و فناوری پیشرفته دوجانبه سودمند را در نظر می گیریم.

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: حجم تجارت روسیه با کشورهای حاشیه کاسپین به طور مداوم در حال افزایش است. وی تصریح کرد: در سال ۲۰۲۱، گردش مالی بیش از یک سوم افزایش یافت و در ژانویه تا آوریل سال جاری به رشد خود ادامه داد.

یادآور می شود، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین در پنجمین دور اجلاس سران کشورهای ساحلی این دریا که در سال ۲۰۱۸ به میزبانی قزاقستان و در شهر ساحلی اوکتائو در حاشیه دریای کاسپین برگزار شد، امضا شد.

ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای کاسپین شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، عصر روز گذشته (چهارشنبه) به میزبان عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد. 

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ورود پیکر‌های مطهر ۳۵ شهید دوران دفاع مقدس به کشور از منطقه آزاد اروند

پ تیر 9 , 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش مرین‌پرس فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان گفت: پیکر‌های این شهدا در جریان عملیات تفحص اخیر در مناطق فکه، شرق رودخانه دجله، جزایر مجنون و شلمچه کشف شده است. سردار سیدمحمد باقرزاده افزود: پیکر‌های این شهدا پس از انتقال به اهواز، […]

همچنین بخوانید: