استفاده از ظرفیت‌های دریا ایران را از نفت بی‌نیاز می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار دوم احسان نصیری عصر دوشنبه در مراسم روز جهانی دریانوردی در بوشهر اظهار داشت: دریا نقش مهمی در تشکیل تمدن‌ها داشته است و برخورداری از دریا و ساحل به عنوان یک شاخصه قدرت محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تاکید ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های دریا بیان کرد: سهم تجارت ایران از دریا باید افزایش یابد و در این راستا باید اقدامات مناسب انجام شود.

فرمانده پایگاه دریایی ارتش استان بوشهر با بیان اینکه تسلط دریایی منجر به قدرتمندی کشورها می‌شود، ادامه داد: حدود ۹۰ درصد از تجارت دنیا از مسیر دریا انجام می‌شود.

فرهنگ دریایی از کشور رخت بسته است

وی با اشاره به پیوستگی دریا و توانمندی انتقال بار و اجناس از این بستر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۷.۵ درصد از تجارت دنیا در منطقه مثلث طلایی دنیا و خصوصاً اقیانوس هند و دریای خلیج فارس انجام می‌شود.

نصیری بیان کرد: با وجود این شرایط در ایران با وجود سابقه طولانی در حوزه دریا و دریانوردی، نگاه و فرهنگ دریایی از کشور رخت بسته است.

وی افزود: در محدوده یاد شده ایران با وجود داشتن بیشترین مرز آبی تنها ۱۰ درصد از تجارت منطقه مثلث طلایی را انجام می‌دهد که این آمار پایین نشان از اهمیت توسعه نگاه‌ها به تجارت دریایی است.

لزوم استفاده از فرصت دریا

فرمانده پایگاه دریایی ارتش استان بوشهر گفت: بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس که تا ۴۰ سال پیش شاید هیچ نقشی در عرصه دریا و دریانوردی نداشتند اکنون تبدیل به هاب بزرگی در منطقه شدند.

وی ادامه داد: این موضوع توجه بیش از پیش به حوزه حمل و نقل دریایی و حمایت از سرمایه گذاران داوطلب حضور در این بخش را افزایش داده است.

نصیری افزود: در این زمینه می‌طلبد با استفاده بیشتر از دریا شرایطی فراهم کرد تا کشور با استفاده از این مزیت خدادادی از نفت و ارز حاصل از صادرات آن بی نیاز شود.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ترابری ایمن بیش از 363 هزار مسافر در بنادر غرب هرمزگان

د مهر 18 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه  به گزارش تین نیوز، مرتضی سالاری، مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در تشریح عملکرد شش ماهه مسافر بنادر غرب هرمزگان در بخش ترابری و جابجایی مسافر وگردشگران، گفت: طی این مدت 363 هزار و 591 مسافر در بنادر غرب جابجا شدند که افزایش 162 درصدی را در […]

همچنین بخوانید: