ارتش بر فراتر از مرزهای کشور اشراف دارند

زمان مطالعه: 7 دقیقه

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش در برنامه صف اول شبکه خبر با اشاره به توان ارتش، گفت: امروز آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای انجام مأموریتی که برعهده آن قرار دارد، در بالاترین حدّ خود است.

وی افزود: نیروی زمینی قهرمان ما امروز در مرزهای شرق و غرب مستقر است و امنیت مرزها را برقرار می‌کند. عمده قوای نیروی زمینی ارتش در اقصی نقاط این کشور آمادگی دارد هر کجا که لازم باشد، در مقابل هر تهدیدی بایستد و جوابگو باشد تا امنیت و ثبات مرزهای کشور حفظ شود.

امیر دریادار سیاری ادامه داد: نیروی پدافند هوایی ما ضمن حفظ همه سامانه‌های پدافندی زمین پایه در ارتفاعات مختلف به صورت ۲۴ ساعته در حال پایش و رصد مرزهای هوایی کشور و حفاظت از آن‌هاست.

وی گفت: نیروی هوایی ما با به‌کارگیری انواع و اقسام جنگنده‌ها در آمادگی لحظه‌ای قرار دارد، تا هر کجا که لازم بود برای دفاع از مرزهای هوایی در آسمان و مرزهای کشور با هر تهدیدی مقابله کند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش افزود: نیروی دریایی ما در سطح، زیرسطح و حوزه پروازی ضمن حفاظت از مرزها، برقراری امنیت برای خطوط مواصلاتی کشور در دریاها و اقیانوس‌های مختلف آمادگی دارد هر کجا لازم باشد از مرزهای دریایی، منطقه نظارت، آب‌های سرزمینی و منافع و منابع کشور دفاع کند.

امیر دریادار سیاری تأکید کرد: مجموع موارد مذکور نشان از این دارد که ارتش جمهوری اسلامی ایران با توکل بر خدا و تکیه بر تمام توانمندی‌های داخلی به آنچه نیاز داشته، دسترسی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه قدرت‌افزایی امروز ارتش ناشی از چند مؤلفه است، خاطرنشان کرد: اولین موردی که در دستیابی ارتش به دستاوردهای مختلف اهمیت دارد، نیروی انسانی است. بهترین جوانان این مملکت در ارتش جمهوری اسلامی ایران از اقصی نقاط کشور انتخاب می‌شوند. این افراد تحت تربیت و آموزش خاص نظامی که باید، قرار می‌گیرند، این جوانان باید با ارزش‌های حاکم بر ارتش انقلابی کار خود را شروع کنند.

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه امروز در حوزه آموزش، بهترین و استانداردترین آموزش‌ها را در ارتش اجرا می‌کنیم، تصریح کرد: این آموزش‌ها با فناوری‌های روز و ارتقاء سطح مهارت‌های مختلف اجرا می‌شود. مجموع این موارد، یعنی توجه به نیروی انسانی و تربیت و آموزش این نیرو برای اجرای مأموریت‌های خود به بهترین نحو است.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی متخصص و کارآمد به تنهایی کافی نیست و باید در کنار این نیروی انسانی از تجهیزات مناسب نیز استفاده شود، تصریح کرد: توجه به تجهیزات باید با نگاه به توان داخلی باشد ما پیش از انقلاب از تجهیزات خارجی استفاده می‌کردیم، اما امروز اینگونه نیست.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به دوران دفاع مقدس عنوان کرد: دوران دفاع مقدس به ما اثبات کرد وقتی شما از حیث تجهیزاتی و آموزشی به خارج از کشور وابسته باشید، ممکن است در یک مقطع زمانی، گلوگاهی مقابل پیشرفت شما بایستند.

امیر دریادار سیاری ادامه داد: وقتی نگاه بر توانمندی‌های داخلی متمرکز و به آن توجه شود، حاصل آن تجهیزات بومی و امروزی است که اکنون در اختیار ارتش قرار دارد. امروز نگهداری، تعمیرات، نوسازی و همچنین، تعمیرات اساسی تمام تجهیزات ارتش به دست توانمند کارکنان آن با پشتیبانی همه‌جانبه وزارت دفاع و نیروهای مسلح انجام می‌شود.

وی افزود: امروز ما در حوزه تجهیزاتی گلوگاهی نداریم که اگر وارد یک عملیاتی شدیم، کسی بتواند از اقدامات ما جلوگیری کند. چرا که در همه حوزه‌ها بر توانمندی‌های داخلی تکیه داریم و به این نقطه رسیده‌ایم که همه نیازمندی‌های خود را به صورت خودکفا تأمین کنیم.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش تأکید کرد: توجه به نیروی انسانی و تجهیزات در خدمت ارتش و به‌کارگیری این دو مؤلفه در تمرینات نظامی و رزمایش‌ها اهمیت دارد تا شما بتوانید آموخته‌ها را به عمل تبدیل کنید. سالانه ده‌ها مورد از انواع و اقسام رزمایش‌ها در ارتش برگزار می‌شود و مجموع این رزمایش‌ها در یک رزمایش مشترک سالانه به نام ذوالفقار میان نیروهای چهارگانه ارتش تجمیع می‌شود.

امیر دریادار سیاری افزود: برگزاری رزمایش‌ها باعث می‌شود تا آموخته‌ها به عمل تبدیل شده و مهارت‌ها افزایش پیدا کند.

وی اشراف اطلاعاتی بر مرزها را دیگر مؤلفه مؤثر در حوزه توان رزم دانست و تأکید کرد: اگر شما در منطقه اشراف اطلاعاتی نداشته باشید و تمام حرکات همه را دنبال و پیگیری نکنید، بر وضعیت منطقه تسلط ندارید. ما باید به طور مستمر رصد کنیم تا هر تغییراتی را در اختیار داشته باشیم و هر جا که احساس کردیم تهدیدی متوجه ما است، به آن توجه کنیم و اجازه ندهیم هیچ تهدیدی بالقوه شده و از حالت بالقوه به صورت بالفعل تبدیل شود.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش خاطرنشان کرد: نیروهای چهارگانه ارتش بر فراتر از مرزهای کشورمان اشراف دارند. چرا که صرف اشراف بر مرزها کافی نیست و ما باید فراتر از مرزها را رصد کنیم، این کار بدون اینکه بخواهیم تعرضی به مرزهای دیگران داشته باشیم، انجام می‌شود، اما باید اشراف اطلاعاتی وجود داشته باشد.

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه مؤلفه دیگری که باید در حوزه ارتقای توان رزم به آن توجه کنیم، توجه به فناوری‌های روز است، تأکید کرد: ما جنگ‌های روز، مانند جنگی که سال گذشته در شمال‌غرب کشورمان رخ داد و یا جنگ روسیه و اوکراین را رصد می‌کنیم. ما پس از رصد، مؤلفه‌های تأثیرگذار در عملیات‌ها و کشورهایی که آن‌ها را به‌کار می‌گیرند را بررسی می‌کنیم. به طور مثال، نقش پهپاد بسیار حائز اهمیت است. ما یک جنبه از توان رزم خود را متناسب با نیازمندی‌های روز به سوی پهپاد برده‌ایم.

وی با اشاره به نقش پهپاد در ارتش عنوان کرد: امروز پهپاد در ارتش جمهوری اسلامی ایران به قدرت خوبی تبدیل شده است. این مورد در رونمایی از پایگاه‌های زیرزمینی و رو زمینی پهپادی و الحاق اخیر ۲۰۰ پهپاد به ارتش، ارتقای توانمندی‌های پهپادهای شناسایی، رزمی و دیگر پهپادهای مورد نیاز، بسیار مورد توجه است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه امروز توانمندی‌های بسیار خوبی در حوزه جنگ الکترونیک و سایبر داریم، تأکید کرد: علاوه بر این پیشرفت‌ها، یک نگاه به آینده، دارایی امروز و آنچه امروز هست، می‌توانیم توان دفاعی و بازدارندگی ارتش را در حدی نگه داریم که هیچ کسی به خود اجازه ندهد تعرضی به ما داشته باشد.

امیر دریادار سیاری افزود: اگر نگاه به آینده نداشته باشیم، به طور قطع در مقابل تهدیدات آینده که متنوع هم هستند، غافلگیر می‌شویم، بنابراین ما برای توجه به آینده، ضمن رصد و پایش آن، حرکات همه را برای اقدامات آینده دنبال می‌کنیم.

وی از ورود ارتش به حوزه فناوری‌های جدید خبر داد و گفت: ما در حوزه فناوری وارد موضوعات جدیدی شده‌ایم و نگاه خود به آینده را تبدیل به عمل می‌کنیم. به طور مثال، هوش مصنوعی یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود و این کار در ارتش در حال پیگیری است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: ارتش در حوزه‌های دیگری همچون کوانتوم، پلاسما، لیزر، شیمیایی یا جنگ‌های نوپدید و رباتیک ورود کرده، چرا که نیاز آینده ماست تا بتوانیم از طریق آن قدرت بازدارندگی خود را افزایش دهیم.
امیر دریادار سیاری تأکید کرد: اگر به فناوری‌های نوین که آینده‌ساز هستند، توجه نکنیم دچار غافلگیری فناورانه می‌شویم. به همین دلیل، ما نباید به آنچه امروز داریم بسنده کنیم و نگاه به آینده باشد. البته برای نگاه به آینده نیز باید به فناوری‌های نوین توجه شود که این کار در دستورکار ارتش قرار دارد.

وی با اشاره به ماموریت‌های دریایی ارتش اظهار داشت: ما منابع و منافعی در دریاها داریم و اگر نتوانیم از آنها دفاع کنیم، باید از یک کشور خارجی بخواهیم که این کار را برای ما انجام دهد. به طور مثال دزدی در خلیج عدن و سواحل سومالی وجود دارد و حدود ۹۰ درصد صادرات و واردات ما در جنوب از این مسیر است.

معاون هماهنگ کننده ارتش افزود: اگر ما نتوانیم امنیت خلیج عدن و دریای سرخ را که از ما فاصله زیادی دارد برقرار کنیم، چه کسی باید کشتی‌های نفتکش و تجاری ما را ببرد و بیاورد و از منافع انحصاری اقتصادی ما در دریا دفاع کند. لازم است که ما در دریا حضور داشته باشیم ضمن اینکه حضور در دریاها دست بلند نظام است.

امیر دریادار سیاری به ماموریت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش اشاره کرد و گفت: هدف از اعزام ناوگروه ۸۶ ابتدا به اهتزاز درآمدن پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد است. ابلاغ پیام صلح و دوستی و ارتقا و مهارت کارکنان از دیگر اهداف ماست. همچنین آزمایش تجهیزاتی که به دست توانمند داخلی ساخته شده و حالا می‌تواند در دریای دوردست مأموریت انجام دهد از دیگر اهداف این ماموریت بود. در پایان نیز نشان دادن توان جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریا بود.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

روسیه یک بندر در مسیر دریای شمال به روی ترافیک بین‌المللی باز می‌کند

د خرداد 22 , 1402
زمان مطالعه: 7 دقیقه به گزارش گروه بین­‌الملل مانا به نقل از فلت­مون؛ افتتاح این بندر، نه تنها با هدف تقویت تجارت روسیه انجام می‌­شود، بلکه به ­منظور دور زدن تحریم‌­های اقتصادی غرب و حمایت از رشد مسیر دریای شمال است. «تیکسی» که در نیمه راه بین اروپا و آسیا […]

همچنین بخوانید: