ضرورت جلوگیری از فعالیت های جزیره ای در حوزه توسعه دریامحور

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ضرورت جلوگیری از فعالیت های جزیره ای در حوزه توسعه دریامحور

رییس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه توسعه دریامحور باید به اولویت اقتصاد کشور تبدیل شود، گفت: باید از فعالیت جزیره ای دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در مسیر توسعه دریامحور جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی نقوی درباره ضرورت تحقق سیاست های کلی توسعه دریامحور و توجه ویژه به حوزه مهندسی و توسعه امور زیربنایی در حوزه حمل ونقل دریایی، اظهار داشت: کشور ما از ظرفیت های بسیاری در حوزه حمل ونقل دریایی به ویژه در بنادر جنوبی و سواحل مکران برخوردار است و بهره مندی از پتانسیل خدمات فنی مهندسی و احداث در حوزه توسعه سواحل و امور زیربنایی دریا و بندر، می تواند کمک شایانی به اقتصاد ایران کند.

ظرفیت بالای تشکل ها در حوزه مهندسی سواحل و توسعه امور زیربنایی بنادر

وی ادامه داد: تشکل ها در حوزه مهندسی سواحل و توسعه امور زیربنایی بنادر از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید با تجمیع ظرفیت حوزه مهندسی و همچنین همکاری سازمان بنادر با بخش خصوصی، شاهد حرکت در مسیر تحقق سیاست های کلی توسعه دریامحور باشیم.

رییس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران با اشاره به پیشرفت رقبای منطقه ای در حوزه حمل ونقل دریایی، عنوان کرد: کشورهای منطقه نظیر عمان، قطر، امارات و…که از مزیت دریا برخوردار هستند، سرمایه گذاری و پیشرفت بسیار خوبی در حوزه دریایی و بندری داشته اند اما متاسفانه ما در حوزه حمل ونقل دریایی به تناسب ظرفیت های موجود نتوانستیم آن گونه که باید رشد کنیم.

چالش های حوزه دریا باید برطرف شود

 نقوی با تاکید بر ضرورت رفع چالش ها و مشکلات موجود در حوزه دریایی و بندری، عنوان کرد: اگر قصد داریم در مسیر تحقق توسعه دریامحور گام برداریم و شرایط را برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به منظور سرمایه گذاری فراهم کنیم با مشکلات موجود برطرف و شرایط در زمینه ای مختلف تسهیل شود. وی افزود: متاسفانه کشور با در حوزه سرمایه گذاری خارجی با مشکلاتی مواجه است و به تبع در بخش واگذاری مدیریت بنادر به شرکت های بزرگ بین المللی نیز دچار چالش هستیم، بنابراین در صورتی که بتوانیم چالش سرمایه گذاری خارجی را به خوبی حل کنیم می توانیم شرایط را به خوبی پیش ببریم هر چند که نباید از ظرفیت فوق العاده سرمایه گذاران و بخش خصوصی داخلی غافل بمانیم.

رییس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه متاسفانه بعضا شاهد فعالیت جزیره ای دولت و بخش خصوصی در حوزه های مختلف هستیم، تصریح کرد: باید مانع از عملکرد جزیره ای دستگاه های مرتبط در حوزه توسعه دریامحور شد.

ضرورت توجه به جایگاه قانونی و تخصصی بودن سازمان بنادر

 نقوی ادامه داد: سیاستگذاری یکپارچه در حوزه توسعه دریامحور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به جایگاه قانونی و تخصصی بودن سازمان بنادر و دریانوردی، این سازمان می تواند به عنوان محوریت فعالیت کند و با مشارکت و همکاری دستگاه های ذی ربط، شرایط را برای تحقق سیاست های کلی توسعه دریامحور فراهم و در عین حال اگر نظرات تکمیلی و اثربخشی در این مسیر وجود داشته باشد باید به آن توجه کند.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تین‌نیوز

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیش‌بینی باران پراکنده برای جنوب بوشهر

پ دی 28 , 1402
کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر گفت: امشب برای برخی از مناطق نیمه جنوبی این استان، احتمال بارش خفیف باران پیش‌بینی می‌شود.
تجزیه‌وتحلیل-امواج-سرکش-به‌منظور-حفظ-بقای-دریانوردان

همچنین بخوانید: