کشتی های تجاری ایران با امنیت کامل در اقیانوس‌ها تردد می کنند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش خبرگزاری مهر، در نخستین کنفرانس بین‌المللی اقتصاد دریاپایه که با حضور مقامات کشوری و لشکری، استاندار هرمزگان، نماینده ولی فقیه در هرمزگان، فعالان اقتصادی و سفرای ۶ کشور و هیئت های دیپلماتیک بین‌المللی در بندرعباس برگزار شد، امیر دریادار دوم فرهاد فتاحی جانشین منطقه یکم امامت نداجا، با تبریک تقارن زیبای مبعث حضرت رسول و فرارسیدن ۲۲ بهمن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اساسی ترین محور اتصال فرا سرزمینی کشورها را از طریق دریاها و مسیرهای آبی توصیف کرد و گفت: کشور ما دارای سابقه ای دیرینه در کشتی سازی و تجارت دریایی است و همواره از قدرتهای دریایی در دنیا بوده است.

دریادار دوم فتاحی با اشاره به نقش مهم نیروی دریایی راهبردی ارتش در تامین امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آبهای آزاد و بین‌المللی، افزود: امروز بیش از ۲۵۰ فروند کشتی تجاری روند صادرات و واردات کشور را با حضور امنیت آفرین نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبراههای مهم اقیانوسی انجام می دهند.

جانشین منطقه یکم دریایی امامت، انجام موفقیت آمیز ماموریت پرافتخار کد ۳۶۰ توسط ناوگروه ۸۶ نداجا را نقطه عطف اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: این ناوگروه تا امروز رکورد طولانی ترین دریانوردی تاریخ ایران را در اختیار دارد و بیش از ۸ ماه در مأموریت دریایی بوده است.

دریادار دوم فتاحی تاکید کرد: پیش شرط تحقق توسعه دریا محور در گرو نگاه سیاستگذاران برنامه ریزان و مسئولان به مقوله دریاست.

فتاحی افزود: توسعه دریا محور و اقتصاد دریا که در ادبیات جهانی عموماً با عنوان اقتصاد آبی از آن یاد میشود، به معنای استفاده پایدار از ظرفیت منابع و گستره های آبی اعم از اقیانوسها، دریاها و دریاچه ها و جزایر برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد اشتغال و در نهایت افزایش تولید ناخالص داخلی تعریف می شود.

فتاحی، با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم توسط مقام معظم رهبری، گفت: شهریور ماه سال ۱۴۰۲ رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم در بند ۱۱ به توجه ویژه به دریا، سواحل بنادر و مزیت های دریا و توسعه شهرهای ساحلی تاکید داشتند و یقیناً تدابیر دوراندیشانه و راهبردی فرماندهی معظم کل قوا، بسیار ارزشمند و پیشرفت آفرین است.

جانشین منطقه یکم امامت، بیان داشت: اقتصاد دریا محور بسیار اهمیت دارد اما امروز ما باید از اقتصاد دریا محور عبور کرده و به اقتصاد اقیانوسی توجه کنیم؛ چرا که بیش از سه میلیارد نفر برای امرار معاش خود به اقیانوس متکی هستند که اکثریت قریب به اتفاق آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کن می کنند.

دریادار دوم فرهاد فتاحی، اقتصاد اقیانوسی را در گفتمان اقتصاد دریا محور برای کشورها بسیار مهم بر شمرد و گفت: اقتصاد اقیانوسی در حدود ۲۰ سال آینده عمدتاً توسط تحولات جمعیت جهانی، اقتصاد، آب و هوا و محیط زیست، فناوری، مقررات و مدیریت اقیانوسها، هدایت خواهد شد.

در پایان جانشین منطقه یکم امامت، تجمیع اولویت های ملی و بین المللی جامعه دریایی کشور را مایه هم افزایی بیشتر دانست و افزود: تدابیر داهیانه فرماندهی معظم کل قوا در سیاستهای کلی توسعه دریامحور تکلیف را بر همگان از جمله نیروهای مسلح در خدمت به منافع اقتصادی این سرزمین مقدس روشن کرده است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افزایش ۵۲ درصدی ورودی کشتی ها به بندر نوشهر

چ بهمن 18 , 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، سعید کیاکجوری در نشست خبری با خبرنگاران انجمن صنفی غرب مازندران در مجتمع رسانه ای پاکان با بیان اینکه در حال حاضر روند تخلیه و بارگیری در بندر نوشهر روبه افزایش است، گفت: امسال  ۹۴۵ هزار و […]
افزایش ۵۲ درصدی ورودی کشتی ها به بندر نوشهر

همچنین بخوانید: