نیروی دریایی ایران «قدرت اول منطقه» است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش مهر، «محمدباقر ذوالقدر» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز در همایش ملی تبیین ابعاد و دستاوردهای ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که در سالن همایش کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد، ضمن قدردانی از نیروی دریایی ارتش در راستای برگزاری این همایش، اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش با این اقدام بزرگ موقعیت نداجا را در سطح دنیا به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی مطرح کرد و دست بلند جمهوری اسلامی را در دریا به دنیا نشان داده و برای اولین بار ایران را در باشگاه قدرت‌های بزرگ دریایی جهان قرار داد.

وی افزود: درباره توسعه مسایل دریامحور در دین ما نکات بسیار مهمی گفته شده است و در آیاتی از قرآن هم به این موضوع مهم تاکید شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: امروز بیشترین منبع غذا، بیشترین مواد خام برای تولید و… همگی از دریا است و بنا بر تاکید قرآن باید آنها را از دریاها استخراج کنیم.

ذوالقدر با تاکید بر اینکه کشتی‌های بزرگ همچون کوه و حرکت آن‌ها آیه و نشانه الهی است و این کشتی‌ها از نعمت‌های خداوند است، گفت: در روایات اهل بیت هم همچون آیات قرآن درباره دریا و لزوم استفاده از آن سخن گفته شده است.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) زمانی که می‌خواهد درباره اهل بیت مثال بزند از کشتی نام می‌برد «مثل اهل بیت من همچون کشتی نوح است، هر آنکه سوار بر این کشتی شود نجات پیدا می‌کند و هر آنکه دوری کند غرق خواهد شد».

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از نعمت کشتی غربی‌ها به خوبی استفاده کردند، گفت: در دوران استعمار، غربی‌ها بر کشتی‌ها سوار شدند و بر دیگر کشورها تسلط پیدا کردند. در دوران معاصر آمریکا تحت تأثیر نظریه‌ای در مورد قدرت دریایی، با تشکیل ناوگان‌های بزرگ بر اقیانوس‌های بزرگ مسلط شد؛ البته بعد از آنها کشور چین هم با استفاده از ظرفیت دریایی خود از طریق بنادر توانست یک جهش اقتصادی در کشورش ایجاد کند.

ذوالقدر تأکید کرد: ایران چه در گذشته و چه در سال‌های بعد از انقلاب گرفتار غفلت تاریخی شد و از این موضوع مهم با وجود ظرفیت‌های بزرگ بهره کافی نبرد.

وی بیان کرد: اخیراً با توصیه و تأکید رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های توسعه دریا محور ابلاغ شد و این امر مبنای کار جمهوری اسلامی برای توسعه قرار گرفت و لذا در همین سیاست‌ها ذکر شده است که برای ۱۰ سال، رشد اقتصاد دریا باید دو برابر رشد اقتصادی کشور باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امیدواریم با پیاده‌شدن این سیاست‌ها و تلاش دولت و دستگاه‌ها این غفلت تاریخی و عقب ماندگی جبران شود و از ظرفیت دریاها برای توسعه کشور استفاده کنیم.

وی افزود: در اینجا جا دارد از امیر ایرانی فرماندهی نیروی دریایی ارتش در خصوص کمک‌های بی‌دریغ ایشان در راستای تبیین راهبردها و سیاست‌های توسعه دریا محور تشکر و قدردانی داشته باشم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه پیش‌نیاز توسعه دریا محور، امنیت دریایی است گفت: در بستر امنیت است که پیشرفت و توسعه حاصل خواهد شد چراکه در خصوص توسعه دریا محور بی‌واسطه با تهدیدات دشمنان و رقبا مواجه هستیم.

ذوالقدر اضافه کرد: جمهوری اسلامی در بحث امنیت دریایی به برکت دفاع مقدس پیشتاز است، به جرأت می‌توان گفت نیروی دریایی ارتش و سپاه قدرت اول دریایی منطقه را شکل داده‌اند.

وی اظهار کرد: امروز حریف ما نیروی دریایی کشورهای منطقه نیستند زیرا قدرت اول در منطقه، نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است و ما قدرت‌های بزرگ را حریف خودمان می‌دانیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: توانمندی‌های نیروی دریایی ارتش در امنیت کشتیرانی در دریای عمان و بالای مدار ۱۰ درجه و در اقیانوس هند و سایر اقیانوس‌ها بسیار پر اهمیت بوده و همچنین حضور در دریای سرخ برای مقابله با دزدی دریایی که به یک معضل بین‌المللی تبدیل شده بود با حضور نیروی دریایی ارتش این مشکل حل شد و همچنان این حضور باقی است.

ذوالقدر اضافه کرد: انجام مأموریت‌های جسورانه و شجاعانه توسط نیروی دریایی ارتش از جمله برگزاری رزمایش‌های مشترک با قدرت‌های دریایی بزرگ همچون روسیه و چین و نیز سفر افتخارآمیز ۳۶۰ درجه با ناو گروه ۸۶ برای نخستین بار، این‌ها همگی نمایشگر تغییر و ارتقا تراز قدرت دریایی جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه باید با حضور در دریا و توسعه قابلیت‌های ساحلی خودمان با اجرا سیاست‌های توسعه دریامحور اثبات کنیم، گفت: دریا و اقیانوس ثروت عمومی و خدادادی است و همه ملت‌ها و کشورها و به ویژه کشورهای ساحلی از آن برخوردار بوده و باید به آن دسترسی داشته باشند. این ثروت برای قدرت‌های استکباری نیست و برای همه ملت‌ها است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: امیدواریم با تحقق این سیاست‌ها و با عزم و اراده‌ای که در نیروی‌های مسلح جمهوری اسلامی موجود است، بتوانیم این سیاست‌ها را پیش ببریم و آن را مبنا توسعه کشور و عبور از مشکلات قرار دهیم.

ذوالقدر تصریح کرد: مأموریتی که شما آغاز کردید در اوج ناباوری نه تنها از سوی دشمنان که از سوی خودی‌ها هم کسی باور نمی‌کرد این امر به سرانجام برسد، سفر دور دنیا آن هم با یک ناوگروه با تناژ پایین که شدنی هم نبود اما شما دلاورمردان نیروی دریایی با همه سختی‌ها و در اوج ناباوری آن را اجرایی کردید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید بر اساس فرمانی که نیروی دریایی ارتش دریافت کرده است، بتوانیم حضور دایمی خود را در اقیانوس‌های مختلف برای دفاع از منافع کشور و تأمین امنیت دریایی جمهوری اسلامی صورت دهیم.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان

ش بهمن 28 , 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه همزمان با هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان، دو کشور در ۱۹ حوزه به ویژه حوزه حمل و نقل سند همکاری امضا کردند. به گزارش مانا، هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان با امضای اسنادی به کار خود در تهران […]
هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان

همچنین بخوانید: