رشد ۱۰ درصدی سرانه صید هر شناور کیلکاگیر در سال ۱۴۰۲

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه صید کیلکا ماهیان دریای خزر از ابتدای فصل صید امسال تا کنون به ۱۸ هزار و ۴۸۲ تن رسیده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

رشد ۱۰ درصدی سرانه صید هر شناور کیلکاگیر در سال ۱۴۰۲

رضا عباسپور نادری در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه صید کیلکا ماهیان دریای خزر از ابتدای فصل صید امسال تا پایان بهمن ماه  به ۱۸ هزار و ۴۸۲ تن رسیده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، ادامه داد: بر‌اساس آمار اخذ شده، تعداد شب‌های دریا روی هفت هزار و ۳۳۸ شب بوده با افزایش ۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است و متوسط صید در هر شب دو هزار و ۵۱۹ کیلوگرم با رشد ۶ درصدی اعلام شده است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، سرانه صید هر شناور ۲۵۳ تن اعلام کرد و بیان داشت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امسال ۷۳ فروند شناور کیلکاگیر به صید این گونه ماهی اشتغال دارند، گفت: از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۲۹ فروند در آب‌های استان گیلان فعالیت می‌کنند که بر اساس آمار ارائه شده صید در آب‌های مازندران با رشد ۱۰ درصدی و استان گیلان با رشد ۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، تاکید کرد: کیلکا ماهیان از آبزیان ارزشمند دریای خزر هستند که با استفاده از روش صید تور‌های قیفی شکل توسط لنج‌های صیادی کیلکا‌گیر برداشت می‌شوند.

وی یادآور شد: ارزش غذایی و پروتئینی بالا در کیلکا‌ماهیان می‌تواند پتانسیل مناسبی برای مصرف انسانی و ایفای نقش بیشتر در تغذیه روزمزه مردم باشد تا هم نیاز به پروتئین سفید را مرتفع نموده و هم به دلیل فروش با قیمت بهتر، تأمین منافع جامعه صیادی زحمتکش و پر تلاش را به صورت مناسب تری انجام دهد.

وی بیان داشت: از آنجا که کیلکا ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر قیمت کیلکا همچنان پایین است.

عباسپور نادری با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از مانا

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دوران قیمومیت آمریکا و متحدانش بر دریای سرخ به‌سر آمده است

د اسفند 7 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش سی نیوز، به نقل از المسیره، وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن بار دیگر تأکید کرد که نیروهای مسلح این کشور برای هیچ کشتی در دریای سرخ به جز کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های عازم بنادر فلسطین اشغالی ممانعت ایجاد نخواهند کرد و مسیر کشتیرانی […]

همچنین بخوانید: