در زمان و مکان مناسب به حمله به نفتکش ایرانی پاسخ می دهیم

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانسی در روسیه به تشریح مواضع ایران در مورد پرونده هسته ای و موضوعات منطقه ای پرداخت.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین نیوز، سید «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه با حضور در میزگردی در کنفرانس عدم اشاعه که در شهر مسکو روسیه در حال برگزاری است، به تشریح مواضع ایران در قبال توافق هسته ای و همچنین موضوعات منطقه ای پرداخت.

عراقچی در ابتدای این نشست به برشمردن تحولات اخیر منطقه از جمله تنش های پیش آمده در خلیج فارس و همچنین برخورد دو موشک به یک نفتکش ایرانی پرداخت و گفت تحقیقات در مورد این حادثه برای شناسایی عوامل این حمله موشکی ادامه دارد و «ما در زمان و مکان مناسب به آن پاسخ خواهیم داد.»

او با اشاره به برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران، این سؤال را مطرح کرد که دلیل و ریشه های وضعیت کنونی چیست؟

معاون وزیر خارجه گفت: «سه سال پیش، یعنی ژانویه سال ۲۰۱۷ را در نظر بگیرید. همه چیز خوب بود. همه چیز بر سر جای خود بود و ایران هم به طور کامل در حال اجرای توافق [هسته ای] بود و آژانس [بین المللی انرژی اتمی] در گزارش های پیاپی این را تایید کرده بود.»

او با بیان اینکه تا آن برهه امنیت خلیج فارس، تردد دریایی و انتقال انرژی برقرار بود و هیات های تجاری نیز در ایران حضور داشتند، گفت دلیل آن وضعیت این بود که همه چیز در جای درست خود قرار داشت و همه هم از شرایط خرسند بودند و جهان نیز از برجام که پرونده هسته ای ایران را از طریق تعامل و دیپلماسی حل کرده بود، به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک یاد می کرد.

عراقچی افزود: «اما چه اتفاقی افتاد که همه چیز تغییر کرد؟ تنها دلیلش این بود که یک رئیس جمهور، میراث رئیس جمهور پیشین خودش را دوست نداشت. به همین دلیل ساده، همه چیز تغییر کرد و حالا با سیاست فشار حداکثری و سیاست [صادرات] نفت صفر روبرو هستیم، در حالی که در این بازی کاملا بی تقصیر هستیم.»

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صدور مجوز برگزاری گردهمایی بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

ش آبان 18 , 1398
با تصویب دولت، وزارت راه و شهرسازی مجاز به برگزاری چهاردهمین گردهمایی بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی در سال آینده شد.

شاید برای شما جالب باشد