طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران در شورای توسعه سواحل تایید شد

فرزانه صادق‌مالواجرد با اعلام تایید طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران گفت: این طرح در شورای توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رییس‌جمهوری تایید شد و تلاش می‌شود تا در تعامل بین توسعه برون و درون‌زا هم جامعه محلی از مواهب توسعه راضی باشد و هم کل کشور بتواند از منطقه مکران به عنوان یک منطقه مهم در اقتصاد بین‌الملل استفاده و بهره لازم را ببرد.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، فرزانه صادق‌مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی از تایید طرح مصوب ویژه مکران که چندی پیش در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شده بود در شورای توسعه سواحل به ریاست معاون اول رییس‌جمهوری خبر داد و گفت: پیرو تصویب طرح ویژه توسعه منطقه ساحلی مکران در دی‌ماه سال ۹۷ در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و تصمیم دولت برای متمرکز کردن مدیریت توسعه سواحل مکران در جلسه‌ای که هفته گذشته در شورای توسعه سواحل مکران به ریاست جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور و متشکل از وزرا و روسای سازمان های مرتبط عضو شورا، تشکیل شد این طرح به تایید آن شورا نیز رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در جلسه فوق هم دبیرخانه سابق ستاد توسعه سواحل مکران که در وزارت دفاع مستقر بود و هم معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به صورت جداگانه گزارش طرح را ارایه کردند و طرح مورد تایید شورا قرار گرفت.

صادق‌مالواجرد تصریح کرد: مقرر شد تا طرح توسعه سواحل مکران به عنوان نقشه راه شورای توسه مکران و دبیرخانه شورا، ملاک عمل قرار بگیرد.  

ارایه طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران در شورای‌عالی آمایش سرزمین

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران همچنین خاطرنشان کرد: بعد از تایید طرح مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح ویژه توسعه منطقه مکران در شورای توسعه سواحل مکران، مقرر شد تا طرح در شورای‌عالی آمایش سرزمین نیز مطرح شود و پس از تایید در آن شورا به عنوان طرحی که تمامی شوراها و اعضای ذیربط توسعه منطقه مکران بر آن صحه می‌گذارند مبنای سیاست‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های آن منطقه قرار گیرد.

وی در خصوص ویژگی‌های طرح مصوب توسعه سواحل مکران مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران یادآور شد: بر اساس تصمیم و سیاستگذاری که در سطح کلان برای توسعه سواحل مکران به عنوان منطقه بسیار محروم و در عین‌حال به عنوان منطقه‌ای با پتانسیل‌های فراوان توسعه‌ای اتخاذ شد، مقرر شد تا شورای‌عالی شهرسازی و معماری با همکاری وزارت نفت طرح ویژه منطقه مکران را تهیه کنند که اینکار انجام و در دیماه سال ۹۷ در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید.

کلیات طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران تصویب شد

تدوین و تصویب کلیات سند توسعه و عمران مکران در دو سطح شورای‌عالی شهرسازی و هیات دولت

صادق‌مالواجرد گفت: طرح توسعه ساحلی مکران تلاش می‌کند تا رویکرد شبه برون‌زا را دنبال کند که در آن مناسبات بین‌المللی و توسعه، ملاک‌عمل قرار می‌گیرد. در عین‌حال این طرح تلاش می‌کند تا ملاحظات پایین به بالا و توسعه درون‌زا، همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه بنادر، حمل و نقل، نفت و گاز و فعالیت‌هایی از این نوع  در آن رعایت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: رعایت ملاحظات پایین به بالا و توسعه درون‌زا در اجرای طرح ویژه توسعه سواحل مکران به گونه‌ای رعایت می‌شود که ملاحظات، خواسته‌ها و نیازهای جوامع محلی که در حال حاضر در منطقه زندگی می‌کنند و همچنین جمعیتی که در سال‌های آتی به منطقه افزوده می‌شوند، مدنظر قرار گیرد. همچنین تلاش می‌شود تا در تعامل بین توسعه برون و درون زا هم جامعه محلی از مواهب توسعه راضی باشد و هم کل کشور بتواند از منطقه مکران به عنوان یک منقطه مهم در اقتصاد بین الملل و ژئوپلتیک استفاده و بهره لازم را ببرد.

به گفته وی، مواهب توسعه برای جوامع محلی شامل اشتغال، درآمد، بهبود کیفیت خدمات عمومی و ملاحظات فرهنگی- اجتماعی است.

منبع: وزارت راه و شهرسازی

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ساخت نخستین کشتی نظامی حامل بالگرد در روسیه

د مهر 1 , 1398
نخستین کشتی نظامی حامل بالگرد، در یک کارخانه کشتی سازی در جمهوری کریمه روسیه ساخته خواهد شد و در حال حاضر اجرای این طرح در حال آماده سازی است.
ساخت نخستین کشتی حامل بالگرد در روسیه

شاید برای شما جالب باشد