تغییرات خط ساحلی دریای کاسپین با داده‌های ماهواره‌ای بررسی شد

تغییرات خط ساحلی دریای کاسپین در شهرستان های استان گیلان با پردازش تصاویر دریافتی از ماهواره های سنجش از دور در ۳۰ سال گذشته، مورد پایش و بررسی قرار گرفت.

تغییرات خط ساحلی دریای کاسپین با داده‌های ماهواره‌ای
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، با پردازش تصاویر ماهواره های Landsat و Sentinel-۲ در سه مقطع زمانی ۱۰ ساله، میزان تغییرات دریای کاسپین در ۳۰ سال گذشته از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹ در استان گیلان توسط اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران مورد پایش قرار گرفت.

مطابق آیین‌نامه اجرایی تبصره ذیل ماده ۶۴ قانون برنامه چهارم مصوب ۱۳۸۶، برای اولین بار کد تراز ۲۴.۷– متر برای خط مبنای تعیین حد بستر و حریم دریای کاسپین در فاصله ۶۰ متر توسط وزارت نیرو تعریف شده است؛ همچنین در سال ۱۳۸۸ آیین‎نامه اجرایی آزادسازی حریم ساحلی دریای کاسپین به میزان ۶۰ متر مصوب شده است.

بنابراین میزان محدوده ۶۰ متر جهت بررسی حریم دریای کاسپین با تصاویر ماهواره ای در شهرستان های مختلف ساحلی مد نظر قرار گرفته است.

در حریم ۶۰ متری دریای کاسپین بناهای مسکونی، صنعتی و تفریحی زیادی احداث شده است.

نمایش خط ساحلی دریای خزربا استفاده از موزائیک تصاویر ‏Sentinel-۲‎‏ سال ۱۳۹۹

محدوده سواحل دریای کاسپین در تصویر بالا نشان داده شده است. در این نقشه دامنه رنگ قرمز وضعیت پوشش گیاهی (اراضی جنگلی، مراتع، اراضی کشاورزی) را نشان می دهد.

عکس های زیر به ترتیب بخش هایی از حریم دریای کاسپین واقع در شهرستان­های آستارا، انزلی، لاهیجان، آستانه اشرفیه و رودسر که احداث واحدها، تأسیسات و بلوک های ساختمانی مسکونی زیادی در آن ایجاد شده است را نشان می دهد.

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران وجود تغییرات حادث شده و عدم رعایت حریم ۶۰ متری سواحل در محدوده های شهرستان های استان گیلان را با استفاده از داده های ماهواره ای اعلام کرده است.

در این جدول میزان حداکثر پیشروی و پسروی دریای کاسپین به تفکیک شهرستان های ‏استان گیلان نشان داده شده است.

حداکثر پیشروی و پسروی دریای کاسپین به تفکیک شهرستان های ‏استان گیلان

با استفاده از تصاویر ماهواره ای با رزولوشن مکانی بالا (بین ۱ تا ۵ متر) می توان وضعیت دقیق نوع تغییرات کاربری را نیز گزارش داد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

امکان تعمیرات اساسی مادربردهای رادار بندر شهید رجایی فراهم شد

د تیر 9 , 1399
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از راه اندازی کارگاه تخصصی تعمیر و ساخت انواع بردهای الکترونیکی، تجهیزات مخابراتی و بندری با مشارکت یک شرکت دانش بنیان خبرداد و گفت: علاوه بر این امکان تعمیرات اساسی مادربردهای رادار نیز در بندر شهید رجایی فراهم شده است.
الله مراد عفیفی‌پور

شاید برای شما جالب باشد