معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران خبر داد:

ساخت ۲۷ اسکله چند منظوره در سواحل مازندرانی کاسپین نهایی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران از نهایی شدن ساخت ۲۷ اسکله چندمنظوره در سواحل این استان خبر داد و خواستار شتاب بخشی به روند اجرایی سایر اسکله‌های مصوب شد.

اسکله تفریحی و گردشگری مازندران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، ساخت اسکله های چند منظوره با تمرکز بر گردشگری و تفریح دریایی در سواحل مازندرانی دریای خزر آرزویی چند دهه ای مردم و مسئولان استان بود که سرانجام از آبان ماه سال ۹۸ با جانمایی در ۱۳۴ نقطه رنگ اجرایی به خود گرفت و سپس تعداد آن با افزایش مکان های قابل اجرا به ۱۶۵ اسکله افزایش یافت.

یکی از مشکلات ایجاد اسکله های چند منظور در سواحل دریای خزر ، تداخل وظایف دستگاههای مختلف بود و برای حل این مشکل هم پاییز پارسال نشستی با عنوان تسهیل  ایجاد اسکله‌های تفریحی و گردشگری بر اساس ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه تشکیل شد که در آن تمامی دستگاه های اجرایی مربوطه حضور داشتند.

حسن خیریانپور با اشاره به لزوم توسعه گردشگری دریایی در استان مازندران از طریق ایجاد اسکله های چند منظوره، گفت: پس از تشکیل کمیته های کاری و مطالعه اسناد و بررسی های میدانی ، تعداد ۱۶۵ پست اسکله در نوار ساحلی مازندران شناسایی و جانمایی شد. ‎

وی افزود : با پیگیری های انجام شده تا کنون موافقت اولیه از سوی سازمان بنادر و دریانوردی کشور برای ۴۳ پست اسکله  به نام اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی مازندران صادر گردید که عملیاتی شدن این اسکله ها منوط به ثبت نام متقاضیان سرمایه گذاری و تکمیل مدارک  توسط آنها ، صدور موافقت اصولی اولیه از سوی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی مازندران ، تایید اهلیت مالی و اجرایی متقاضیان سرمایه گذاری و ثبت نام نهایی آنها در سامانه جامع مدیریت و نظارت بر سواحل کشور جهت صدور مجوز نهایی به نام متقاضیان سرمایه گذاری داری اهلیت می باشد.

خیریانپور با اشاره به اینکه  تا کنون متقاضیان سرمایه گذاری  بخش خصوصی برای تعداد ۲۷ پست اسکه چند منظوره  اعلام آمادگی نمودند که مکاتبات اداری و عملیات اجرایی آن در دست پیگیری است  ، تصریح کرد : متقاضیان سرمایه گذاری برای تعداد ۱۶ پست اسکه چند منظوره از بخش عمومی (شهرداری ها و دهیاری) می باشند که ضرورت دارد ، شهرداری ها  و دهیاری در اسرع وقت نسبت به  معرفی اشخاص  طرف قرارداد خود اقدام نمایند تا در تحقق برنامه های توسعه گردشگری دریایی در استان مازندران تسریع شود .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران ابراز امیدواری کرد که با احداث اسکله های چندمنظوره و تفریحی ، امکانات مناسبی در حوزه گردشگری دریایی و رونق صنعت توریسم در استان مازندران فراهم گردد .

بر اساس برنامه ریزی و هماهنگی های صورت گرفته ، اولویت اجرایی شدن اسکله‌های گردشگری و تفریحی در سواحل مازندران حفظ مسائل و قواعد محیط زیستی است و تمامی فعالیت‌های اسکله‌ها در یک کتابچه تعریف شده که با حضور کارشناسان و مسئولان محیط زیست تنظیم شده و نباید از آن تخطی شود.

در کتابچه تهیه شده برای این منظور نیز تاکید شده است که تمامی فاضلاب فعالیت اسکله ها باید در پس کرانه تخلیه شود و هیچگونه آلودگی وارد دریا نشود که از سوی خود سرمایه گذاران پیشنهاد و مورد تصویب محیط زیست قرار گرفته است.

اسکله‌های تفریحی که قرار است در سواحل مازندرانی خزر ساخته شود دارای مسیر پیاده‌روی، رستوران ، کافی شاپ، محل پهلوگیری قایق های موتوری و جت اسکی و فروشگاه صنایع دستی است.

بر اساس آمارهای رسمی ، مازندران سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون نفر گردشگر و مسافر است که بیشتر آنها به منظور بهره گیری از طبیعت زیبا و دریا به این استان سفر می کنند.

همچنین از ۲۲ شهرستان مازندران ۱۵ شهرستان در خط ساحلی واقع هستند که ۳۳۸ کیلومتراز ساحل دریای خزر را در بر گرفته‌اند.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ده‌ها تفنگدار نیروی دریایی آمریکا در ژاپن کرونا گرفتند

ش تیر 21 , 1399
فرماندار اوکیناوا ژاپن اعلام کرد که ده‌ها تفنگدار نیروی دریایی آمریکا در دو پایگاه نظامی در این جزیره به کرونا مبتلا شده‌اند.
تفنگداران نیروی دریایی آمریکا