سازمان بنادر ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه لایروبی خلیج گرگان را تامین می‌کند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان گفت: با هماهنگی معاون اول رئیس جمهور مقرر شد سازمان بنادر به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های لایروبی خلیج گرگان را تامین کند.

خلیج گرگان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، میرمحمد غراوی در پانزدهمین جلسه کمیته ساماندهی و مدیریت مناطق ساحلی(ICZM)، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ استفاده‌ای از ظرفیت ساحلی در گلستان نمی شود و روز به روز این عدم تعادل اضافه می شود.

 وی با اشاره به ظرفیت‌های دریای موجود در این استان، افزود: گلستان از عدم تعادل در فعالیت های مرتبط با دریا رنج می‌برد و تمام فعالیت ها منحصر به استان‌های مازندران و گیلان شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: تلاش داریم در کمیته ملی تالاب ها با حضور دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری طرح علاج بخشی خلیج گرگان هر چه سریعتر به نتیجه برسانیم و هم اکنون نیز با هماهنگی ایشان مقرر شد سازمان بنادر به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های لایروبی خلیج گرگان را تامین کند.

غراوی با اشاره به وجود فانوس دریایی در شهرستان بندرگز، از میراث فرهنگی خواست تا همراهی لازم را با سازمان بنادر جهت احیای این بنا صورت دهد.

وی گفت: برخی دستگاه‌ها در نوار ساحلی دارای مستحدثاتی هستند که باید ظرف مدت یک ماه اطلاعات سازه های خود را به دفتر فنی استانداری ارائه دهند تا در آینده دچار مشکلات حقوقی نشوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان افزود: تمام دستگاه های اجرایی استان جهت حفظ حریم ۶۰ متری ساحل و واگذاری اراضی آمادگی لازم را دارند و البته در حال حاضر استفاده مناسبی از سواحل گلستان صورت نمی گیرد.

غراوی، علاج بخشی خلیج گرگان را یک ضرورت دانست و گفت: نباید به نقطه برسیم که میزان خسارات به گونه ای غیر قابل جبران باشد و باید پیش از آنکه خلیج گرگان بحران هایی بیش از این را تجربه کند به فکر لایروبی آن باشیم.

به گزارش مارین‌پرس، در این جلسه بررسی طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استانهای شمالی با حدود ۷۰ درصد بررسی آزادسازی و تعیین حریم ۶۰ متری سواحل توسط منابع طبیعی استان گلستان، اقدامات مطالعاتی طرح جامع احیا خلیج گرگان و تالاب میانکاله و حفظ و صیانت در راستای اشاعه فرهنگ نگهداری از ساحل و دریا و جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و اطلاع رسانی توسط مرکز صداوسیمای مرکز گلستان مورد تبادل نظر صورت گرفت.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نصب سکوهای سرچاهی دریایی در مرز ایران و عربستان

پ مرداد 2 , 1399
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت سکوهای دریایی و غیردریایی، مخازن نفتی و غیرنفتی و سازه‌های فلزی شدند و قرار است در مجتمع فروزان در مرز ایران و عربستان نصب شود ضمن آنکه پروژه توسعه فاز 12 پارس جنوبی به آنها واگذار شده است.
لوگوی شرکت فرازان سازه دریا (فردا)

شاید برای شما جالب باشد