نصب سکوهای سرچاهی دریایی در مرز ایران و عربستان

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت سکوهای دریایی و غیردریایی، مخازن نفتی و غیرنفتی و سازه‌های فلزی شدند و قرار است در مجتمع فروزان در مرز ایران و عربستان نصب شود ضمن آنکه پروژه توسعه فاز 12 پارس جنوبی به آنها واگذار شده است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، علی‌رضا هداوندخانی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان محورهای اصلی فعالیت این شرکت دانش‌بنیان را طراحی و ساخت تجهیزات مرتبط با صنعت نفت و گاز، خصوصا «تاسیسات دریائی و سازه‌های خاص» و «طرح‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و تاسیسات زیربنایی و صنعتی در مقابل زلزله دانست و گفت: بر این اساس، نوآوری، بهینه‌سازی، مستندسازی و انتقال دانش فنی از مهم‌ترین اصول شرکت در بخش طراحی مهندسی است. خدمات ما در این بخش شامل مطالعات توجیهی، مفهومی، طراحی پایه، طراحی تفضیلی، مهندسی کارگاهی، نظارت و بازرسی فنی می‌شود.

وی ادامه داد: پروژه سکوی سرچاهی جدید F18 با هدف ساخت یک سکوی جدید در مجتمع فعلی فروزان یا نزدیک به آن از سوی این شرکت اجرایی شده است. این طرح همراه با خطوط لوله درون میدانی و کابل‌های زیردریایی و گسترش سکوی FX فعلی به میزان ضروری انجام می‌شود. عمق آب در این میدان در حدود 50 متر است.

هداوندخانی یادآور شد: این سکوی F18 در فاصله‌ حدود 2 هزار و 100 متری از سکوی FX موجود در مجتمع فروزان ساخته خواهد شد. مجتمع فروزان در مرز ایران و عربستان سعودی قرار گرفته و 110 کیلومتر تا جزیره‌ خارک فاصله دارد. مهندسی سازه این پروژه در سطوح پایه و جزئیات توسط شرکت فرازان سازه دریا (فردا) انجام شده است.

مجری طرح مهندسی پایه و طراحی تفضیلی سکوی S1 در میدان سلمان را از دیگر پروژه‌های این شرکت دانست و یادآور شد: این پروژه مشتمل بر کار در دو محل است. اصلاح تاسیسات مجتمع سلمان با هدف افزایش قابلیت پیش‌بینی چاه‌های نفت از طریق افزایش قابلیت‌های بالابری گاز (gas lift) در تأسیسات سکوی S1 انجام می‌شود. میدان نفتی و گازی سلمان یکی از مجتمع‌های فعال تولید نفت در آب‌های ایران در خلیج فارس است که به فاصله‌ 144 کیلومتری جنوب جزیره‌ لاوان واقع شده است.

به گزارش مارین‌پرس، به گفته وی پروژه توسعه فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی از دیگر طرح‌های اجرایی این شرکت است که هدف از آن تولید گاز و میعانات صادراتی است. بخش فراساحلی این میدان در حدود 100 کیلومتری ساحل عسلویه در خلیج فارس قرار گرفته و کارخانه ساحلی فراورش گاز در منطقه تمباک واقع شده است. تاسیسات موجود در این سکوی خالی از سکنه، معمولا به منظور جمع‌آوری سیال، تست چاه، جداسازی آب چگالیده و آب آزاد و پالایش آب نفت‌دار به‌کار می‌روند.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توسعه مکران و کاهش وابستگی به تنگه هرمز

پ مرداد 2 , 1399
احداث طرح ملی و راهبردی خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران یک طرح راهبردی و استراتژیک است که هدف از آن کاهش وابستگی ایران به تنگه هرمز و جلوگیری از تجمع و قطبی شدن پایانه‌‏های نفتی در یک منطقه است.
توسعه سواحل مکران برگ برنده ایران در تجارت جهانی

شاید برای شما جالب باشد