تعمیرات اساسی سکوی هشتم پارس جنوبی به پایان رسید

مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از پایان تعمیرات اساسی سکوی گازی SPD8 خبر داد و گفت: با اتمام تعمیرات اساسی و تعویض سه خط لوله اصلی گاز، تولید در این سکو از سر گرفته شده است.

سکوی گازی دریایی هشتم پارس جنوبی SPD8
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، علیرضا عبادی با اشاره به برنامه‌ریزی سالانه برای حفظ تولید ایمن و پایدار گاز با تعمیرات سالانه سکوهای دریایی پارس جنوبی گفت: پس از مطالعات و بررسی نهایی در سال گذشته توسط سامانه RBI بر روی سکوی SPD8 و مشخص شدن نقاط مورد نیاز اصلاحی در این سکو که از مجموعه سکوهای فازهای ۶،۷،۸ پارس جنوبی به شمار می‌رود، موضوع اصلاحات و رفع پانچ‌ها در پروژه تعمیرات اساسی این سکو در سال جاری در دستور کار مدیریت عملیات و تولید شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفت.

وی افزود: به همین منظور سکوی سکوی مذکور از بیست و یکم مردادماه سال جاری به مدت 25 روز برای انجام تعمیرات اساسی سالانه از چرخه تولید خارج شد و در نیمه دوم شهریور ماه پس از پایان موفق عملیات تعمیرات در بازه زمانی پیش‌بینی‌شده، به مدار بهره‌برداری بازگشت.

به گفته مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، انجام کالیبراسیون حدود 50 عدد شیر اطمینان در سکو، بازرسی هفت مخزن اصلی سکو و رفع نشتی شیرهای معیوب، تعویض سه خط لوله اصلی گاز سکو مشتمل بر ۷۰۰ اینچ از جمله خط لوله زانویی ۳۲ اینچ خروجی گاز سکو به طول هفت متر و با وزن ۶ تن به صورت یکپارچه، انجام عملیات جوشکاری و فیت‌آپ با بیش از ۹۰ نقطه سرجوش در سایزهای متفاوت ۲،۴،۶،۸،۱۲،۳۲ اینچ، انجام فرایند تست‌های رادیوگرافی و تست‌های مکمل از جمله تست غیرمخرب NDT و در انتها هایدروتست جهت تایید نهایی این عملیات، از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده در تعمیرات فوق سنگین سکوی SPD8 پارس جنوبی به شمار می‌رود.

کارکنان سکوی هشتم پارس جنوبی در حال تعمیر سکوی SPD8

علیرضا عبادی با بیان اینکه در مجموع با صرف نزدیک به ۸۰ هزار نفر ساعت کار بدون حادثه در تعمیرات فوق سنگین این سکوی گازی به ‌پایان رسید، یادآوری کرد: عملیات تعمیرات اساسی مشابه در سکوی SPD7  نیز  همانند سکوی SPD8 در سال جاری به صورت کامل انجام شد و هر دو سکو در حال حاضر با ظرفیت کامل برداشت گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آغاز صید پره در آستارا و تالش زودتر از سایر مناطق شمال کشور

ش شهریور 22 , 1399
فصل صید ماهیان استخوانی از آب های دریای کاسپین، در واپسین روزهای تابستان، در دو شهر آستارا و تالش در غرب استان گیلان آغاز شد.
صید پره ماهیان استخوانی در سواحل جنوبی دریای کاسپین در شمال کشور

شاید برای شما جالب باشد