ابلاغ دولت برای کاهش رسوب کالا در بنادر روی زمین ماند

اگرچه ۶ بند از ۸ پیشنهاد وزارت اقتصاد برای کاهش رسوب کالا در بنادر تصویب شده و از این ۶ بند، ۲ بند به وزارت صنعت ابلاغ شده اما از اجرای آنها خبری نیست.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، مطابق با آخرین آمار ۸۵ هزار کانتینر کالا در گمرکات و بنادر کشور به دلایل مختلف رسوب شده است؛ این مساله نه تنها واردکنندگان را با مشکل مواجه کرده بلکه بازارهای مختلف کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

چندی پیش گمرک ایران به نمایندگی از وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای کاهش رسوب کالا و تسهیل در ترخیص کالاهای دپو شده، ۸ پیشنهاد به رئیس جمهور ارائه کرد که تاکنون ۶ بند از این ۸ پیشنهاد، مورد موافقت رئیس جمهور قرار گرفته و از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور جهت اجرا ابلاغ شده است. دو بند از ۶ بند مورد موافقت رئیس جمهور، به وزارت صمت ابلاغ شده است.

یک منبع آگاه در مورد میزان پیشرفت ۶ بند مصوب دولت اظهار داشت: تاکنون دو بند «صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای رسیده به کشور» و «افزایش مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش برای کلیه کالاها و عدم نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش، در صورت رسیدن کالا به کشور در مهلت مقرر در ثبت سفارش یا سررسید اعتبار اسنادی و حواله بانکی» از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

وی افزود: با این حال وزارت صمت هنوز اقدام خاصی در راستای عملیاتی سازی این دو بند انجام نداده است.

وی اظهار کرد: مصوبه دولت در تاریخ ۱۷ فروردین ماه به وزارت صمت ابلاغ شده و انتظار می‌رفت با توجه به اهمیت موضوع، این وزارتخانه به سرعت اقدامات لازم را انجام دهد اما چنین نشد.

وی گفت: این در حالی است که از ۸۵ هزار کانتینر رسوب شده در بنادر، حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار کانتینر مربوط به کالاهایی می‌شود که بدون ثبت سفارش و بنا بر عرفی که قبلاً در تجارت کشور حاکم بود، وارد کشور شده اند و در صورتی که وزارت صنعت، وظیفه خود را ایفا کند، شاهد ترخیص این کالاها خواهیم بود.

منبع: مهرنیوز

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جمعیت‌پذیر کردن سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان جزو سیاست‌های نظام است

ی اردیبهشت 22 , 1398
فرزانه صادق‌مالواجرد با اعلام اینکه جمعیت پذیرکردن سواحل مکران جزو سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است که ادامه می‌یابد، گفت: کلیه برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی که برای طرح ویژه چابهار تهیه می‌شود بر اساس مطالعه و اتصال آن به طرح جامع شهر چابهار است.
توسعه سواحل مکران

شاید برای شما جالب باشد