۴ نفتکش «به دلیل نقض تحریم‌های ایران» خلع پرچم شدند

یک رسانه آمریکایی مدعی شده ۴ نفتکش بابت نقض تحریم‌های آمریکا و انتقال مخفیانه نفت ایران خلع پرچم شده‌اند.

انتقال نفت از یک نفتکش به تانکر نفتکش دیگر در دریا
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، شبکه خبری «ان‌بی‌سی» ادعا می‌کند در پی تحقیقات این رسانه در خصوص اقدام ادعایی چند نفتکش برای انتقال مخفیانه نفت ایران، ۴ نفتکش خلع پرچم شده‌اند.

ان‌بی‌سی با استناد به داده‌های به دست آمده از «تانکر ترکرز» که شرکتی برای ردیابی حرکت نفتکش‌های در آب‌های بین‌المللی است  ادعا کرده این نفتکش‌های در سال جاری میلادی به صورت مخفیانه به آب‌های ایران سفر کرده و روی هم رفته میلیون‌ها بشکه نفت ایران را بارگیری کرده‌اند.

تانکر ترکرز سفر این نفتکش‌ها را بخشی از مانور پیچیده کشتی‌های ایرانی و خارجی برای دستکاری داده‌های مربوط به حرکات خود جهت دور زدن تحریم‌های آمریکا توصیف کرده است.

ان‌بی‌سی در گزارش خود به تاریخ ۳۱ جولای مدعی شده بود ۱۵ کشتی از جمله ۴ کشتیِ تحتِ پرچمِ کشور «سنت کیتس و نویس»، کشوری جزیره‌ای در دریای کارائیب تحریم‌های آمریکا را نقض کرده‌اند.

این رسانه آمریکایی مدعی شده پنج روز بعد از انتشار این گزارش سنت کیتس و نویس اجازه حرکت این نفتکش‌ها با پرچم خود را سلب کرده است.

طبق قوانین دریانوردی، کشتی‌ها هنگام حرکت در آب باید تحت پرچم یک کشور حرکت کنند. کشتی‌هایی که خلع‌پرچم می‌شوند قادر به انجام برخی عملیات‌های خاص نظیر ورود به بنادر یا ثبت‌نام برای دریافت خدمات بیمه نخواهند بود.

«سازمان بین‌المللی ثبت کشتی‌ها» در سنت کیتس و نویس به ان‌بی‌سی‌نیوز گفت: «ما هر گونه تخلف از تحریم‌ها را بسیار جدی می‌گیریم و با هر گونه تخلفات مربوط به کشتی‌هایی که با پرچم ما حرکت کنند برخورد می‌کنیم.»

ان‌بی‌سی‌نیوز نوشته این بیانیه مربوط به نفتکشی به نام گیسل است که روز ۴ اوت در پی گزارش‌هایی مربوط به حضور در یک بندر ایرانی خلع پرچم شد.

یک سخنگوی سازمان بین‌المللی ثبت کشتی‌ها گفته این سازمان استفاده سه نفتکش دیگر از پرچم کشور سنت کیتس و نویس ممنوع کرده است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اثرات کرونا بر صنعت حمل‌ونقل دریایی

پ شهریور 6 , 1399
در یک میزگرد تخصصی با حضور مسئولین و کارشناسان دریایی و حمل‌ونقل، اثرات شیوع ویروس کویید 19،کرونا، بر صنعت حمل‌ونقل دریایی بررسی شد.
دریانوردان با شیلد مخصوص مقابله با کرونا در کنار کشتی‌های بندر

شاید برای شما جالب باشد