چارتر ابرنفتکش‌ها برای نگهداری مازاد عرضه نفت

بزرگترین شرکتهای بازرگانی در واکنش به مشاهده سیگنالهای توقف روند احیای تقاضا برای نفت، در حال چارتر دهها ابرنفتکش برای نگهداری نفت اضافی در دریا هستند.

نمودار قیمت نفت در حمل مشتقات نفتی کشتی‌های نفتکش
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند شرکت ترافیگورا ۱۲ ابرنفتکش کرایه کرده که می توانند مجموعا ۲۴ میلیون بشکه نفت را نگهداری کنند. طبق فهرست ثبت سفارش کارگزاران کشتی، ۱۸ ابرنفتکش دیگر هم از سوی شرکت‌هایی شامل گروه ویتول، شل و لوک اویل کرایه شده اند.

رویترز با اشاره به آمار رفینیتیو آیکان و منابع آگاه صنعتی گزارش داد شرکت BP هم قصد دارد یک ابرنفتکش را برای نگهداری نفت در سواحل مالزی اجاره کند. این شرکت موفق شده امسال ابرنفتکش را در پایینترین نرخ که روزانه ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار به مدت سه ماه است، کرایه کند و از گزینه تمدید کرایه به مدت سه ماه دیگر به مبلغ ۲۲ هزار دلار در روز برخوردار است.

نرخ کرایه ابرنفتکش‌ها به مدت شش ماه در آوریل که معامله گران در واکنش به ریزش قیمت‌ها و سقوط تقاضا به کرایه کشتی‌ها برای نگهداری نفت بدون خریدار شتافته بودند، به ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار دلار صعود کرده بود و بیش از یک میلیارد بشکه نفت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم وارد مخازن نگهداری نفت شدند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سمیر مدنی، یکی از موسسان وب سایت تنکرتِرکِر اظهار کرد: نرخ کرایه روزانه ابرنفتکش‌ها در مدت یک هفته سه برابر شد.

تحولات مذکور با سقوط قیمت هر بشکه نفت به پایین مرز ۴۰ دلار تحت تاثیر دورنمای تیره تقاضا در بحبوحه تداوم شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان همزمان شده است. 

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تقاضای جهانی برای نفت در اوت به میزان یک میلیون بشکه در روز رشد کرد که کندترین رشد ماهانه از زمان آغاز بهبود تقاضا پس از وضعیت قرنطینه مقابله با ویروس کرونا در ماه مه بود. همچنین در اوت برای نخستین بار روند رشد عرضه جهانی از رشد تقاضای جهانی برای نفت فراتر رفت.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بهره‌برداری قسمتی از کریدور ساحلی جنوب کشور تا پایان سال

ش شهریور 22 , 1399
استاندار هرمزگان با بیان اینکه باید امکانات رفاهی مناسب در بندر چارک فراهم شود تا نگاه مسافر به کیش تضعیف نشود، گفت: امیدواریم تا پایان سال قسمتی از کریدور ساحلی جنوب کشور از مرز بوشهر تا بندرعباس کامل شده و به بهره برداری برسد.
جاده ساحلی بندر مقام در مسیر بندرعباس به بندر بوشهر

شاید برای شما جالب باشد