ایران بیست و دومین قدرت تجارت دریایی جهان شناخته شد + جدول

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل رتبه ایران از نظر ظرفیت ناوگان کشتیرانی در جهان را ۲۲ اعلام کرد، رتبه‌ای که ناوگان کشتیرانی ایران را بالاتر از برخی کشورهای صنعتی مثل فرانسه، ایتالیا و کانادا قرار می‌دهد.

ترمینال 2 بندر شهید رجایی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود از وضعیت صنعت حمل‌ونقل دریایی جهان اعلام کرد که رشد تجارت دریایی جهان در سال 2019 به کمترین میزان طی 10 سال پیش از آن رسیده است.

تجارت دریایی جهان که از زمان رکود سال 2009-2008 دوباره رونق یافته بود و رشد خوبی را تجربه می‌کرد، در سال 2019 تحت تأثیر تنش تجاری آمریکا با شرکا و بروز اختلال در فعالیت‌های اقتصادی جهان، تنها رشد 0.5 درصدی را شاهد بوده است. تجارت دریایی جهان در سال 2018 رشد 2.8 درصدی را تجربه کرده بود.

در سال 2019 نیز بالغ بر 11.08 میلیارد تن کالا از طریق دریا در جهان جابه‌جا شد.

بر اساس این گزارش، شیوع کرونا به همراه تداوم جنگ تجاری آمریکا با کشورهای دیگر باعث تضعیف بیش‌ازپیش تجارت جهانی و به طور ویژه تجارت دریایی جهان در سال 2020 شده است. آنکتاد برآورد کرده که تجارت دریایی جهان در این سال با افت 4.1 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است. بر اساس پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی، تجارت دریایی جهان در سال 2021 دوباره احیا شده و رشد 4.8 درصدی را تجربه خواهد کرد.

جدول روند رشد تجارت دریایی و اقتصادی جهان از 2006 تا 2020

ناوگان کشتیرانی ایران بزرگ‌تر از ناوگان فرانسه، ایتالیا و کاناداست

آنکتاد در بخش دیگری از گزارش خود بر اساس جدیدترین آمارها، به بررسی وضعیت ناوگان کشتیرانی جهان پرداخته است. بر اساس این گزارش کل کشتی‌های باری موجود در جهان مانند نفتکش‌ها، کشتی‌های فله‌بر و کشتی‌های کانتینری 52961 فروند محاسبه شده است. ظرفیت حمل بار این کشتی‌ها بالغ بر 2 میلیارد و 47 میلیون و 975 تن برآورد شده است.

این گزارش تعداد کشتی‌های ایران را 246 فروند اعلام و کل ظرفیت حمل بار ناوگان حمل و نقل دریایی ایران را 18 میلیون و 599 هزار تن برآورد کرده است.

گزوه شرکت هلدینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

مقایسه ایران با سایر کشورها نشان می‌دهد این کشور از نظر ظرفیت حمل بار دریایی در رتبه 22 جهان قرار دارد. ظرفیت ناوگان کشتیرانی ایران بیشتر از کشورهایی مثل هلند، عربستان، ایتالیا، برزیل، فرانسه، کانادا و سوئد است.

برخورداری از یک ناوگان دریایی بزرگ و متنوع یکی از نقاط قوت ایران در مقابله با تحریم‌های آمریکا بوده و تأثیر قابل‌توجهی در ناکامی سیاست تحریم ایران داشته است.

یونان بزرگ‌ترین ناوگان کشتیرانی جهان را دارد

بر اساس این گزارش، آنکتاد عنوان بزرگ‌ترین ناوگان دریایی جهان از نظر ظرفیت حمل بار را به یونان اختصاص داده است. ظرفیت حمل بار کل کشتی‌های یونانی 363 میلیون و 854 هزار تن اعلام شده است. تعداد کل کشتی‌های یونان 4648 فروند است.

 ژاپن با ناوگانی با ظرفیت حمل بار 233 میلیون و 134 هزار تنی در رتبه دوم و چین با 228 میلیون و 376 هزار تن در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. کشورهای سنگاپور، هنگ‌کنگ، آلمان، کره جنوبی، نروژ و برمودا رتبه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

رده‌بندی ناوگان کشتیرانی جهان بر اساس ظرفیت حمل بار 2020

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رعایت الزامات و شیوه نامه های بهداشتی و مراقبتی در بندر شهید حقانی

ش آبان 24 , 1399
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تصویر هوایی از اسکله مسافربری شهید حقانی بندرعباس

شاید برای شما جالب باشد